Klavye Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar teknolojileri hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Dünyanın her yerinde son derece yaygın şekilde kullanılan bilgisayar teknolojileri ile son derece hızlı ve kolay bir şekilde tüm işlemleri gerçekleştirebilmek mümkün oluyor. İnsanların bilgiye kolayca ulaşabilmesine ve anlık iletişim sağlayabilmesine yardımcı olan bilgisayar teknolojilerinin fiziki parçaları hayatımıza yenilikler katıyor. Bunlardan biris de bilgisayara komutlar gönderebilmemize yardımcı olan klavyelerdir. Günümüzde yaygın şekilde kullanılıyor olması ile birlikte artık alışılan bir teknoloji olsa da klavyenin genel tanımı pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Klavyeler temel olarak üzerinde harf, rakam, sembol ve işaretlerin yer aldığı fiziki bir bilgisayar donanımıdır. Günümüzde bilgisayar klavyelerinde farklı varyasyonlar bulunmaktadır. Buna göre en temel standartlarda dünya genelinde kullanılan bilgisayar klavyeleri ‘Q’ ve ‘F’ şeklinde iki türe ayılmaktadır. Bu şekilde lisana ve kullanım alanlarına göre en uygun olan klavyenin kullanımının gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur.

Günümüzde klavye çeşitleri üzerindeki harf sırasının yanı sıra normal klavyeler, multimedya klavyeler ve optimal klavyeler şeklinde 3 ana gruba ayrılmaktadır. Bu şekilde daha spesifik standartlarda kullanım ihtiyaçlarına göre kullanım gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Bu şekilde çok daha yüksek bir verimlilikte kullanımın gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Teknik yönden bilgisayar klavyeleri son derece sıra dışı bir yapıya sahiptir. Her bir klavye donanımı içerisinde klasik bir mikro işlemci ile bellek bulunmaktadır. Kullanıcının bilgisayar klavyesi üzerinde herhangi bir tuşa basması halinde basılan tuş, bilgisayara mikro işlemci tarafından hex kodları aracılığı ile bilgisayara gönderimi gerçekleştirilmektedir. Kullanıcının klavye üzerinde basmış olduğu tuşa basmayı bıraktıktan sonra sadece mili saniyeler içerisinde bu kodun bilgisayara gönderimi gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda da bilgisayar ve fiziki donanım parçası olan klavye arasındaki sinyal gönderimi yalnızda klavyeden bilgisayara değil aynı zamanda da bilgisayardan klavyeye şeklinde de olur.

Tuş Dizilimine Göre Klavye Türleri

Günümüzde modern yüzyıl dünyasında bilgisayar klavyelerinin tasarımlarında temel olarak ‘Q’ ve ‘F’ klavye kullanımı gerçekleştirilmektedir. Kullanıcılar kullandıkları dil, kullanım alışkanlıkları ve kullanım ihtiyaçlarına göre bu iki harf dizimi bulunan klavye türünden birini kullanabilme şansına sahip olabiliyor. Böylelikle kullanıcıların çok daha yüksek verimlilikte ve çok daha pratik bir kullanılabilirlikte bilgisayar kullanımını gerçekleştirebilmelerine yardımcı olunuyor.

Q Klavye Özellikleri

Modern yüzyıl dünyasının bilgisayar kullanıcılarının çok önemli bir kısmı tarafından klavye çeşitleri arasındaki tercihler genellikle Q klavye türünden yana oluyor. Bu durumda günümüzde en fazla kullanılan bilgisayar klavyelerinin başında Q klavyesinin gelmesine neden oluyor. Q bilgisayar klavyesi ilk tasarlandığında yazımlarını daha yavaş şekilde yapmasını sağlamayı hedefliyordu. Çünkü bu tip hızlı yazımlar bilgisayarlarda kilitlenmelerin meydana gelmesine neden oluyordu. Söz konusu dönemlerde hem bilgisayarların hem de klavyeler üzerinde yer alan belleklerin son derece düşük kapasiteli olması nedeni ile bilgisayarlar sürekli olarak işlem yapılamaz duruma gelecek şekilde kilitleniyordu.  Bu durumda çok ciddi kullanım problemlerine neden oluyordu. Q klavyenin kullanımı sunulması ile birlikte bu tip sorunların önüne geçilebilmesi sağlandı. Bununla birlikte günümüz modern yüzyıl Türkiye’ sinde de Q klavye modelleri çok daha yoğun şekilde kullanılıyor.

F Klavye Özellikleri

Türkiye’ de kullanımı bulunuyor olsa da Q klavye modellerine göre daha düşük kapasiteli olması biraz geri planda kalmasına neden oluyor. F klavyeler Türkiye’de genel olarak resmi kurumlarda kullanılmaktadır. Çünkü Q klavyeye göre daha farklı olarak Türkçe harf düzenine göre daha yüksek bir uyumluluğa sahiptir.  Türkçe’ de en sık kullanılan harfleri, harf düzenini daha rahat bir şekilde kullanabilmeye yardımcı olacak şekilde bir dizilime sahiptir. Daha önceki teknoloji yapısında daktilo modellerinde kullanım için tasarlanan bu harf dizilimi, günümüzde F klavye çeşitleri ile birlikte de kullanılmaya başlandı.

Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzün hızla gelişen teknolojisinin oluşturduğu kullanım ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı özeliklerde fiziksel tasarım ve teknik yapıya sahip olan bilgisayar klavyesi modelleri bulunuyor. Kullanıcıların kullanım alanlarına göre en ideal kullanımı gerçekleştirebilmelerine yardımcı olan bu klavye çeşitleri ile birlikte artık çok daha yüksek kapasiteli bir kullanımın gerçekleştirilebilmesi sağlanabilmektedir. Buna göre günümüzde dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bilgisayar klavye çeşitleri arasında normal klavye modelleri, multimedya klavye modelleri ve optimum klavye modelleri yer almaktadır.

Normal Klavye Modelleri ve Özellikleri

Bilgisayar teknolojilerinin yer aldığı hemen hemen her alanda kullanımı gerçekleştirilen bir klavye çeşididir. Ofis, iş yerleri ve evlerde standart olarak kullanımı gerçekleştirilen ve normal şeklinde bir tanımlaması bulunan klavye modelidir. Standart klavye tasarımında bulunması gereken tüm faktörleri bünyesinde barındırmaktadır. Son derece basit ve pratik kullanıma uyumluluğunun bulunuyor olması genel kullanıcılar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir klavye tasarımının sunulmasına neden oluyor. Bu gibi özellikleri dolayısı ile de son yıllarda son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanımı gerçekleştiriyor.  Kullanıcıların genel olarak alıştığı bir düzene sahip olması sayesinde zorlanmadan kullanımının gerçekleştirilebilmesine yardımcı oluyor.

Multimedya Klavye Modelleri ve Özellikleri

Standart veya diğer adı ile normal klavye modellerinin biraz daha geliştirilmiş bir versiyonu olan multimedya klavye modelleri aslında adı ile de kullanım alanına ilişkin olarak son derece kapsamlı bilgiler sağlıyor. Normal klavyelere göre daha spesifik bir kullanım yapısının oluşturulabilmesine yardımcı oluyor. Özellikle de normal klavyelere göre daha geniş özellikle tasarımı ile multimedya özelliklerine sahiptir. Fiziki olarak da rahatlıkla görülebilen multimedya özellikleri ile bilgisayar üzerinde bazı komutların daha pratik bir şekilde yapılabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada bilgisayar üzerinde yer alan medya araçlarının açılması, bilgisayarın sesinin kısılıp, açılması ve web tarayıcılarının yönetimi gibi daha spesifik nitelikli özel tuşlar bulunmaktadır. Bormal klavyelerde bulunandan daha fazla sayıda tuşa sahip olan multimedya klavye modelleri günümüzde özellikle eğlence kullanımına yönelik olarak son derece yoğun şekilde tercih edilmektedir. Bu durumda son yıllarda büyük bir hız ile kullanımının artış göstermesine neden olmaktadır.

Optimum Klavye Modelleri ve Özellikleri

Optimum klavye modelleri, günümüzün en özellikli klavye tasarımlarına sahip olan ürünlerden birisidir. Kullanıcıların kullanım ihtiyaçlarına göre en uygun olan kullanımı gerçekleştirebilmelerine yardımcı olur. Bu nedenle de günümüzde son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olunan optimum klavye modellerinin en önemli teknik özelliklerinin başında atanmış olan tuşlarının değiştirilebilmesi gelmektedir. Yani optimum klavye modellerinde tuşların atanmış olduğu işlevlerinin farklı bir şekilde değiştirilebilmesi mümkündür. Optimum klavye modelleri genel olarak OLED displaylerden oluşmaktadır. Bu özellikleri ile de kullanım alanına en fazla hitap eden klavye çeşitleri arasında ilk sırada kendisine yer bulmaktadır.

Günümüzde genel olarak bilgisayar oyun kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir. Oyun oynanışı sırasında daha rahat hakimiyet sağlanabilmesi açısından değiştirilebilir atanmış tuş özeliklerine sahip olan optimum klavyeler çok daha etkileyici bir kullanım deneyimi sağlamaktadır. Aynı zamanda da görsel yönden son derece dikkat çekici ve göze hitap eden bir kullanım yapısı oluşturmaktadır. Optimum klavye modelleri günümüzde aynı zamanda da tasarımcılar tarafından yoğun şekilde tercih ediliyor. Kullanıcıların tasarımcı olması durumunda da tıpkı bilgisayar oyunlarında olduğu gibi daha spesifik bir kullanım yapısının oluşturulabilmesi amacı ile değerlendirilebilmektedir. Bu nedenle de özel çalışma alanlarında kullanımı yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir