Klavyede Çap İşareti ( Ø ) Nasıl Yapılır?

Bilgiye erişimi kolaylaştıran, haberleşmeyi saliseler bazına indiren ve zengin bir eğlence dünyasının kapılarını aralayan bilgisayar teknolojisi, 21. Yüzyıl dünyasında hızla gelişmeye devam ediyor. Hayatın önemli bir parçası haline gelen bilgisayar teknolojileri ile birlikte artık her işlem daha hızlı, daha kolay ve daha fonksiyonel bir hale geldi. Bu yüzden gündelik yaşantı içerisinde dahi en basit işlemler için bile bilgisayar ve internete başvuru gerçekleştiriliyor. İnternette bir paylaşımda bulunurken ya da bilgisayarda bir işlem yaparken kullanılan en basit fiziki bilgisayar donanımlarının başında ise klavye gelir. Bilgisayar klavyesi üzerinde yer alan tuşlarının her birine atanmış olan fonksiyonlarını yerine getirir ve her bir tuşun fonksiyonuna ilişkin olarak üzerinde simgesi bulunur. Bu çerçevede de standart bir bilgisayar klavyesinde harfler, rakamlar, semboller, imla işaretleri gibi pek çok farklı işaretçi bulunur. Ancak insanoğlunun gelişimi ile birlikte farklı alanlara yönelik olarak kullanmakta olduğu simgeler, işaretçiler veya semboller değişkenlik gösterir ve çok çeşitli bir hale gelir. Bu durumda fiziki olarak klavye üzerinde her bir sembol, işaretçi, simge ya da imla işareti için özel bir tuş belirlenebilmesini pek de mümkün kılmaz. Çünkü aksi halde devasa bir boyutta klavye tasarımına dönüşebilir. Bu yüzden de günümüzde klavye üzerinde çeşitli tuş kombinasyonlarından oluşan kısayollar bulunur. Birden fazla tuşa basarak, istenen bazı farklı semboller, bilgisayarda yapılabilir. İşte bunlardan birisi olması nedeni ile sıklıkla internette araştırılan klavyede çap işareti ( Ø ) nasıl yapılır sorusudur.

Çap İşareti Nedir?

Günümüzde temel olarak matematik, geometri, inşaat, mühendislik ve benzeri sayısal temelli bilim ve alanlarda son derece yaygın şekilde kullanılan sembollerden birisidir. Her ne kadar yazı ile ‘çap’ yazarak da bu işlemi aynı manada gerçekleştirebilmek mümkün olsa da hem yazımı basite indirebilmek hem de daha akademik bir görüntü oluşturabilmek amacı ile yapılan çalışmalarda ya da projelerde çap kavramının sembol/işaretçi olarak kullanılması daha fazla tercih edilir. Bu neden ile de klavyede çap işareti ( Ø ) nasıl yapılır sorusunun yanıtı fazlasıyla merak ediliyor. Günümüzde tasarlanan klavyelerde birden fazla tuşa basılarak, yapılabilecek semboller arasında yer alır. Bu işaret için bilgisayar klavyesi üzerinde bir rehber bulunmaz. Bu neden ile de bu işaretin yapılabilmesi için öncelikli olarak bu işaretin nasıl yapıldığına ilişkin ilgili tuş kombinasyonunun biliniyor olması gerekir.

Klavyede Çap İşareti Yapma

Klavyelerde birkaç tuşa sıralı ya da aynı anda basılarak, yapılabilen işaretlerden birisi de çap işaretidir. Bu kapsamda da klavyede çap işareti ( Ø ) nasıl yapılır rehberi ile kolay bir şekilde her ihtiyaç duyulduğunda çap olgusunun işaret olarak istenen her yerde yapılabilmesi mümkündür. Çap işaretini yapabilmek için kullanıcıların öncelikli olarak ‘Alt’ tuşuna basmaları gerekmektedir. Daha sonra sırası ile ‘1’, ‘5’, ‘7’ tuşlarına basması gerekiyor. Yani bilgisayar klavyesinde çap işaretinin yapılabilmesi için kullanıcılar tarafından bilgisayar klavyesinde sırasıyla ‘ALT’ +’157’ tuşlarına basılması gerekmektedir. Böylelikle son derece pratik bir şekilde ister bilgisayardaki bir dokümanda ister de internet ortamında gerekli olduğunda çap işaretini sembol olarak da yapabilmek mümkün olur.

Windows Karakterleri ile Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Günümüzde klavyede çap işareti ( Ø ) nasıl yapılır rehberine göre bir diğer çap işareti yapma alternatifi ise ‘Karakter Eşlem’ yöntemini kullanmaktır. Buna göre ‘Başlat’ bölümüne ‘Karakter Eşlem’ yazılarak, aratıldığında çıkan ‘Karakter Eşlem’ seçeneğine giriş yapılması gerekir. Bu aşamada açılan geniş ekran içerisinde farklı semboller yer alır. Bu pencerenin sol alt kısmında bulunan ‘Gelişmiş Görünüm’ seçeneğine tıklanarak, ‘Unicode’a Git’ bölümüne ‘00D8’ yazarak, ‘Enter’ tuşuna basılması gerekir. Böylelikle en üst kısımda çıkacak olan ‘Çap’ işaretine basarak, altta çıkacak ‘Seç’ seçeneğine basılması gerekir. Ardından aynı pencere içerisinde yer alan ‘Kopyala’ seçeneğine tıklanarak, buradan kopyalanır. Bu işlemlerin ardından çap işaretinin kullanılmak istendiği herhangi bir yere sağ tık ile tıklayarak, seçenekler arasından ‘Yapıştır’ seçeneğine tıklayarak veya klavyedeki kısayol tuşlarından olan kopyalama kısayolu ‘CTRL+C’ tuş kombinasyonuna basarak, kullanılacağı yere yapıştırabilmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir