Klavyede Arapça Allah { ﷲ } yazısı nasıl yazılır?

Gelişen teknolojinin sağladığı yenilikler ile birlikte artık bilgisayar teknolojileri gündelik yaşamın önemli bir parçası konumunda bulunuyor. Son derece interaktif hizmet çeşitliliğinin mevcut olduğu internet teknolojileri, gündelik yaşamımızın önemli bir parçası konumunda bulunuyor. Dünyanın her yerinde gündelik yaşantı içerisinde yaygın şekilde kullanılan bilgisayar teknolojileri hem kurumsal hem de bireysel alanlarda yaşamın şekillendirilmesini sağlıyor. Bu şekilde gündelik yaşantı içerisinde bilgisayar teknolojileri hayatımızın önemli bir parçası konumunda bulunuyor. Bu çerçevede de günümüzde son derece yaygın şekilde kullanılan bilgisayarlarda her türlü kullanıma hitap edebilecek klavye tasarımları bulunuyor. Her türlü yazım işlemine yönelik olarak klavye tasarımları son derece zengin bir çeşitlilik sunmaktadır. Böylelikle son derece hızlı ve kolay bir şekilde yazım işlemlerini klavye üzerinden gerçekleştirebilmek mümkün oluyor. Bu kapsamda da bilgisayar kullanıcıları internet üzerinde ya da bilgisayarda yazacakları bazı karakter ve sembollerde fiziki olarak klavyenin yapısı nedeni ile nasıl yazacaklarını bilmeyebiliyor. İşte bu durumda kullanıcıların yazmak istedikleri ancak bilgisayar klavyesi üzerinde yer almaması nedeni ile o sembol, simge ve işareti nasıl yapacağını bilmeye biliyor. Bunlardan birisi de İslam dünyasında sıklıkla kullanılan Arapça Allah yazımının nasıl yapılacağıdır. Bu neden ile de günümüzde klavyede Arapça Allah yazısı nasıl yazılır sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor.

Klavyede Arapça Allah Nasıl Yazılır?

Standart klavye tasarımları fiziksel özellikleri nedeni ile kullanıcıların tüm işlemlerini tek bir tuş ile yapabilmelerini sınırlandırıyor. Yani klavyenin boyutlarının çok ileri seviye ulaştırılmadan doğrudan yapılabilmesi için özel bir tasarıma sahiptir. Klavyenin fiziki boyutları zengin ve hatta sınırsız denilebilecek düzeyde işaretçi, simge ve sembolleri tek bir tuş ile yapabilme imkanını sağlamamaktadır. Bu durumda günümüzde kullanıcıların işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde yapamamalarına neden oluyor. Kullanıcılar bazı işaretçilerin, sembollerin ve simgelerin klavye üzerinde yer almaması nedeni ile nasıl yapacağını bilmiyor. Son derece doğal olan bu durumda, kullanıcılar internette klavyede Arapça Allah yazısı nasıl yazılır şeklinde bir araştırma gerçekleştiriyor. Web sitesinde bir içerik hazırlarken, sosyal medyada yapılacak bir paylaşımda ya da bilgisayardaki bir yazı hazırlığında Allah yazısının nasıl yazılacağı klavyede özel bir tuş ataması bulunmaması nedeni ile fazlasıyla problem olabiliyor.

Günümüzde klavye tasarımlarında fiziki olarak her sembol, işaret ve simgelerin yer alması mümkün değildir. Bu nedenle de günümüzde klavye tasarımlarında tuş ataması gerçekleştirilemeyen simge, işaret ve sembollerin yapılması yalnızca tuş kombinasyonları ile yapılabilmektedir. Bu çerçevede de kullanıcıların bazı işaretleri, sembolleri ve simgeleri yapabilmeleri için tuş kombinasyonları yapmaları gerekliliği bulunmaktadır. Kullanıcılar bilgisayar klavyesi üzerinde tuş kombinasyonlarını kullanarak, istedikleri sembol, işaret ve simgelerin yapılabilmesi mümkün oluyor. Bu çerçevede de bilgisayar klavyesinde Arapça Allah yazısı nasıl yazılır sorusunun yanıtını arayanlar içinde bu tuş kombinasyonu söz konusu olur.

Bilgisayar klavyeleri için Türkiye’ de Türkçe Q ve F klavye kullanılıyor. Bu durumda özellikle Arapça kelimeleri klavyemiz üzerinde kullanabilmemiz mümkün değildir. Bu neden ile de bu tip yazı türlerini kullanılması istendiğinde ya da ihtiyaç duyulduğunda Windows işletim sistemine yönelik olarak Dil Paketi ilavesi gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur. Aksi halde kullanılabilmesi mümkün olmaz.

Windows Dil Paketi Nasıl Eklenir?

Kullanıcıların Arapça Allah yazısı nasıl yazılır sorusunun yanıtını oluşturan Windows’ a dil paketi ilave edilmesi, ne yazık ki zorunludur. Çünkü klavye için Türkiye’ de F ve Q klavye tipleri kullanılmaktadır. Bu klavye tiplerinden de Arapça gibi farklı temele bağlı olan harf, simge ve sembollerin yapılabilir olmamasına neden olur. Bu kapsamda Windows işletim sistemine mutlaka ilgili ya da uyumlu olan dil paketinin ilave edilmesi gerekliliği bulunuyor. Kullanıcılar Windows dil paketi ekleme işlemlerini son derece pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Özellikle de son derece pratik bir şekilde Windows dil paketi ilavesi gerçekleştirilebiliyor olması nedeni ile genel kullanıcılar tarafından da klavyede Allah yazısı yazımı gerekliliği doğduğunda gerçekleştirilebilmektedir.

Windows işletim sistemi üzerinde dil paketi ilave edilebilmesi için Denetim Masası menüsüne giriş yapılması gerekiyor. Bilgisayarda Denetim Masası bölümüne sol alt kısımdaki ‘Başlat’ menüsüne tıklanarak, ulaşılabilir. Denetim Masası sayfasında yer alan ‘Tüm Denetim Masası Öğeleri’ kısmına giriş yapılması gerekliliği bulunuyor. Bu seçenek altında ise ‘Dil Ayarları’ ekranı bulunmaktadır. Bu ekranı kullanarak son derece kolay ve pratik bir şekilde yeni dil paketi ilavesi gerçekleştirebilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde Arapça Allah yazısı nasıl yazılır sorusunun yanıtını oluşturabilirsiniz. Standart klavye kullanımı kapsamında tuş kombinasyonu gerektiren simge, sembol ve şekilleri klavyede yer alan ‘Ctrl’, ‘Shift’ ve ‘Alt’ tuşlarından birisini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu tuşlar ile tuş kombinasyonu ile yapılabilen simge, işaret ve sembolleri kolay bir şekilde yapabilmek mümkündür. Ancak klavyede bulunmayan özel karakterleri yalnızca Ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayar Klavyesinde Arapça Allah Yazısı Nasıl Yazılır?

Bilgisayar klavyenizde Arapça Allah yazısı nasıl yazılır merak ediyorsanız, bilgisayarınızın karakter eşlem tablosunu kullanarak, en basit şekilde yapabilirsiniz. Bu kapsamda da karakter eşlem tablosu üzerinden Arapça Allah yazısı yazabilmek için öncelikli olarak sırasıyla;

  • Klavyede ‘Windows’ tuşu + ‘R’ tuşuna aynı anda basın,
  • Açılan pencere ‘çalıştır’ ekranı olacaktır,
  • Çalıştır penceresi içerisine ‘charmap’ komutunu yazarak, ‘Enter’ tuşuna basın,
  • Karakter eşlem tablosu ekranı açılır,
  • Yazı tipi kısmından ‘Arial’ olarak yazı tipini ayarlayın,

Bilgisayar klavyelerinde Arapça Allah yazısız ‘Unicode U+FDF2’ şeklindedir. Bu yüzden ekrandaki ‘Uniceo’a Git’ seçenek kısmına bu kodu yazarak, aratma yapmalısınız. Bu şekilde kolayca Arapça Allah Ligature yazısı bulunabilecektir. Bu noktada yer alan ‘Seç/Kopyala’ seçeneğine tıklayarak, istediğiniz herhangi bir yere doğrudan yapıştırarak, rahatlıkla kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu gibi işlemler ile uğraşmak istemeyenler için günümüzde internet ortamı üzerinden de kolay bir şekilde Arapça Allah yazısı nasıl yazılı konusunda kopyalama gerçekleştirilir. Yani internete erişim sağlayarak, son derece kolay bir şekilde istediğiniz her yerde kullanmak üzere Arapça Allah yazısını kopyalayabilirsiniz. İnternet ortamında yer alan web sitelerinde bu yazım şeklinin yer alıyor olması sayesinde yazımı seçip ardından sağ tık ile kopyala ya da klavyeden ‘Ctrl’ + ‘C’ tuşuna aynı anda basarak, kopyalayabilirsiniz. Kopyaladığınız bu yazımı daha sonra ister sosyal medya hesaplarında ister Word ya da metin belgesinde ister de internet sitenizde yine sağ tıkla yapıştır seçeneğini kullanarak ya da bilgisayar klavyesinde ‘Ctrl’ + ‘V’ tuşuna aynı anda basarak, yapıştırabilirsiniz.

Bu gibi simge, işaret ve sembolleri son derece pratik bir şekilde bilgisayarlardaki tuş kombinasyonları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle artık klavyede bulunmayan tuşları yazma konusunda yaşadığınız sorunları kolay bir şekilde giderek, her ihtiyaç duyduğunuzda ya da her istediğinizde kolay bir şekilde en güncel şekilde sembol, işaret ve simgeler ile daha renkli paylaşımlar ya da yazımlar gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir