Klavyede Kesme İşareti Nasıl Yapılır

“Klavyede kesme işareti nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak eden kişiler bu yazı sayesinde klavye ile kesme işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilecekler. Eğer siz de bu kişilerden biri iseniz az sonra bahsedeceğimiz adımlar sayesinde artık klavyede kesme (‘) işareti yapabileceksiniz.

Kesme işareti hayatımızın her noktasında adeta bir kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor. Edebiyatta karışıklıkları önlemek adına kullanılan en önemli işaretlerden biri olan kesme işaretinin nerede, nasıl ve ne şekilde kullanıldığını az sonra öğrenebileceksiniz. Ancak bundan önce kesme işaretinin ne olduğunu öğrenmemizde fayda var.

klavyede-kesme-i̇şareti-nasil-yapilir

Kesme İşareti Nedir?

Kesme işareti, daha çok kelimelere veya kelime gruplarına gelen ekleri ayırma işleminde kullanılır. Bu sayede oluşacak herhangi bir karışıklığın da önüne geçilmiş olur. Kesme işaretini daha iyi anlayabilmek kesme işareti kullanımı ile ilgili bilgi edinmemiz gerekiyor. Dilerseniz şimdi kesme işaretinin görevlerinin neler olduğunu öğrenelim.

Kesme İşaretinin Görevleri

Kesme işareti Türkçe için vazgeçilmez bir noktalama işaretidir. Dilimizin bu kadar güzel ve kapsamlı olmasında kesme işaretinin de büyük ölçüde payı bulunmaktadır. Çünkü oluşacak her türlü karışıklık için kesme işareti kullanılabilir. Yine de kesme işaretinin görevlerini bu şekilde kestirip atmak istemiyoruz. Dilerseniz en önemli görevlerine bir göz atalım.

 • Kişi isimlerinde, soyadlarında ve bazı takma isimlerde kesme işareti kullanılır(Aysel Ana’ya, Atatürk’e, Ahmet Çavdar’dan, Namık Kemal’e gibi).
 • Devlet isimlerinde, milletlerin yazılışında ve din ile ilgili terimlerde kesme işareti kullanılır(Türkiye Cumhuriyeti’ne, Kırgız’a, Tanrı’dan gibi).
 • Coğrafya ile ilgili terimlerde, tarihi yer isimlerinde ve gökbiliminde kullanılır(Karadeniz’e, Topkapı Sarayı’na, Mars’ta gibi).
 • Gazete, dergi, sanat eseri ve kitap isimlerinde kesme işareti kullanılır(Sözcü’de, National Geographic’te, Mai ve Siyah’ın gibi).
 • Kısaltmalarda ve sayılarda kesme işareti kullanılır(TBMM’nin, 13’üncü gibi).

Kesme işaretinin dilimizde en yaygın kullanıldığı durumlara bu şekilde değindik.

Kesme İşaretinin Günlük Hayatta Kullanımı

Kesme işareti günlük hayatımızda edebiyatın ve yazının olduğu neredeyse tüm alanlarda kullanılır. Yine de aşağıdaki gibi kısa bir liste oluşturabilmemiz mümkün.

 • Kitap
 • Roman
 • Sanat Eseri
 • Şiir
 • Makale
 • Bilim

Yukarıda belirtilen alanların hepsi günlük hayatımızda karşılaştığımız ve kesme işaretini kullandığımız alanlardır. Kısaca özetleyecek olursak kesme işaretini dilimizi kullandığımız her yerde kullanabiliriz. Yani kesmek işaretini her yerde görebilmek mümkün.

klavyede-kesme-i̇şareti-nasil-yapilir

 

Klavyede Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede kesme işareti yapabilmenin birçok yolu vardır. Bu yolları üç ana başlıkta inceleme şansına sahibiz. Şimdi sizlere isterseniz detayları tek tek açıklayarak anlatalım ki siz de istediğiniz ve size uyan şekilde kesme işaretini yapabilme imkanına sahip olun.

Klavye Tuşlarını Kullanarak Kesme İşareti Yapma

Klavye tuşlarını kullanarak kesme işaretini yapabilirsiniz. Klavyeden kesme işareti yapmak için sadece iki tuşa basmamız gerekiyor. Ancak bu tuşlara aynı anda basmamız önemli. Sizler de klavyede bulunan Shift ve 2 tuşlarına basarak yani Shift+2 komutunu kullanarak klavyeden kesme işareti yapabilirsiniz.

Ekran Klavyesi Kullanarak Kesme İşareti Yapma

Eğer klavyenizde shift veya 2 tuşu bozulmuşsa bu durumda klavye ile kesme işareti yapamazsınız. O halde ekranınızın sol at kısmında bulunan ve 4 dikdörtgeni andıran simgeye yani başlat menüsüne tıklayarak arama kısmına ekran klavyesi yazın ve açın. Daha sonra ekran klavyesi üzerinden Shift ve 2 tuşlarına art arda tıklayın.

Karakter Eşlem Kullanarak Kesme İşareti Yapma

Kesme işareti yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer metot ise karakter eşlem adlı uygulamayı kullanmaktır. Bu uygulamayı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız şimdi öğreneceksiniz. İlk olarak ekran klavyesi metodunda olduğu gibi başlat menüsünü açın daha sonra arama kısmına karakter eşlem yazın ve programı açın. Karakter eşlem programındaki ekranda kesme işaretini bulun üzerine tıklayın ve “Seç” butonuna basın. Artık kopyalayarak kesme işaretini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir