Klavyede Kalp ❤ Yapmanın Pratik Kısayolu

Bilgisayar klavyelerinin fiziki tasarım nitelikleri çerçevesinde üzerinde kullanım gerekliliği olabilecek tüm sayı, sembol ve harfler yer alır. Ancak bunların dışındaki sembol ve simge gibi çeşitli imla ya da diğer etkenlerin fiziki olarak klavyeye koyulabilmesi mümkün olmamıştır. Özellikle de klavyenin tasarımının büyümesine ve genişlemesine neden olabileceği gibi aynı zamanda da kullanıcıların hiç te konforlu ve fonksiyonel bir kullanım gerçekleştirememesine neden olur. Ancak bu imla ya da simge etkenlerinin de bilgisayar kullanımı sırasında gereklilik teşkil edeceğinden bu duruma farklı bir çözüm geliştirilmiştir. Söz konusu bazı sembol, simge ve imla işlemlerinin kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde bilgisayarda yapılabilmesi amacı ile klavye kombinasyonları, klavye tuş kombinasyonları oluşturulmuştur. Klavye üzerinde belirli tuşlara aynı anda ya da sırasıyla basıldığında belirtilen sembol ya da imlaların yapılabilmesi mümkün oluyor. Bu çerçevede de duygularını daha iyi belirtmek amacı ile herhangi bir dosyada ya da sosyal medya platformunda kalp simgesini görsel olarak yapmak isteyen kullanıcılar içinde özel bir tuş kombinasyonu oluşturulmuştur. Klavyede kalp yapmanın pratik kısayolu sayesinde son derece kolay bir şekilde kalp simgesini görsel olarak her yere yapabilmek mümkün oluyor.

Klavyede Kalp İşareti Nasıl Yapılır?

Facebook, İnstagram ya da Twitter gibi sosyal medya platformları başta olmak üzere bilgisayardaki not defteri ve Word gibi doküman dosyalarına kadar her türlü alanda kalp sembollerinin yapılması gerekliliği doğabiliyor. Ancak doğrudan bilgisayar klavyesi üzerinde standart bir kalp simge tuşu bulunmamasından dolayı pek çok kullanıcı açısından bilgisayarda veya internette klavye üzerinden kalp simgesinin yapılması pek de bilinmiyor. Bu neden ile de kalp simgesini yapmak isteyen kullanıcılar, klavyede kalp yapmanın pratik kısayolu konusunda internette araştırma yapılıyor. Aslında klavyede kolay bir şekilde kalp işareti yapmak için standart kombinasyon tuşları kullanılmaktadır. Temel olarak klavye üzerinde yer almadığından tuş kombinasyonu ile yapılmak zorunda kalınan simge, imla ve sembollerde tuş basma sıralaması bulunuyor ve bu tuşların ilk yüksek oranda ‘Alt’ tuşu ile başlıyor. Yani klavyede olmayan bir sembol, simge veya imla işaretinden birisini yapmaya çalışıldığında uygulanması gereken tuş kombinasyonuna ‘Alt’ tuşu ile başlanıyor. Daha sonrasındaki tuşlar ise klavyenin üst kısmında ya da yan kısmında bulunan ‘rakam tuşları’ ile gerçekleştirilebiliyor.

Bu doğrultuda da klavyede kalp yapmanın pratik kısayolu ‘Alt’ tuşu ile başlıyor. Daha sonra ’3’ tuşuna basılması gerekiyor. Yani klavyede kolay  bir şekilde kalp işaretinin yapılabilmesi için bilgisayarlarda kullanılan en kısayol ‘Alt’+ ‘3’ şeklindedir. Bu tuş kombinasyonunu kullanarak, son derece pratik ve kolay bir şekilde ister sosyal medya paylaşımlarında ya da bilgisayardaki dokümanlarda kalp simgesini en özel görsellikte yapabilme şansına sahip olunabiliyor.

Kalp Yapmanın Diğer Yöntemleri

Günümüzde klavye üzerinde yer alan fiziki tuşlardan birisi olmaması nedeni ile kalp simgesini tek bir tuşa basarak, yapabilmek mümkün değildir. Bu kapsamda da kullanıcıların çeşitli tuş kombinasyonlarını kullanmaları gerekiyor. Bunun dışında da farklı yöntemler kullanarak kalp yapabilme imkanı bulunuyor. Bu kapsamda da kullanıcılar internet üzerinde kalp simgesini yazı ile aratarak, kolay bir şekilde burada yer alan kalp simgesini Mouse yardımı ile seçip, kopyalayabilir. Böylelikle kullanmak istedikleri her yere sağ tık ile tıkladıktan sonra ‘Yapıştır’ diyerek, orada da aynı şekilde kullanımı gerçekleştirilebilir. Bu noktada kalp simgesinin internette bulunmasından sonra Mouse ile seçilmesinin ardından ‘CTRL+C’ tuşuyla kopyalama, ‘CTRL’+ ‘V’ tuşuyla yapıştırma işlemi yine kolay ve hızlı bir şekilde klavye kısayolu ile de yapılabiliyor.

Bu yöntemlerden herhangi birisini kullanarak, kolay bir şekilde istenen her yerde kalp simgesinin kullanımının gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Her ne kadar klavye üzerinde yer almasa da bazı sembol, imla, simge ve diğer işaretleri de bilgisayarda klavye üzerinden yapabilmek mümkündür. Burada tek önemli nokta söz konusu işaretlere ilişkin olarak klavye altyapısında önceden oluşturulmuş olunan tuş kombinasyonları ile ilgili olarak bilgi sahibi olunmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir