Klavye’de Derece { ° } İşareti Nasıl Yapılır?

Teknolojik yeniliklerin hayatımızda kendisine etkin bir şekilde yer edindiği günümüz dünyasında artık neredeyse her işlem için internet altyapısı son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmaktadır. Dünyanın her yerinde bilgisayar altyapısının sağladığı kolaylıklar ile işlemlerin hızlı ve daha avantajlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olması bilgisayar teknolojilerinin çok daha yoğun ve sık bir şekilde kullanılmasına neden oluyor. Kullanıcılar bilgisayar üzerinde her işlemini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tüm tuşlar ile bilgisayarda ve internette yazım işlemleri daha hızlı ve daha pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar insanların işlemleri yapma noktasında çeşitli sorunlar yaşamasına neden olabiliyor. Özellikle de bilgisayar üzerinde bazı sembol ve işaretler için belirlenmiş olan özel ve tek tuşlar bulunmaması kullanıcıların bu işaret ve sembolleri nasıl yapacağını bilememesine neden oluyor. Bunlardan birisi de klavyede derece işareti nasıl yapılır oluyor. Gündelik yaşantı içerisinde bile çok sık şekilde kullanılan özel sembollerden birisi olması nedeni ile derece işaretinin bilgisayar klavyesinde nasıl yapılacağı en çok merak edilen konulardan birisini oluşturuyor.

Bilgisayar klavyesini kullanarak nasıl derece simgesini yapacağını bilmeyen kullanıcılar için hazırlamış olduğumuz klavyede derece işareti nasıl yapılır sorusunun yanıtı aslında çok basittir. Yani tüm kullanıcılar son derece pratik ve kolay bir şekilde çok ileri seviyede teknik bilgisayar ve yazılım bilgisine sahip olmak zorunda olmadan derece ve diğer tüm simgeleri ve sembolleri bilgisayar klavyesi üzerinden yapabilmektedir. Bilgisayar klavyesi üzerinde kullanıcılar bazı küçük detaylar ile kolay bir şekilde derece simgesini bilgisayar üzerinde yapabilmektedir. Günümüzde genel yazım ve sohbetlerden, matematiksel ya da teknik hesaplamalar yaparken daha pratik olması amacı ile derecenin simge olarak belirtilmesi istenebilir. Bu noktada bilgisayar üzerinde basit yöntem dahilinde klavye üzerinden yapılabilmesi mümkündür. Ancak bu sembole ilişkin olarak bilgisayar klavyesi üzerinde özel bir tuş bulunmadığından sadece tuş kombinasyonu ile yazılabilmesi mümkündür. Günümüzde son derece pratik bir şekilde bilgisayar klavyesi üzerinden derece simgesinin yapılabileceği özel bir tuş kombinasyonu bulunuyor. Bu çerçevede de klavyede derece işareti nasıl yapılır sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor.

Klavyede Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede kullanıcılar son derece pratik ve kolay bir şekilde özel bir tuş kombinasyonu ile derece sembolünün yapılabilmesi mümkündür. Klavyede derece işareti nasıl yapılır sorusunun gündeme gelmesine neden olurken, bu sembolün klavye üzerinden yapılabilmesi için kullanıcılar bilgisayar klavyesi üzerinde ‘Alt’ tuşuna basmaları ve aynı anda da ‘2’, ‘4’ ve ‘8’ tuşlarını kullanarak, derece işareti yapılabiliyor. Klavyede derece işareti için ‘Alt’ tuşuna basılı olarak tutulması ve sırasıyla ‘2’, ‘4’ ve ‘8’ tuşlarına basılması gerekmektedir. Bu şekilde kolay bir şekilde istenen her yerde derece sembolünü kullanabilmek mümkündür. Kullanıcılar derece sembolünü klavyedeki bu tuş kombinasyonunu kullanarak, internette, sosyal medya hesaplarında ya da bilgisayar üzerindeki not defteri ve Word gibi programlarda yapabilme şansına sahip olabiliyor.

Karakter Eşlem ile Bilgisayarda Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar son derece pratik ve kolay bir şekilde pek çok farklı simge, sembol ve işarette olduğu gibi kolayca derece sembolünü de bilgisayarda yapabiliyor. Kullanıcılar bu işlemi farklı yöntemlerden birisini kullanarak gerçekleştirebilmektedir. Yani klavye üzerinde atanmış olan standart tuş kombinasyonu yönteminin kullanımı mümkün olduğu gibi aynı zamanda da kullanıcıların karakter eşlem gibi alternatif yöntemleri de kullanabilmeleri mümkündür. Buna göre kullanıcıların Karakter Eşlem özelliğini kullanarak, derece simgesini yapabilmesi için bilgisayarda sırasıyla; Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/ Karakter Eşlem seçeneklerini asması gerekmektedir. Bu adımları izleyerek açılan Karakter Eşlem penceresinde kullanıcıların derece simgesini bulmaları gerekiyor.

Karakter Eşlem sayfasında bulunan derece simgesinin istenen herhangi bir yerde kullanılabilmesi için kullanıcılar tarafından kopyalanıp, yapıştırılması gerekliliği bulunuyor. Buna göre kullanıcılar Karakter Eşlem penceresinde buldukları derece sembolünü üzerine gelip, sağ tık ile tıkladıktan sonra çıkan seçeneklerden ‘Kopyala’ seçeneğine tıklayarak, kopyalayabilmektedir. Daha sonra kullanmak istediği yer deyine sağ tık ile seçenekleri açarak, ‘Yapıştır’ seçeneğine tıklaması gerekiyor. Bu şekilde istenen herhangi bir yerde Karakter Eşlem ile derece sembolü kullanılabilmektedir. Bunun dışında kullanıcılar Karakter Eşlem üzerinde derece simgesini bularak, üzerine gelip sol tıkla seçtikten sonra klavyede ‘CTRL’ + ‘C’ tuşuna basarak da kopyalayabilir. Kopyalama işleminden sonra kullanılacağı yere geçilerek burada yine bilgisayar klavyesi üzerinden ‘CTRL’ + ‘V’ tuş kombinasyonuna basarak da yapıştırma yapabilir. Bu şekilde bilgisayarda veya internette derece simgesi kolayca kullanılabilir.

Bu gibi yöntemlerin dışında kullanıcılar dilerlerse internet üzerinden de kopyala, yapıştır yöntemini kullanabilmektedir. Kullanıcılar internet üzerinde yapacakları derece simgesi nasıl yapılır aramalarında çıkan sonuçlarda ya da sitemizde yer alan derecenin sembolünü de seçip, kopyaladıktan sonra kullanmak istediği her yerde yapıştırarak, kullanabilmektedir. Bu noktada kopyala-yapıştır yöntemlerinden herhangi birisini kullanabilmektedir.

Microsoft Office Word’e Derece Simgesi Ekleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde hem bireysel hem akademik hem de kurumsal alanlarda yürütülen çalışmalarda kavram, terim ve semboller büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede de bu çalışmaların pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olan Microsoft Office programlarından birisi konumunda bulunan Word Belgesi üzerinde yürütülecek çalışmalarda sıcaklık ve ölçüm verilerinin kullanılacağı yazıları yazarken, derece simgesinin kullanılması arzulanabilir. Bu durumda sembolün kullanımı menü ve ‘Alt’ tuşuna basılı tutacak şekilde sırasıyla ‘0’, ‘1’, ‘7’ ve ‘6’ tuşlarına seri şekilde basılması gerekir.

Word belgesi üzerinde yönetim/denetim şeridini kullanarak kolay bir şekilde derece ekleme işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için yazıda derece eklenmek istenen noktaya gelinerek, üst seçeneklerde yer alan ‘Ekle’ seçeneğine ve daha sonra altında açılacak ‘Simge’ seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Daha sonra ise ‘Diğer Simgeler’ veya ‘Tüm Simgeler’ seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Yazı tipini açılan menü içerisinden seçmek gerekmektedir. Bu aşamada yazım tipi olarak ‘Latin-1’ eki alt küme açılan menü içerisinden seçilmelidir. Simgeler arasında arama yaparak, derece seçeneğini işaretleyerek, ekle seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Bu noktada bir simgenin bir defa yazı içerisinde kullanılması durumunda Word Belgesi’ nin simgeler kategorisinde yer alan en çok kullanılan/en sık kullanılan simgeler arasında yer alır. Böylelikle birden fazla kez kullanımı durumunda tüm aşamalar tekrar tekrar yapmak zorunda kalmadan kısayol üzerinden kullanımını gerçekleştirebilme şansı bulunuyor.

Bu yöntemin dışında daha önce de belirttiğimiz ‘Alt’ , ‘0’, ‘1’, ’7’ ve ‘6’ tuş kombinasyonu kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Word belgesi üzerinde derece simgesinin tuş kombinasyonu ile yapılması yönteminde sadece 10 tuşlu sayısal tuş takımı olan klavyelerde çalıştığının unutulmaması gerekmektedir. Her yöntemi kullanarak, istenen her noktada kolay bir şekilde sıcaklık ve ölçüm değerlerine ilişkin verilerin yazımı sırasında daha profesyonel ve daha teknik bir yazım tarzının oluşturulabilmesi amacı ile derece sembolünün kullanımının gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir