Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede TL simgesi yapmak için, öncelikle TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) web sitesi üzerinden işletim sisteminize uygun olan yazı tipini indirmeniz gerekir. Sonrasında ise, klavyede gizlenmiş olan bazı tuşları kombine bir şekilde kullanarak sembolü elde etmeniz mümkün olacaktır. Merkez Bankası resmi sitesinden yapacağınız indirme işlemi sonrasında, bilgisayarınıza yüklenecek olan (AbakuTLSymsSans) yazı tipi, TL simgesini kolayca elde etmenize imkân sağlayacaktır. Bu yazı tipini seçtikten sonra klavyenizde AltGr+T tuşlarına basarak sembolü yazabilirsiniz. Ancak bu formülün kullanılabilir olması için bilgisayarınızın işletim sisteminin Windows olması gerekir.

TL sembolünü, Windows Vista 7 ve Server 2008 üstü işletim sistemleri desteklemektedir. İşiniz gereği sık sık TL sembolünü ihtiyaç duymanız halinde yapacağınız iki işlem vardır ;
1-İşletim sisteminizi güncellemeniz veya
2-Merkez Bankası web sitesinden bilgisayarınıza AbakuTLSymsSans yazı tipini yüklemeniz gerekecektir. Bilgisayarınız 32 bit ise, güncellemeyi,

klavyede tl simgesi

Mac Bilgisayarlarda TL Sembolü Nasıl Yapılır?

Klavyede TL simgesi macintosh bilgisayar sahipleri açısından da oldukça kolaydır. 1 Mart 2012 yılında kabul edilerek Türkiye’nin uluslararası para simgesi olarak kabul gören sembol, klavyelerde görülebilen bir sembol değildir. Sembolü, mac bilgisayarınıza Merkez Bankası web sitesinden indireceğiniz yazı tipini kullanarak elde edebilirsiniz. Alt+T tuşuna birlikte basarak ihtiyaç duyduğunuz metne yazabilirsiniz. Eski işletim sistemlerinde yer almayan Türk Lirası sembolü, bilgisayarlarda çeşitli program güncellemeleri sayesinde elde edilebilmektedir. Android ve IOS işletim sistemlerinde ise (₺) sembolü için farklı bir yol izlemek gerekir.

Mobil Telefonlarda TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede TL simgesi mobil işletim sistemlerinde de direkt yazılabilmesi mümkün olmayan bir işarettir. Android ve IOS işletim sistemlerini kullanan mobil telefonlarda Türk Lirası sembolüne yer verilmesi amacıyla bildirimde bulunulmuştur. Günümüzde mobil telefonlarda kullanılır hale gelmiş bulunmaktadır. Henüz mobil telefonunda sembolü kullanamayan kişiler ise, bazı ücretli klavyeleri kullanarak Türk Lirasını hazır yüklenmiş bir şekilde elde ederek sembolü kullanabilmektedir.

Kopyala Yapıştır Yaparak TL Simgesi Kullanımı

Klavyede TL simgesi kullanımı adına yaptığımız açıklamalar sonrası hala sembolü yapamıyorum diyorsanız, simgeyi ₺ sahifemizden kopyalayıp dilediğiniz yere yapıştırmak suretiyle kullanabilirsiniz.

Türk Lirası, TL şeklinde kısaltılarak kullanıldığı gibi, yazılacağı yere göre uluslararası simgenin kullanımı da gerekli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kısaltma ile simgeyi aynı anda yazmamak kaydıyla kullanmak doğru yöntem olacaktır. Metinlerde veya resmi yazışmalar sırasında ‘’Türk Lirası’’ olarak açık bir şekilde yazılması veya TL şeklinde kısaltmayla belirtilmesi gerekirken, grafik, tablo gibi yerlerde ifade edilirken ₺ şeklinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Kullanım sırasında simge rakamın solunda kullanılabileceği gibi, rakamın sağında kullanılması da herhangi bir sakınca doğurmaz. Ancak özellikle dış ticaret evraklarında veya uluslararası temsil gereği yazılan evrak, tablo ve grafiklerde sembolün en son kabul görmüş hali olan (₺) şeklinde ifade edilmesi gereklidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir