Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?

Bu yazımızda kara listedeyseniz hangi bankalardan kredi alabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Kara listeye hangi banka kredi verirve hangi şartlarla bu kredi alınır gibi sorulara cevap arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?
Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?

Borçlarınızı veya imzalamış olduğunuz çek veya senetleri zamanında ödemediğiniz zaman kara listeye düşersiniz. Kara listeye düşen bir insanın kredi alması da oldukça zordur. Ancak bazı bankalar da bu durumu avantaja çevirerek farklı hizmetler sunar. Ödenmeyen borçlar aslında sizin profilinizi zedeler ve banka açısından güvenilmeyen müşteri durumuna düşmüş olursunuz. Ayrıca bu durumun en kötü yanı ise profilinizin sadece bir bankada değil tüm bankalarda zedelenmesidir. Yani herhangi bir bankaya olan kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz zaman sadece o banka değil tüm bankalara karşı kredi notunuz düşmüş olur. Ancak bütün bu olumsuz durumlara rağmen kara listeye hangi banka kredi verirdiye soracak olursanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kara Listeye Düşmek Nedir?

Herhangi bir bankaya olan borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz durumda kara listeye düşmüş olursunuz ve hakkınızda takip kararı çıkarılır. Bu 90 günün sonunda durumunuz iyileşip borcunuzu ödeseniz bile kredi notunuz düşük görünür. Bu durum sonucunda da yeni yapacağınız kredi başvuruları reddedilecektir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?
Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?

Borcunuzu ödemeniz durumunda kara listeden çıkmanız hemen mümkün değildir. 90 günün ardından borcunuzu ödediğinizi varsayarsak da kredi notu geçmişinizde görünür. Bu kredi notunun düzelmesi ise 5 yıldan sonra gerçekleşir. 5 yıl boyunca kredi notunuzda negatif durum görünecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Bu da borcunuzu 90 günün ardından da ödemezseniz bu 5 yıllık süreç 10 yıla çıkacaktır.

İşin en kötü tarafı ise daha önce kara listeye düşmüş olduğunuz tüm bankalar tarafından görülmektedir. Bu yüzden kara listede olmasanız bile banka size güvenmeyebilir ve kredi vermeyebilir. Ayrıca bir bankada kredi başvurunuz reddedildiyse diğer bankalar da bu reddedilme geçmişini görebilecektir.

Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?

Her ne kadar kara listede hali hazırda bulunuyor veya daha önceden kara listeye girmiş ve çıkmışsanız da bazı bankalar size tamamen yüzünü kapatmaz. Bu durum bankaların denetimine kalmış olsa da bankalar piyasadan pay alabilmek amacıyla kara listedeki müşterilere de kredi verebilir.

Tabii ki burada kefil bulmanız şarttır. Çevrenizde kredi notu yüksek olan ve sicil olarak temiz olan birisini kefil olarak gösterdiğiniz zaman bankadan kredi almanız mümkündür.

Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?
Kara Listeye Hangi Banka Kredi Verir?

Peki, hangi bankalara başvurmak sizin için olumlu sonuçlanacaktır?

  • HSBC
  • Deniz Bank
  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • Şeker Bank
  • ICB Bankası
  • QNB Finansbank

Yukarıda saymış olduğumuz bankalardan kara listeye düşmüş olsanız dahi kredi alabilirsiniz. Bunun için bir kefil veya bir taşınmaz malınızı ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Bu durumda siz bankaya borcunuzu ödeyemeyecek olsanız bile banka için artık bir kefil vardır ve banka borcu sizden tahsil edemediği zaman kefilinizin kapısını çalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir