Kolaj Çalışması – KESYAP – Nasıl Yapılır?

Günümüzde bazı meslekler artık hobi haline gelmiş ve öylece devam etmektedir. Dünyaca ünlü fotoğrafçıların ve ressamların ilgilendiği işler, artık her yaş ve kesimde ilgi görerek hobi haline gelmiştir. Kolaj çalışması olarak bilinen KESYAP, bunlardan bir tanesidir. Aslında gerek televizyonda, gerek sosyal yaşamda gerekse internette sıkça karşılaştığımız kolay çalışmaları, ilgilenildiğinde güzel sonuçlar vererek hobinin de ötesine gitmektedir. Kolay çalışması nedir kısaca açıklamak gerekir ise küçük fotoğrafların birleştirilerek bir resmin ortaya çıkarılmasına verilen isimdir. Günümüzde KESYAP olarak da bilinmektedir.

 

 

Kolay Çalışması Nasıl Yapılır?

Genellikle okullarda öğrencilere verilen ödevle arasında kolay çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalar sadece fotoğraflar ile değil aklınıza gelecek her türlü materyaller ile yapılabilmektedir. Kolay çalışmaları; çeşitli küçük fotoğrafların bir araya getirilerek, başka bir resim ortaya çıkarılmasına verilen isimdir. Peki, kesyap nasıl yapılır?

Kesyap yani kolaj çalışması için yapılacak birçok yöntem bulunmaktadır. İlk olarak fotoğrafları kullanmak gerekir ise aşama şöyle gitmektedir.

  • İlk önce ne yapacağınıza karar verin. Örneğin bir Atatürk silueti yapacaksınız. Siluetin ana hatlarını boş bir kâğıda çizin.
  • Daha sonra size lazım olacak olan Atatürk resimlerini bulmak gerekiyor. Çizdiğiniz siluetin boyutuna göre belirli miktarda ve maksimum avuç içi boyutunda resimler bulun ve kesin.
  • Keserek hazırladığınız bu resimleri, ana hattın kenarlarından başlayarak yapıştırın. Böylece Atatürk silueti ortaya çıkacaktır.

Kolaj çalışmasını sadece resim olarak düşünmemek gerekiyor. Bugün yapılan konutlarda bazı duvarlarda kolaj çalışması görülebilmektedir. Veya odasının bir duvarını farklı fotoğraflar ile kaplamak isteyen kişiler de aslında bir nevi kolaj çalışması yürütmüş oluyor.

Sadece Fotoğraf Değil!

Kesyap yani kolaj dediğimiz çalışmalar sadece fotoğraflar ile yapılmaz. Aynı zamanda çeşitli farklı materyaller ile de kolaj çalışması yapılabilir. Örneğin evlerde sıkça kullanılan el işi dediğimiz dantellerden de kolajlar ortaya çıkabilir. Bu, tamamen sizin yapmak istediğiniz ürüne göre değişir; yani hayal gücünüze.

Bir başka örnek ile çarşıdan genellikle bijuterilerden veya iplik satan yerlerden bulabileceğiniz küçük düğmeler ile de kolaj çalışması yapılabilir. Farklı boyutlarda ve renklerde alacağınız bir nevi gömlek düğmelerini yapmak istediğiniz tabloya işleyebilirsiniz. Benzer ancak bir o kadar da farklı renklerdeki düğmeleri bir araya getirerek, uzaktan bakıldığında silueti andıracak resimler çıkarabilirsiniz. Yani kolaj çalışmasında dikkat edilmesi gereken tek konu, kâğıda yapıştırılacak olan fotoğrafları karışık olmadan hep aynı hizada eklemektedir. Bu sayede resmi bir duvara astığınızda karşıdan bakan kişiler hiçbir sorun görmeden, göstermek istediğiniz resmi anlayabilirler.

Kolaj çalışmalarında genellikle fotoğraflar kullanılmaktadır. Siz de küçük ancak net çözünürlükteki fotoğrafları bir araya getirerek farklı tablolar ortaya çıkabilirsiniz. Bu sayede hem bir hobi edinmiş olur hem de bu alanda ilerleyerek isminizi duyurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir