Kenafir Ne Demek? Kenafir Gözlü Ne Demek?

Kenafir gözlü tabiri çoğunlukla nazar değmesi durumlarında söylenen bir sözcük öbeği olmakla birlikte sıklıkla renkli göze sahip olan insanlar için kullanılır. Nazar bilineceği üzere bir kişinin bir şeye, olaya ya da bir nesneye karşı öykünmesi sonucunda o şeyin başına kötü işlerin gelmesi anlamına gelmektedir. Dilimizde bu durumun anlatılması için kullanılabilecek pek çok sözcük ve sözcük öbeği olmakla birlikte en sık tercih edilenlerin başında kenafir gözlü gelmektedir.

Kenafir Ne Demek?

Gündelik yaşantı içerisinde Atasözleri ve deyimler çok başvurulan sözcük öbekleridir. Çoğunlukla herhangi bir olay karşısında bu tarz sözcük öbekleri kullanılarak anlatılması gereken şey hızla ve rahatlıkla anlatılmaktadır. Özellikle zor bir konu hakkında konuşuluyorsa ve sözcükler yeteri kadar işleve sahip olmuyorsa, bu tarz durumlar bu sözcük öbeklerine başvurarak anlatılacak şeyi tek bir çırpıda anlatmak mümkündür. Gündelik yaşantının bir parçası haline gelen bu sözcük öbekleri kimi zaman da anlatımının dışında kullanılmaktadır. Ayrıca bu sözcük öbeklerinin etimolojik kökeni ya da nereden geldiği ve ne anlama geldiği herkes tarafından da merak edilmektedir.

Kenafir sözcüğü de bu bağlamda kullanılan söz öbeklerine pelesenk olmuş bir sözcük olma özelliğine sahiptir. Sözcük tek başına kullanıldığında bile çok şey ifade ediyor olmakla birlikte öbek haline dönüştüğünde ise söylenebilecek pek çok şeyi iki kelime ile aktarmayı mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda kenafir ne demek, kimlere kenafir gözlü denir ve bu kelime nereden gelmiştir bunları sırayla açıklayalım.

kenafir gözlü ne demek

Kenafir Sözcüğünün Etimolojik Kökeni

Kenafir sözcüğünün orijinal hali olarak kabul edilen sözcük kin ve -aver kelimelerinden türetilen Kinaver sözcüğü olarak kabul edilmektedir. Etimolojik köken bakımından bu sözcük Farsça olmakla birlikte Türkçeye buradan girmiş ve bugün kullanılan kalıbıyla kenafir olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kamuoyu tarafından çok sık kullanılan bu sözcük pek çok durum için son derece kullanıma elverişlidir. Özellikle zor durumlarda kalındığında bu sözcük öbeğine başvurarak anlatılmak istenilen şey kolaylıkla anlatılabilmektedir. Peki bu durumda kenafir gözlü ne demek? Sorusu ortaya çıkmaktadır ve cevaplamayı beklemektedir.

Kenafir Gözlü Tabiri Ne anlama Gelmektedir?

Kenafir gözlü tabiri çoğunlukla bir insanı nitelemek için kullanılmaktadır. Özellikle bir kimsenin bakışları ile nazar değdirdiği düşüldüğünde kullanılmaktadır. Kamuoyunda çok sık kullanılan ve gündelik yaşantının bir parçası olan sözcük özellikle renkli gözlü kimselere karşı söylenmektedir. Durumu birkaç örnek ile açıklamak gerekirse:

  • Kenafir gözlü yeni aldığı arabama baktı ve bugün kaza yaptım.
  • kenafir gözlü yüzünden bugün başımıza bunlar geldi.
  • Deniz o renkli gözleriyle kenafir kenafir bakarak yeni aldığım montuma nazar değdirdi.
  • Doğduğumdan beri gür olan saçlarım o kenafir gözlünün bakışlarından sonra dökülmeye başladı.
  • Başımıza gelen bu felaketlerin hepsi o kenafir gözlü kadının suçu.

Bu ve bunlara benzeyen pek çok örnek ile sözcüğün doğru şekilde kullanılması örneklendirilebilmektedir. Özellikle nazar değeceğine inanılan bu sözcük veya sözcük öbeği kullanıma uygun olmakla birlikte, aynı zamanda ikileme şeklinde de kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir