Kıble Yönü Nasıl Bulunur

Yabancı yerleşim alanları ile yön tayini hususunda yetersiz kalınan durumlarda, namaz kılacak kişilerin en önemli sorunu elbette kıble yönü tayini olmaktadır. Zira namazın şartlarından birisi olan istikbal-i kıble, Kâbe yönüne doğru namazın kılınması gereğini ifade eden namazın dışındaki farzlarından birisidir. Namazın sıhhati açısından bu şartın mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartın yerine getirilmesi için de kıble yönünün araştırılması ve nihayet tespit edilen yöne doğru namaza durulması gereklidir. Peki kıble yönümüzü doğru bir şekilde nasıl bulabiliriz?

Kıble Yönü Nasıl Bulunur

Kıble yönünü bulmanın ilk yolu, yön tayininde etkin şekilde kullanılan pusulalardır. Pusula ile bulunduğunuz yerin en doğru kıble yönünü bulmak için o konumun kıble açısını bilmeniz gerekmektedir. Kırmızı renkli pusula ibresini kuzey yön yani N ile sabitlemeliyiz. İbrenin N (kuzeyi) göstermesi için pusulayı çeviriniz. Pusula iğnesi N gösterdiğinde, pusulanın saat yönünde konumunuza ait kıble açısını bulunuz. Bulmuş olduğunuz kıble açı derecesinin gösterdiği yön sizin kıbleniz olacaktır.

Yalnız unutulmamalı ki, pusulada mutlaka ‘pusula için kıble açısı’nı kullanmalısınız. Manyetik alet olarak pusulalar gerçek kuzeye göre farklı konumlarda farklı sapma değerlerine ulaşabilmektedir. Dolayısıyla manyetik sapmayı da göz önünde bulundurmanız ve pusula için kıble açısını bilmeniz gerekmektedir. Pusula için kıble açısını ise kıble pusulası çalışmasından temin edebilirsiniz. İlgili siteden alacağınız pusula için kıble açısı en doğru ve net bir şekilde kıble yönünüzü bulmanız hususunda size yardımcı olacaktır.

Yanı sıra Google Haritalar alt yapısı ile kıble hattınızı veren çalışmalar da mevcuttur. Mobil cihazınızda konum servisini etkinleştirmeniz durumunda, bulunduğun yer veya evinizin çatısına kadar inerek kıble hattı çizgisini elde edebilirsiniz. Etraftaki göstergelerden yola çıkarak hızlıca kıble yönünüzü bu yöntemle öğrenebilirsiniz. Kıble hattı ile kıble yönünüzü tespit için Kıble Yönü Bulma çalışmasına önermekteyiz. Kıble yönünü bulmanın en kestirme yolu kiblebulma.com dan geçer. Kıble yönünüz net, namazınız kabul olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir