Kişileştirme Nedir? Kişileştirme Örnekleri ve Cümleleri

Türkçe söz sanatlarının fazla olduğu bir dildir. Bu söz sanatlarının her birinin ayrı ayrı ele alınarak öğrenilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için kişileştirme nedir? kişileştirme nasıl kullanılır? Bunlardan bahsederek hazırlanmış olduğunuz sınavlarda karşınıza çıkan soruları doğru yapmanıza yardımcı olacağınız. Lafı daha fazla uzatmadan kişiselleştirme ne demek onunla başlayalım;

Kişileştirme Nedir?

kişileştirme nedir

Kişileştirme kısaca insana ait özelliklerin insan dışındaki varlıklara aktarılma sanatıdır. Kişileştirme cansız ve insan dışı canlı varlıklara aktarılarak yapılabilir. Kişileştirme yaparken dikkat etmeniz gereken püf nokta insana ait özelliklerin ne olduğu ve bunların nasıl kullanıldığıdır. Türk Dil Kurumu (TDK) kitapçığında kişileştirme için; “Cansız varlıkları veya hayvanları insanmış gibi gösterme, teşhis ve canlandırma.” Açıklaması yer almaktadır.

Kişileştirme sanatını doğru yapmak için insana ait özelliğin tam anlamıyla insan dışı canlı ve cansız nesnelere aktarılması gerekmektedir. Aşağıda sizler için kişileştirme örnekleri hazırladık. Onları detaylı olarak inceleyerek kişileştirme nedir, kişileştirme nasıl olur öğrenebilirsiniz.

Kişileştirme Örnekleri

kişileştirme örnekleri

  • Onun gidişine gök yüzü bile ağladı.

Bu cümlede ağlamak insana ait bir özelliktir ve yağan yağmura gök yüzünün göz yaşları kişileştirmesi yapılmıştır. Bu cümlede   bir kişinin gidişine üzülmek anlamı yer almaktadır.

  • Çölde tek başına açan çiçek yalnızlığın şarkısını söylüyordu.

Bu cümlede şark söylemek insana ait bir özelliktir ve çiçek için kullanılmıştır. Bu kişileştirme örneğinde insana ait şarkı söyleme özelliği insan dışı bir canlı varlık için kullanılmıştır.

  • Güneşin batmasına yakın deniz hüzünle dalgalanıyordu.

Bu cümlede insana ait bir özellik olan hüzünlenmek insan dışı bir varlık olan denize aktarılmıştır.

  • Su dere boyunca düşünceli bir şekilde akıyordu.

Bu cümlede insana ait olan düşünme eylemi insan dışı bir varlık olan suya aktarılmıştır. Derenin yavaş ve dalgasız olarak aktığını ifade etmek için kişileştirme sanatı kullanılmıştır.

  • Ormanın içinden şarkılar çalınıyordu kulaklara

Bu cümlede insana ait olan şarkı söyleme özelliği insan dışı bir varlık olan ormana ve ormanın içinde yaşayan kuşlara aktarılmıştır. Cümlede söylenmek istenen ormanın içinde bulunan kuşların ötüşünün yazar tarafından hoş karşılanmasıdır.

KİŞİLEŞTİRME SANATI VE BENZETME SANATI FARKI

kisilestirme ve benzetme sanatı

Kişileştirme sanatı benzetme sanatı ile çok karıştırılmaktadır. Benzetme de insan dışı bir varlığın özelliğinin insana benzetilmesi yer alır. Örneğin “kürsüye çıktığında aslan gibi kükredi.” Burada aslan kükremesi insan için benzetme olarak kullanılmıştır. Birkaç örnek daha vermek gerekirse;

Çita gibi hızlı bir çocuk.

Burada çocuğun hızı çitaya benzetilmektedir.

Denizde adeta balık gibi düzüyordu.

Burada ise becerikli bir yüzücü oluşun belirtmek için balık gibi benzetmesi kullanılmıştır.

Bu şekilde anlatıldığında benzetme ile kişileştirme arasındaki fark oldukça kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Fakat üniversite veya okul sınavlarında çoktan seçmeli sorular yer almaktadır ve bu kafa karıştırıcıdır. Sorular uzmanlar tarafından hazırlandığı için konulara tam anlamıyla hâkim kişilerin cevaplayabileceği sorular hazırlanmaktadır. Bizde bu yazımızda sizler için kişileştirme örnekleri ile kişileştirme sanatının kullanımı göstermiş olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir