Klavyede Ok İşareti (→, ←, ↑,↓) Nasıl Yapılır?

Ok işareti yapabilmek için bazen o kadar zorlanırız ki… Türlü arayışlara gireriz, bir basarız karşımıza beklediğimizden daha farklı bir sembol çıkar. Tüm denemelerimize rağmen amacımıza ulaşmak için oldukça zorlu bir süreçten geçebiliriz. Bilgisayar klavyesinin üzerinde 100’den fazla tuş kombinasyonu bulunmaktadır. Bu tuşları ağırlıklı olarak harfler ve rakamlar oluştursa da geriye kalan tuşların görevi fonksiyonel olup, farklı sembollere yöneliktir. Ok işaretlerinde olduğu gibi birçok sembolde de bu fonksiyon tuşlardan yararlanarak işaretleri çıkarabiliyoruz. Peki bu işlemi nasıl yapıyoruz, klavyede ok işaretleri nasıl çıkar?

Klavyede Ok İşareti Nasil Yapılır

Ok işareti (→, ←, ↑,↓) Yön Tuşları Nasıl Çıkar, Neye Basmalıyız?

İşareti yapmak için ihtiyacımız olan en önemli tuş klavyeniz üzerindeki ALT tuşu. Bazı bilgisayar kullanıcıları ALTGR ile karıştırabiliyor, bu konuda dikkatli olun. ALT GR’ye basmanız durumunda herhangi bir karakter çıkmayacaktır. Klavyelere göre farklılık gösterse de ALT GR boşluk tuşunun sağ kısmında, ALT ise boşluk tuşunun sol kısmında bulunur. Bu kısa bilgilendirmeden sonra gelelim ok işaretlerine nasıl eklendiğine

Her bir ok işaretleri için farklı karakterlere basmamız gerekiyor, bu nedenle de her birisini ayrı ayrı ele alacağız.

← Klavyede Sol (Batı Yön) Ok İşareti yapım yöntemi; Alt + 27

→ Klavyede Sağ (Batı Yönde) Ok İşareti yapım yöntemi; Alt + 26

↑ Klavyede Yukarı Yönde (Kuzey Yönde) Ok İşareti yapım yöntemi; Alt + 24

↓ Klavyede Aşağı Yönde (Güney Yönde) Ok İşareti yapım yöntemi; Alt + 25

İhtiyacınız olabileceğini düşünerek ↖↗↘↙ gibi farklı kombinasyonları da aktaralım. Bu çapraz yön tuşları ya da iki ucu oklu yön tuşu için ne yazık ki tanımlı bir kısa yol yok. Bunları çıkarabilmek için farklı bir yol izlememiz gerekli.

Klavyede İki Uçlu ve Çapraz Yönlü Ok İşareti Nasıl Çıkarılır?

Diğer işaretleri kullanabilmeniz için karakter tablosundan yardım almamız gerekiyor. Karakter tablosu deyince gözünüz korkmasın, izlememiz gereken yöntem oldukça basit.

Kolay yoldan ulaşabilmek maksadı ile bilgisayarınızın arama bölümüne girerek “Karakter eşlem” yazın. Bu pencereye ulaşmanın bir diğer yöntemi de Başlat, Çalıştır yönergesini izledikten sonra “charmap” komutunu yazmanız. İlgili tablo her iki türlü de karşınıza çıkacaktır.

Açılan pencerede aşağıdaki ayarları doğrulayın, farklılık görürseniz düzenlersiniz.

Yazı Tipi -> MS Gothic

Gelişmiş görünüm seçili olacak ve Unicode git sekmesine geçeceksiniz. Orada küçük bir kutu karşınıza çıkacak, buraya ilgili karakterin kodunu yazıyoruz. Sembollerin Unicode kodları şu şekilde sıralanmaktadır,

  • ↖ için 2196,
  • ↗ için 2197,
  • ↘ için 2198,
  • ↙ için 2199

Gördüğünüz gibi Ok işareti çıkartabilmek düşündüğünüz kadar zor bir işlem değil. Bunların hiç birisi ile uğraşmak istemezseniz ihtiyacınız olan sembolü kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir