Kanıksama Nedir? Kanıksama Ne Demek?

Türkçe söz sanatları bakımından diğer birçok dilden üstündür. Yapılan bu söz sanatlarında Kanıksama nasıl yapılır? Bu gibi soruların cevabını vererek kanıksama ne demek tam anlamıyla öğrenmenize yardımcı olacağız.  İlk olarak kanıksama nedir bununla başlayalım.

Kanıksama Nedir?

kanıksama nedir

Kanıksamanın anlamı sık tekrar edilen şeylere alışma veya sık olarak meydana gelen olaylardan bıkma olarak ifade edilir. Bu durum günlük hayatımızda çok sık olarak meydana gelmektedir. Örneğin her gün beklenen otobüsün geç gelmesi gibi. Bu durumu “otobüsün sürekli geç gelmesini kanıksadım artık.” Cümlesi ile ifade edilebilir. Bu cümlede yazar, otobüsün sürekli geç kaldığını ve bu durumu bıkkınlıkla kabul etmesini ifade etmektedir. Kanıksama kelime olarak birçoğumuza yabancı gelse de günlük hayatta farkında olmadan pek çok durumu kanıksamış bulunmaktadır. Biraz önce verdiğimiz örnekteki otobüsün sürekli geç kalmasından, eğitim öğretim boyunca derslerin 08.30’da başlaması gibi. Bu durumu da kanıksama ile örneklendirmek gerekirse; “her gün 08.30’da ders olmasını kanıksadım artık.” Bu cümlede her gün 08.30’da başlayan derslere bıkkınlıkla alışılmış bir ifade yer almaktadır.

Kanıksamayı daha bilindik bir şekilde anlatmak gerekirse dolardan örneklendirebiliriz. Dolar son 2 yıl içerisinde hızla artmaya başladı ve bu artış ticareti olumsuz etkiledi. Özellikle yurt dışından ürün alıp yerli piyasada satan satıcılar doların artmasıyla oldukça zarara girdiler. Bu zararı karşılamak için de yerli piyasaya önceki satışlarından 2 belki de 3 kat daha fazla tutarda satış fiyatı sundular. Bu durum da tüketiciyi zor duruma soktu. Bunun üstüne bir de enflasyon oranı artınca halk tamamen zor duruma girdi. Bu durum son 2 yıl içerisinde azalma göstermeden sürekli artması halkın bu durumu kanıksamasına neden oldu. İşte bu örnek kanıksamayı tam olarak ifade etmektedir. Gelin şimdi biraz da kanıksama örneklerine göz atalım;

kanıksama örnekleri

Kanıksama Örnekleri

  • Her ay artarak çoğalan zararını artık hesaplamıyordu.
  • Çocuklar öyle gürültü yapıyordu ki öğretmen suskunlukla zilin çalmasını bekledi.
  • Her ay gelen kredi kartı ödemeleri canını sıkıyordu ama yine de ödemek zorundaydı.
  • Aylık gelir ve gider oranı canını sıkıyordu ama harcamalarını düzenlemiyordu.
  • Her sınavdan yüksek not almasına sınıf artık bir şey demiyor.
  • Öğrenci evlerinde makarnayı kanıksadım.
  • Aç kalmayı öyle kanıksamış ki yemek verildiğinde yanaşmadı.
  • Eski elbiseleri ile herkes onu kanıksamıştı.

Kanıksama sanatından faydalanırken illa kanıksama kelimesinin geçmesine gerek yoktur. Yukarıda bulunan örneklerin hepsi bir kanıksama cümlesi örneğidir. Bu cümlelerden ve yukarıdaki açıklamalarımızdan anlaşılacağı üzerine kanıksama yapmak oldukça basittir. Hatta günlük hayatta oldukça sık kullanmaktayız. Üniversiteye hazırlıkta veya okul sınavlarında karşınıza çıkan kanıksama sorularını çözerken ilk olarak yapmanız gereken cümlenin anlamına bakmaktadır. Çünkü kanıksamalar genellikle cümlenin anlamından yola çıkarak kolaylıkla bulunabilmektedir. Kanıksama sorularını çözerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise kanıksama ile sitem etmeyi birbiriyle karıştırmamaktır. Sitem etmek bulunduğu durumdan şikâyet etmek anlamına gelir. Kanıksama ise yukarıda detaylı olarak anlattığımız gibi sık sık tekrar eden durumlardan bıkma anlamını taşır. Örneğin “Bugün buluşacaktık her zamanki gibi yine geç kaldı.” Cümlesi sitem cümlesi iken, “Her zaman yaptığı gibi bugün de buluşmaya geç gelmesine alıştım.” Cümlesi bir kanıksama cümlesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir