Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye kullanan birçok kişi tırnak işareti yaparken karıştırıyordur. Bu makalemiz ile sizlere klavyede tırnak işareti nasıl yapılır sorusunun cevabını  birden fazla yöntem ile anlatacağız. Ayrıca tırnak işareti hem tek hem de çift tırnak olarak kullanılmaktadır. İki tırnak işaretinin de nasıl yapıldığına dair ipuçlarını bu yazı sayesinde öğrenebileceksiniz.

tırnak işareti nasıl yapılır

Bilgisayarda Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede tırnak işareti yapabilmenin birçok yolu vardır. Açıkçası tüm işaretleri yapabilmek adına birçok yöntem var. Şimdi sizlere isterseniz detayları tek tek açıklayarak anlatalım ki siz de istediğiniz ve size uyan şekilde tırnak işaretini yapabilme imkanına sahip olun.

Klavye Tuşlarını Kullanarak Tırnak İşareti Yapma

Klavye tuşlarını kullanarak tırnak işaretini yapabilirsiniz. Tırnak işaretini tek tuşla yapmak için esc tuşunun altında bulunan (e) ve (“) yazan tuşa tıklayabilirsiniz. Böylelikle klavyeden tırnak işareti yapmış olacaksınız. Klavyeden tırnak işareti yapmak için izleyebileceğiniz bir diğer yol ise Shift ve 2 tuşlarına aynı anda basmaktır. Çift tırnak için iki defa, tek tırnak için ise bir defa yapabilirsiniz. Klavyede tuşlar yardımı ile tırnak işareti yapmak işte bu kadar basit.

Ekran Klavyesi Kullanarak Klavyede Tırnak İşareti Yapma

Eğer klavyenizde shift veya 2 tuşu bozulmuşsa bu durumda klavye ile tırnak işareti yapamazsınız. Hemen başlat menüsüne ekran klavyesi yazın ve uygulamayı açın. Ardından ekran klavyesi üzerinden Shift ve 2 tuşlarına tıklayın.

Karakter Eşlem Kullanarak Klavyede Tırnak İşareti Yapma

Tırnak işareti yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer metot ise karakter eşlem uygulamasıdır. Uygulamayı açabilmek için başlata karakter eşlem yazın ve açın. Daha sonra ekranda tırnak işaretine basarak kopyalayın ve mouse yardımı ile istediğiniz yere yapıştırın.

Ancak tüm bu aşamalardan önce sizlere tırnak işareti ile ilgili nerede, nasıl ve ne şekilde kullanıldığını anlatan bazı bilgilendirmelerde bulunmak istiyoruz. Çünkü Türkçemiz için tırnak işaretinin önemi bir hayli fazla. Biz de bu hususta tüm noktalama işaretlerine dikkat etmeye çalışıyoruz. Şimdi tırnak işaretinin ne olduğunu öğrenelim.

Tırnak İşareti Nedir?

Tırnak işareti, kelimeleri ya da belirli kelime gruplarını belirtmek için kullanılan ve hem başa hem de sona koyulan noktalama işaretidir. Örnek kullanımı “tırnak işareti” şeklindedir. Tırnak işaretinin en belirgin özelliği kelime grubunun hem başına hem de sonuna koyuluyor olmasıdır. Tırnak işareti hem çift (“) hem de tek(‘) olarak kullanılabilir. Eğer bir cümle için daha önce çift tırnak işareti kullanmışsanız kelimenin içerisinde tekrar tırnak işareti kullanmak isterseniz bu tek tırnak işareti olmalıdır. Yani çift tırnak işareti bulunan kelime grubunun içerisinde tekrar çift tırnak işareti kullanamazsınız. Bu anlattığımız olayın örnek uygulaması “Çift tırnak ‘tek tırnak’ kullanıyoruz” şeklindedir.

Tırnak İşaretinin Görevleri Nelerdir?

Tırnak işaretinin görevleri oldukça fazladır. Ve her noktalama işaretinde olduğu gibi bu işaretin de kendine has bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklere aşağıda verildiği gibi değinmek mümkün:

 • Bir kişi veya metinden değişiklik yapma durumu olmadan yapılan alıntılarda
 • Bir kelimeyi veya kelime grubunu özel olarak vurgulamak için
 • Bir yazarın adını belirtmek için
 • Bir filmin veya romanın adını belirtmek için
 • Bir sanat eserinin adını belirtmek için
 • Bilimsel yazılarda kaynakça kısmındaki kitap adlarında
 • Künyelerde bir makalenin adını belirtmek için

tırnak işareti kullanılır. Tabi ki bu işaretin kullanım alanları oldukça fazladır ancak en yaygın görevlerini yukarıdaki gibi sıralayabiliriz.

Tırnak İşaretinin Günlük Hayatta Kullanımı

Tırnak işareti günlük hayatımızda edebiyatın ve yazının olduğu neredeyse tüm alanlarda kullanılır. Yine de kısa bir liste oluşturabilmemiz mümkün.

 • Kitap
 • Roman
 • Şiir
 • Bilimsel makale
 • Sanat eseri

Yukarıda belirtilen alanların hepsi günlük hayatımızda karşılaştığımız ve tırnak işaretini kullandığımız alanlardır.

Okuduğunuz makalemizde tırnak işaretinin klavyede nasıl yapıldığını anlattık. Takıldığınız noktalar olursa yorum kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bunun dışında klavye üzerinde yapamadığınız başka işaretler varsa nasıl yapılır kategorisini ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir