Klavyede Euro ( € ) İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcıları açısından klavyede bazı işaret, sembol ve simgelerin yapımı problem teşkil edebiliyor. Çünkü fiziki olarak klavye tasarımlarının belirli ölçülerde olması ve fonksiyonel kullanım sağlayabilmesi için her bir simge, sembol ve işaret için özel bir tuş ataması yapılamaz. Özellikle de her kültür ve toplumun tarihten gelen köklü gelişimlerinin oluşturduğu zengin yelpaze tüm işaretlerin ve sembollerin bilgisayar klavyeleri üzerinde özel tuş olarak yer alabilmesini mümkün kılmaz. Bu neden ile de bazı özel simge ve sembollerin yapımı sırasında kullanıcılar sorun yaşayabiliyor. İşte bu yüzden de kullanıcılar, bilgisayarda bazı sembol ve işaretleri nasıl yapabileceği konusunda internet üzerinde araştırmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda da kullanıcıların pek çok farklı kullanım alanı ve sık kullanım gerekliliği doğması nedeni ile Euro’ nun simgesini bilgisayarda nasıl yapacağını merak edebiliyor. Klavyede Euro işareti nasıl yapılır sorusunun yanıtını araştıran kullanıcılar, aslında bu sembolü oldukça kolay bir şekilde yapabilir.

Klavyede Euro işareti, günümüzde en sık yapılması gerekliliği olan sembollerden birisi konumunda bulunuyor. Günümüz modern yüzyıl finans sektöründe daha pratik ve daha fonksiyonel bir yapının oluşturulabilmesi amacı ile bazı finans kavram ve olgularına ilişkin olarak özel semboller oluşturulmuştur. Bu semboller genellikle de para birimlerine ilişkindir. Yani günümüz finans sektöründe ve modern toplum yaşantısında aktif şekilde kullanılan Türk Lirası, Dolar, Euro vb. gibi tüm para birimlerini temsil eden özel semboller bulunmaktadır. Bu kapsamda da € işareti de bu tip sembollerden birisidir ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında kullanılan resmi para birimi olan Euro para birimini temsil etmektedir.

Bilgisayar Klavyesinde Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Günümüzde bilgisayar klavyelerinde özel tuş ataması verilemeyen bazı özel sembol ve simgelere yönelik olarak özel tuş kombinasyonları atanmıştır. Yani kullanıcılar tek ve özel bir tuş olarak bilgisayar klavyesi üzerinde yer almayan sembolleri kolay bir şekilde atanmış olan özel klavye tuş kombinasyonlarını kullanarak yapabilmektedir. Bu çerçevede de klavyede Euro işareti nasıl yapılır merak eden kullanıcılarda bu tuş kombinasyonlarını kullanarak, Avrupa Birliği’ nin resmi para birimi Euro’ nun simgesini bilgisayar üzerinde yapabilmektedir. Bilgisayar klavyesi üzerinde son derece pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen Euro işareti ile artık her alanda bu simgenin yapılması noktasında sorun yaşanmıyor.

Bilgisayar klavyesinde özel bir tuş kombinasyonu ile Euro sembolünü hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmek mümkündür. Bu kapsamda da kullanıcılar bilgisayar klavyesi üzerinde yer alan tuşlardan oluşturacakları kombinasyon ile Euro yani € işaretini yapabilmek için bilgisayar klavyesindeki; ‘Alt Gr’ tuşu ile ‘e’ tuşuna basması gerekiyor. Alt Gr tuşuna basarken, aynı anda da e tuşuna basarak, Euro simgesinin yapılabilmesi mümkündür. Bu şekilde son derece pratik bir şekilde istenen her noktada Euro’ yu simge olarak yazabilme şansına sahip olunabiliyor.

Bilgisayarda Ascii Kod ile Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Günümüzde bilgisayar teknolojilerinde yazılımsal özellikler yardımıyla da özel simgeleri yapabilmek mümkündür. Bu kapsamda da bilgisayarın ROM belleği üzerinde saklanmış olan ve bazı özel kodları yani Ascii kodları sayesinde klavye tuşlarını kullanarak, yapabilmek mümkündür. Kullanıcıların bu işlem için kullanabilecekleri kodlar ‘Alt’ tuşu ve sırası ile ‘0’, ‘1’, ‘2’ ve ‘8’ tuşlarıdır. Kullanıcılar bu tuşlara aynı anda basarak, yapabilmektedir. Bunun dışında kullanılabilecek bir diğer özel yöntem ise ‘Karakter Eşlem’ yöntemidir. Kullanıcılar ‘Karakter Eşlem’ yönetimini kullanarak, kolay bir şekilde Euro işaretini yapabilme şansına sahip olabiliyor. Bunun için kullanıcıların bilgisayarlarında sırasıyla;

  • Bilgisayar,
  • Tüm Program,
  • Donatılar,
  • Sistem Araçları,
  • Karakter Eşlem,

Kısmına giriş yapmaları gerekiyor. Burada özel kod formunda Euro simgesini bularak, kopyalayıp, yaştır ile istenen yerde kullanılabilmesi mümkündür. Kullanıcılar dilerlerse kolay bir şekilde Euro simgesinin üzerine tıklayarak, sağ tık ile kopyala ve daha sonra kullanacağı yerde yine sağ tık ile yapıştır seçeneğini kullanabilirler. Bununla birlikte kullanıcılar kolay bir şekilde Euro simgesine tıkladıklarında klavye üzerinde ‘Ctrl’ + ‘C’ tuş kombinasyonuna basarak, kopyalama yapıp, daha sonra kullanacağı yerde klavye üzerinde ‘Ctrl’ + ‘V’ tuş kombinasyonuna basarak, yapıştırma gerçekleştirebilir.

Kullanıcılar bu yöntemlerin haricinde aynı zamanda da Euro simgesini yapabilmek için interneti de kullanabilmektedir. İnternet üzerinde yer alan daha önceki yazım ve paylaşımlarda yer alan Euro ‘€’ simgesini kullanarak, kolay bir şekilde de istediği yer der ‘€’ simgesini kullanabilme şansına sahip olabilmektedir. Kullanıcılar Euro simgesinin bulunduğu bir internet paylaşımında yine kopyala-yapıştır yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak, istediği yerde Euro’ nun simgesinin kullanımını gerçekleştirebilmektedir.

Euro Simgesi Nedir?

Avrupa kıtası ülkelerinin üye olduğu Avrupa Birliği’ nin ortak resmi para birimi olan Euro için öze bir sembolde belirlenmiştir. ‘€’ olarak belirlenen bu simge pek çok farklı noktada kullanılmaktadır. Avrupa Birliği üye ülkelerinin kendi ulusal para birimlerinin kaldırılması ve daha sonra ortak bir para birimine geçiş yapılması amacı ile oluşturulan Euro para birimi, günümüzün en sık kullanılan para birimlerinden birisidir. Türk Lirası karşısında daha değerli olan Euro para birimi, Avrupa Birliği üyesi olan tüm ülkelerde resmi para birimi olarak kullanılmaktadır.

Euro Simgesi Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde finans sektöründe her bir para birimine ilişkin olarak özel sembol kullanılmaktadır. Hem dijital dünyada hem de reel alanda para birimleri ile gerçekleştirilecek tüm işlemlerin daha hızlı ve daha pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacı ile bu para birimi sembolleri kullanılmaktadır. Finans sektörüne ilişkin yazılarda, özel finans hesaplamalarında, sosyal medya paylaşımlarında ve daha pek çok farklı alanda yani aslında hayatın her alanında bu para birimi sembollerinin kullanımının gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Bu yüzden de günümüzde bilgisayar klavyesi üzerinde de özel bir tuşu bulunmayan bu para birimi sembollerinin nasıl yapılacağı merak edilebiliyor. Ancak diğer para birimlerine göre farklı olarak Amerikan Doları ve Euro gibi para birimleri için Türkçe Q klavye tasarımlarında Euro ve Dolar simgesi yer almaktadır. Türkçe Q klavyede bulunan ‘E’ harfinde yazılı olan ‘€’ sembolünün bilgisayarda yazılabilmesi için sadece e tuşuna basılması yeterli olmaz. Bu yüzden de günümüzde bilgisayar klavyeleri için özel tuş kombinasyonları oluşturulmuştur. İster internette ister de bilgisayarda finans ile ilgili herhangi bir yazım sırasında Euro’ nun simgesini kullanmak istenmesi durumunda  belirttiğimiz tuş kombinasyonlarından ya da diğer alternatiflerden birisinin kullanımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde son derece pratik ve kolay bir şekilde istenen her yerde Euro’ nun sembolünüğ kullanarak, çok daha teknik ve çok daha bilimsel ve profesyonel bir yazım gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda da sosyal medya platformlarındaki karakter sınırlamaları nedeni ile uzun uzun Euro kelimesini yazmak yerine simgesi olan ‘€’ sembolünün yazılması ile daha fazla karakter kazanımı sağlanabilmektedir. Üstelik dünyanın her yerinde tüm para birimleri için belirlenmiş olan bazı çok nadir kullanılanlar haricindeki para birimi sembolleri tanınmaktadır. Özellikle de Euro, Dolar, Sterlin, Yen, Ruble ve Türk Lirası gibi para birimlerinin sembolleri herkes tarafından yüksek oranda bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir