Kalıcı Dövme Yaptırmak Günah mı?

Eski tarihlerden beri İslam dünyasında toplum içerisinde en fazla tartışılan dini konulardan birisi her zaman dövme olmuştur. Özellikle de genç nesil tarafından fazlasıyla tercih edilen bir olgu olması, modern dünyada kalıcı dövme yaptırmak günah mı sorusunun sıkça gündeme gelmesine neden oluyor. Özellikle de tüm dini platformlarda en fazla gündeme gelen konulardan birisi olan dövme konusuna ilişkin olarak özellikle internet ortamında çok farklı bilgiler bulunuyor. Bu durumda günümüzde dövme yaptırmak isteyen ancak dini açıdan endişeleri bulunan kişilerin, ciddi bir bilgi kirliliği içerisinde kalmasına neden oluyor. Bu durumda tam olarak net bir yanıt alamamasına neden olarak, çoğunlukla dövmenin İslamiyet’ teki yeri açısından hatalı bilgilere sahip olunabiliyor. İşte bu tip tartışmalar ile ilgili olarak internet üzerinde ve pek çok farklı dini kaynak üzerinde değişken görüşler bulunuyor.

Diyanet Dövmeye Karşı Fetva Verdi

Türkiye’ de dini alanlarda en yetkili kurum olmasının dışında en güvenilir kurum olarak öne çıkması nedeni ile dini açıdan karışıklık söz konusu olan ve fikir birliğine varılamayan konularda Diyanet’ e başvurulması tavsiye ediliyor. Nitekim hemen hemen her platformda en fazla tartışılan konulardan birisi olan kalıcı dövme yaptırmak günah mı sorusu Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın gündeminde kendisine yer bulmuştur. Özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından vatandaşların dini konularda yaşadıkları bilgiye ulaşamama ya da tartışmalı konularda en doğru bilgiye ulaşabilmelerine yardımcı olmak amacı ile geliştirdiği dijital dini konulara ilişkin soru platformundan da bu konuya ilişkin bir yanıt geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hizmet veren dijital platformda vatandaşlar tarafından sorulan kalıcı dövme yaptırmak günah mı sorusuna ilişkin net bir yanıt geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın fetvası niteliği taşıyan bu yanıt ile İslam dünyasının müminlerinin kesinlikle dövme yaptırmaması belirtiliyor. Bununla birlikte dövme yaptırmış olan kişilerinde kendisine zarar vermeyecek tekniklerden yardım alarak, kalıcı dövmesini vücudundan sildirmesi gerektiği belirtiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na sorulan kalıcı dövme yaptırmak günah mı sorusunda verilen fetva niteliğindeki yanıtta ayrıca İslam dünyası müminlerinin kalıcı dövmelerini sildirebilmeleri için farklı teknikler kullanmasına rağmen bir türlü sildirememesi durumunda ise yüce yaratıcı Allah’ tan mutlaka bağışlanmayı dilemesi gerektiği belirtiliyor.

Geçici Dövme Yaptırmak Abdest Almaya Engel Olur Mu?

Günümüzde kalıcı dövme yaptırmak günah mı sorusu kadar en fazla gündeme gelen konulardan birisi de geçici dövme yaptırmanın abdeste almaya engel olup, olmadığıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen fetvada geçici dövme ile ilgili olarak da kapsamlı bilgiler veriliyor. Buna göre geçici yani yapıştırma yöntemi ile uygulanan dövmelerinde gusül ve abdest sırasında suyun deriye geçişine engel teşkil edeceğinden, abdest alınmasına engel teşkil ettiği belirtiliyor. Bu yüzden de inan kişilerin kesinlikle dövmeyi geçici ya da kalıcı olsun fark etmeksizin yaptırmaması tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir