Klavyede alfa işareti nasıl yapılır?

“Klavyede alfa işareti nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak eden kişiler bu yazı sayesinde klavye ile alfa işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilecekler. Eğer siz de bu kişilerden biri iseniz az sonra bahsedeceğimiz adımlar sayesinde artık klavyede alfa (α) işareti yapabileceksiniz.

Alfa işareti orijinal adı ile alpha işaretinin klavyede nasıl yapıldığına dair kısaca bir anlatım yapacağız. Alfa işareti birçok alanda kullanılmaktadır. Ancak özellikle matematik, fizik ve kimya alanlarında alfa işaretine yer verilmektedir. Sizler de artık bu yazı sayesinde klavyede alfa işaretinin yapımını öğrenebileceksiniz. Dilerseniz önce alfa işaretinin ne olduğunu öğrenelim

klavyede-alfa-isareti-nasil-yapilir

Alfa İşareti Nedir?

Alfa işareti, Yunan alfabesinden dünyaya yayılan, Matematik, Fizik, Mühendislik ve Kimya alanlarında yapılan hesaplamalarda kullanılan bir işarettir. Bu işareti klavye ile yapmak mümkün olmasa da bilgisayarlarda bulunan klavye eşlem uygulaması ile birlikte kolaylıkla yapılabilir. Karakter eşlem uygulamasında alfa işaretini bularak seçtikten sonra kopyalayarak dilediğimiz yerde bu işareti kullanabiliriz.

Alfa İşaretinin Görevleri Nelerdir?

Alfa işaretinin görevleri oldukça fazladır. Ve her noktalama işaretinde olduğu gibi bu işaretin de kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklere aşağıda verildiği gibi değinebiliriz:

 • Matematik sorularında bilinmeyen değerlerin yerine geçer ve bu değerleri belirtmek için kullanılır.
 • Fizik sorularında bilinmeyen değerlerin yerine geçer ve bu değerleri belirtmek için kullanılır.
 • Kimya sorularında bilinmeyen değerlerin yerine geçer ve bu değerleri belirtmek için kullanılır.
 • Mühendislik sorularında bilinmeyen değerlerin yerine geçer ve bu değerleri belirtmek için kullanılır.

Tabi ki alfa işaretinin kullanım alanları oldukça fazladır ancak en yaygın görevlerini yukarıdaki gibi sıralayabiliriz.

Alfa İşaretinin Günlük Hayatta Kullanımı

Alfa işareti günlük hayatımızda çoğu alanda verilen sorularda ve üniversite derslerinde sıkça kullanılmaktadır. Aşağıdaki listede hangi alanlarda alfa işaretinin kullanıldığına dair bilgilere erişebilirsiniz:

 • Matematik
 • Kimya
 • Fizik
 • Mühendislik

Yukarıda belirtilen alanların hepsi günlük hayatımızda karşılaştığımız ve alfa işaretini kullandığımız alanlardır.

Klavyede Alfa İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede alfa işareti maalesef yapılamamaktadır. Daha doğrusu klavye tuşlarını kullanarak alfa işareti yapılamaz. Ancak bazı uygulamalar ile birlikte alfa işaretini kopyalayarak istediğiniz noktada kullanmak adına yapıştırabilirsiniz.

Klavye Tuşlarını Kullanarak Alfa İşareti Yapma

Klavye tuşlarını kullanarak alfa işareti yapılamaz. Çünkü klavyede bunun için programlanmış bir tuş yoktur. Diğer yöntemleri deneyerek siz de alfa işaretini yapabilirsiniz.

Ekran Klavyesi Kullanarak Alfa İşareti Yapma

Ekran klavyesi kullanarak alfa işareti yapılamaz. Çünkü ekran klavyesinde bunun için programlanmış bir tuş yoktur. Diğer yöntemleri deneyerek siz de alfa işaretini yapabilirsiniz.

klavyede-alfa-isareti-nasil-yapilir

Karakter Eşlem Kullanarak Alfa İşareti Yapma

 • Alfa işaretini yapabilmek için kullanılacak yöntemlerden en garantisi karakter eşlem uygulamasını kullanmaktır. Başlat menüsüne girerek karakter eşlem uygulamasını açın daha sonra şu yolu izleyin:
 • Karakter eşlem uygulamasına girdikten sonra “Kopyalanan karakterler” yazan kısmın altındaki “Gelişmiş görünüm” butonuna tıklayın ve bu kısmı işaretleyin.
 • “Unicode’a git” yazan ve yanında boşluk bulunan kısmı kullanmamız gerekecek. Eğer alfa işaretini yapmak istiyorsanız bu boşluğa “03B1” kodunu yazın ve enter tuşuna tıklayın.
 • Artık karakter eşlem uygulamasında alfa işaretini görmüş olacaksınız. İşaretin üzerine tıklayın ve “Seç” butonuna basın.
 • Son olarak seçtiğiniz alfa işaretini “Kopyala” butonuna tıklayarak kopyalayın ve kullanmak istediğiniz yere ister mouse yardımı ile isterseniz de klavyedeki Ctrl+V tuşlarını kullanarak yapıştırın.

Kopyala Yapıştır Yaparak Alfa İşaretini Kullanma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi klavyede ve ekran klavyesinde alfa işareti kullanılamıyor. Yalnızca karakter eşlem ile alfa işaretini yapabiliyoruz. Ancak size alternatif bir yol sunmak istedik. Siz de aşağıdaki alfa işaretini kopyalayarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

 • α

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir