Klavyede beta işareti nasıl yapılır?

“Klavyede beta işareti nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak eden kişiler bu yazı sayesinde klavye ile beta işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilecekler. Eğer siz de bu kişilerden biri iseniz az sonra bahsedeceğimiz adımlar sayesinde artık klavyede beta (β) işareti yapabileceksiniz.

Beta işaretinin klavyede nasıl yapıldığı ile ilgili tüm detayları size aktaracağız. Beta işareti matematik, fizik, kimya, mühendislik uygulamaları gibi durumlarda kullanılmaktadır. Sizler de artık bu yazı sayesinde klavyede beta işaretinin yapımını öğrenebileceksiniz. Dilerseniz önce beta işaretinin ne olduğunu öğrenelim

klavyede-beta-isareti-nasil-yapilir

Beta İşareti Nedir?

Beta işareti, Yunan alfabesi kökenli olan ve tüm hesaplamalarda kullanabileceğimiz bir işarettir. Daha çok Matematik, Fizik, Mühendislik ve Kimya alanlarında yapılan hesaplamalar için kullanılan bir işarettir. Bu işareti klavye ile yapmak her ne kadar mümkün olmasa da bilgisayarlarda bulunan klavye eşlem uygulaması ile rahatlıkla beta işareti yapılabilir. Karakter eşlem uygulamasında beta işaretini bularak seçtikten sonra kopyalayarak dilediğimiz yerde bu işareti kullanabilme imkanına sahip oluruz.

Beta İşaretinin Görevleri Nelerdir?

Beta işaretinin görevleri oldukça fazladır. Ve her noktalama işaretinde olduğu gibi bu işaretin de kendine özgü bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler hakkında aşağıdaki olduğu gibi bir sıralama yapma şansına sahibiz.

 • Matematik sorularında bilinmeyen bir değer yerine kullanılır. Ayrıca matris gibi bazı soruların çözümlerinde de beta işaretine yer verilir.
 • Fizik sorularında bilinmeyen bir değer yerine kullanılır. Statik, Mukavemet ve Elektrik derslerinde de sıkça bu işarete rastlanır.
 • Kimya sorularında bilinmeyen bir değer yerine kullanılır.
 • Mühendislik sorularında bilinmeyen bir değer yerine kullanılır. Özellikle İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinde beta işareti ile sorulan binlerce soruya rastlayabilirsiniz.

Tabi ki beta işaretinin kullanım alanları oldukça fazladır ancak en yaygın görevlerini yukarıdaki gibi sıralayabiliriz.

Beta İşaretinin Günlük Hayatta Kullanımı

Beta işareti günlük hayatımızın birçok alanında kullanılır. Çünkü hayatımızın her yerinde bu alanlara dair sorular görmekteyiz. Yine de özellikle belirtecek olursak beta işareti, mühendislik öğrencilerinin sıklıkla görebileceği bir işarettir. Beta işaretinin günlük hayatta kullanıldığı alanları şöyle sıralayabiliriz:

 • Matematik
 • Kimya
 • Fizik
 • İnşaat Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Diğer Mühendislikler

Yukarıda belirtilen alanların hepsi günlük hayatımızda karşılaştığımız ve beta işaretini kullandığımız alanlardır.

Klavyede Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede beta işaretini yapmak imkansızdır. Çünkü beta işaretini yapmak için klavyede kullanılacak bir tuş bulunmaz. Diğer işaretlerde olduğu gibi Alt ve Shift gibi tuşların kombinasyonları ile de beta işaretini maalesef yapamıyoruz. Peki bu işareti yapmak için ne gibi yöntemler var?

Klavye Tuşlarını Kullanarak Beta İşareti Yapma

Klavye tuşlarını kullanarak beta işareti yapılamaz. Çünkü klavyede bunun için programlanmış bir tuş yoktur. Diğer yöntemleri deneyerek siz de beta işaretini yapabilirsiniz.

Ekran Klavyesi Kullanarak Beta İşareti Yapma

Ekran klavyesi kullanarak beta işareti yapılamaz. Çünkü ekran klavyesinde bunun için programlanmış bir tuş yoktur. Diğer yöntemleri deneyerek siz de beta işaretini yapabilirsiniz.

klavyede-beta-isareti-nasil-yapilir

Karakter Eşlem Kullanarak Beta İşareti Yapma

 • Beta işaretini yapabilmek için kullanılacak yöntemlerden en garantisi karakter eşlem uygulamasını kullanmaktır. Başlat menüsüne karakter eşlem yazın ve kutu gibi simgesi olan bu uygulamayı açın ardından aşağıda yazanları uygulayın:
 • Karakter eşlem uygulamasına girdikten sonra “Kopyalanan karakterler” olarak geçen bölümün alt kısmında bulunan ve tik atabileceğiniz “Gelişmiş görünüm” kısmına bir kez tıklayın.
 • “Unicode’a git” yazan ve yanında boşluk bulunan kısmı kullanmamız gerekecek. Eğer beta işaretini yapmak istiyorsanız bu boşluğa “03B2” kodunu yazın ve enter tuşuna tıklayın.
 • Artık karakter eşlem uygulamasında beta işaretini görmüş olacaksınız. İşaretin üzerine tıklayın ve “Seç” butonuna basın.
 • Son olarak seçtiğiniz beta işaretini “Kopyala” butonuna tıklayarak kopyalayın ve kullanmak istediğiniz yere ister mouse yardımı ile isterseniz de klavyedeki Ctrl+V tuşlarını kullanarak yapıştırın.

Kopyala Yapıştır Yaparak Beta İşaretini Kullanma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi klavyede ve ekran klavyesinde beta işareti kullanılamıyor. Yalnızca karakter eşlem ile beta işaretini yapabiliyoruz. Ancak size alternatif bir yol sunmak istedik. Siz de aşağıdaki beta işaretini kopyalayarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

 • β

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir