Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede yüzde işareti yapmak her ne kadar zor gibi gözükse de aslında gayet basit bir işlemdir. Bunun cevabını merak eden kişiler bu yazı sayesinde klavye ile yüzde işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilecekler. Eğer siz de bu kişilerden biri iseniz az sonra bahsedeceğimiz adımlar sayesinde artık klavyede yüzde (%) işaretini kolayca yapabileceksiniz.

Klavyeler, bilgisayarlarda kullandığımız ve yazı yazmaya yarayan araçlardır. Her bilgisayarın olmazsa olmazlarından biri de klavyedir. Kısacası klavye, bilgisayarı doğru kullanabilmek ve yönlendirebilmek için çok önemli bir araçtır. Eğer siz de bir klavyeye sahipseniz ve yüzde işaretini nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okuyarak yüzde işareti nasıl yapılır buna dair ipuçlarını öğreneceksiniz. Tabi işaretin nasıl yapıldığına geçmeden önce nerede kullanıldığına dair bir bilgilendirme yapmakta fayda var. Bu yüzden yüzde işaretinin doğru kullanımına dair ipuçlarını aşağıda sıralayacağız.

klavyede yüzde işareti nasıl yapılır

Bilgisayarda Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede yüzde işareti yapabilmenin birçok yolu vardır. Aslında bu tüm işaretler için geçerlidir. Bu yolları dilerseniz tek tek açıklayarak anlatalım ki siz de dilediğiniz ve size uyan şekilde yüzde işaretini yapabilme imkanına sahip olun.

Klavye Tuşlarını Kullanarak Yüzde İşareti Yapma

Klavye tuşlarını kullanarak yüzde işareti yapmak çok basittir. Klavyenizin Q klavye veya F klavye olması önemsenmeksizin Shift+5 tuşlarına basarak Yüzde (%) işaretini sizler de yapabilirsiniz. Klavyede tuşlar yardımı ile yüzde işareti yapmak işte bu kadar basit.

Ekran Klavyesi Kullanarak Yüzde İşareti Yapma

Eğer klavyenizde shift veya 5 tuşu bozulmuşsa bu durumda klavye ile yüzde işareti yapamazsınız. Hemen başlat menüsüne ekran klavyesi yazın ve uygulamayı açın. Daha sonra yukarıda belirttiğimiz işlemleri bu ekrandan uygulayın.

klavyede yüzde işareti

Karakter Eşlem Kullanarak Klavyede Yüzde İşareti Yapma

Yüzde işareti yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer metot ise karakter eşlem uygulamasıdır. Başlat menüsüne karakter eşlem yazarak uygulamayı açın. Daha sonra yüzde işaretine tıklayın ve seçe basın. Son olarak kopyala butonuna tıklayarak istediğiniz yerde yüzde işaretini kullanın.

Yüzde İşareti Nedir?

Yüzde işareti, özellikle matematik ve olasılık alanlarında sıkça kullanılan ve önüne getirildiği sayının yüze bölünmesi anlamına gelen noktalama işaretine verilen isimdir. Örneğin %50 yazan bir indirim aynı zamanda 50/100 olarak da yazılabilir. Yüzde işaretinin kullanım noktası ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Örneğin biz ülkemizde sayıdan önce yüzde işaretini kullanılırız. Ancak İngiltere ve İspanya gibi ülkelerde önce sayı yazılır ardından da işaret eklenir. Bu yüzden bu tarz bir durumla karşılaşırsanız yanlış mı yazılmış gibi bir düşünceye kapılmanıza gerek yok. Her iki kullanım da doğrudur. Ancak kültür ve ülke farkından dolayı bu gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Yüzde İşareti Nerelerde Kullanılır?

Türkçede noktalama işaretlerine ayrı bir önem verilir. Bunun sebebi ise her noktalama işaretinin ayrı bir görevi olması ve bu görevleri yerine getirmesi sayesinde yazının anlama kavuşmasıdır. Yani noktalama işaretlerini doğru kullanmak bu anlamda çok büyük bir önem arz etmektedir. Eğer siz de yüzde işareti hakkında bilgi almak, nerede kullanıldığını öğrenmek ve klavyede yüzde işareti yapmak istiyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. İlk olarak yüzde işaretinin ne işe yaradığını ve nerede kullanıldığı ile ilgili bir bilgilendirme yapacağız. Yüzde işaretinin kullanıldığı yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sayısal verilerin analizi
 • Ekonomi alanı
 • Matematik
 • Kar ve zarar hesapları
 • İndirim hesapları
 • Oran hesapları

Yüzde İşareti Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Yüze işaretinin kullanıldığı birçok cihaz vardır. Bu cihazların en temel olanlarını şu şekilde sıralama imkanına sahibiz:

 • Hesap makinesi
 • Telefon klavyesi
 • Bilgisayar klavyesi
 • Excel programı
 • Muhasebe uygulamaları

Yüzde işaretinin kullanıldığı cihazlar ise bu şekilde. Peki bu noktalama işareti günlük hayatımızda nerelerde karşımıza çıkıyor? Dilerseniz bu sorunun cevabını da verelim.

Yüzde İşaretinin Günlük Hayatta Kullanımı

Yüzde işareti günlük hayatımızda matematiğin olduğu neredeyse tüm alanlarda kullanılır. Yine de kısa bir liste oluşturabilmemiz mümkün.

 • Bankacılık işlemleri
 • Alışveriş
 • İndirim
 • Zam
 • Matematik problemi

Yukarıda belirtilen alanların hepsi günlük hayatımızda karşılaştığımız ve yüzde işaretini kullandığımız noktalardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir