Klavyede artı ve eksi işareti nasıl yapılır?

“Klavyede artı ve eksi işareti nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak eden kişiler bu yazı sayesinde klavye ile artı ve eksi işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilecekler. Eğer siz de bu kişilerden biri iseniz az sonra bahsedeceğimiz adımlar sayesinde artık klavyede artı ve eksi (+ ve -) işareti yapabileceksiniz.

Artı ve eksi işareti yaşantımızın her noktasında bizi karşılayan toplama ve çıkarma işlemlerinde kullanılan işaretlerdir. Artı ve eksi işareti genelde matematik işlemlerinde veya matematiğe bağlı olarak fizik, kimya vb. gibi dallarda karşımıza çıkar. Klavyede artı işareti nasıl yapılır, klavyede eksi işareti nasıl yapılır sorularınızın cevaplarını bir an önce verelim verelim.

klavyede-arti-ve-eksi-isareti-nasil-yapilir

Artı İşareti Nedir?

Artı işareti, matematikte ve matematiğe bağlı alanlarda toplama anlamına gelen işarettir. Örneğin “5+3” örneğinde aradaki artı işareti bu iki sayıyı toplamamız gerektiğini anlatır. Bu örnekte bulacağımız sonuç 8 olacaktır. Artı işaretini bu şekilde özetleyebiliriz. Bir de eksi işaretine bakalım.

Eksi İşareti Nedir?

Eksi işareti, matematikte ve matematiğe bağlı alanlarda çıkarma anlamına gelen işarettir. Örneğin “5-3” örneğinde aradaki eksi işareti ilk sayıdan ikinci sayıyı çıkarmanız gerektiğini anlatır. Bu örnekte bulacağımız sonuç 2 olacaktır. Eksi işaretini de bu şekilde anlattık. Peki bu işaretler nerelerde kullanılır? Dilerseniz biraz da bunlara değinelim:

Artı ve Eksi İşareti Nerelerde Kullanılır?

Artı ve eksi işareti içerisinde matematik barındıran tüm işlemlerde kullanılır. Aslına bakarsanız günlük yaşantımızda en küçük işlemlerde bile bu işaretlere başvuruyoruz. Örneğin bir marketten alışveriş yaparken toplama ve çıkarma yapmak için zihnimizde bu işaretleri canlandırıyoruz. Artı işareti ve eksi işareti aslında bir bütünü tamamlar. Bu yüzden iki işareti de aynı yazıda anlatmak istedik.

Aslına bakarsanız artı işareti ve eksi işareti matematik barındıran her türlü derste ve bilim dalında kullanılabilir. Yani hayatımızın her noktasında bu işaretlere tanık olabiliriz. Bu bilgilerden sonra sıra artı ve eksi işaretinin nasıl yapıldığını anlatma kısmına geldi.

klavyede-arti-ve-eksi-isareti-nasil-yapilir

Klavyede Artı ve Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede tırnak işareti yapabilmenin birçok yolu vardır. Açıkçası tüm işaretleri yapabilmek adına birçok yöntem var. Şimdi sizlere isterseniz detayları tek tek açıklayarak anlatalım ki siz de istediğiniz ve size uyan şekilde tırnak işaretini yapabilme imkanına sahip olun. Şimdi artı işareti ve eksi işaretini iki farklı başlık olarak inceleyeceğiz.

Klavyede Artı İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye Tuşlarını Kullanarak Artı İşareti Yapma

Öncelikle artı işaretini klavyede nasıl yapabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Klavyede artı işareti yapabilmek için Shift ve 4 tuşuna aynı anda tıklayın. Yani Shift+4 komutunu uygulayın.

Ekran Klavyesi Kullanarak Artı İşareti Yapma

Klavyeniz bozuksa ekran klavyesi yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemde yapmanız gereken şey çok basit. Başlat menüsüne “Ekran Klavyesi” yazarak aramada çıkan uygulamayı açın. Daha sonra ekran klavyesindeki Shift ve 4 tuşlarına art arda tıklayın. Böylelikle artı işaretini yapmış olacaksınız.

Karakter Eşlem 3

Başlat menüsünden “Karakter Eşlem” uygulamasını açarak artı işaretini bulun. Daha sonra üzerine tıklayıp “Seç” yazan yere tıklayın. Son olarak kopyalayın ve artı işaretini istediğiniz yere yapıştırın.

Klavyede Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye Tuşlarını Kullanarak Eksi İşareti Yapma

Klavyede eksi işareti yapabilmek için ise silme yani “Backspace” tuşunun yanında bulunan eksi işareti tuşuna basmanız yeterlidir. Yani klavyede eksi işareti için özel bir tuş bulunmaktadır.

Ekran Klavyesi Kullanarak Eksi İşareti Yapma

Ekran klavyesi kullanarak eksi işaretini yapabilmek için ise yine aynı yolu izleyerek ekran klavyesini açın. Daha sonra silme tuşunun yanındaki (-) işaretine tıklayın. Böylelikle eksi işaretini yapmış olacaksınız.

Karakter Eşlem Kullanarak Eksi İşareti Yapma

Başlat menüsünden “Karakter Eşlem” uygulamasını açarak eksi işaretini bulun. Daha sonra üzerine tıklayıp “Seç” yazan yere tıklayın. Son olarak kopyalayın ve eksi işaretini istediğiniz yere yapıştırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir