Kahverengi Hangi Renklerden Oluşur?

Kahverenginin hangi renklerden oluştuğu sorusu, neredeyse yüzyıllardır insanlar arasında tartışılan bir konudur. Doğada var olan ana renklerin dışında bilinen tüm renkler bu ana renklerin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu ana renkler kırmızı mavi ve sarıdır. Bu renkler ana renk olmakla birlikte diğer tüm renklerin elde edilmesi adına bu renklerin kullanılması ya da karışması gerekmektedir. Oluşan ana olmayan renklerin birleşmesiyle başka renkler ya da bu ana renklere bağlı başka tonlarda renk oluşturmakta mümkündür. Bu bağlamda pek çok rengin oluşması ile ilgili son derece merak edilen sorular sorulabilmektedir. Örneğin, yeşil hangi renklerden oluşur? Turuncu hangi renklerden oluşur? Kahverengi hangi renklerin birleşimi ile oluşur?

Örnek verilecek olursa turuncu rengi sarı ve kırmızı renginin birleşmesiyle oluşmaktadır. Buna ek olarak mavi ile sarı renginin karışımından elde edilen renk ise yeşildir. Yeşil rengi ile turuncunun karıştırılması sonucunda da zeytin yeşili elde edilebilmektedir. Burada turuncu renginin ne denli karışıma ekleneceği de önem arz etmektedir. Bu bağlamda bazı ara renkler doğada saf halde bulunuyor gibi görülmesi ile herkes tarafından ana renk olup olmadığı merak edilmektedir. Kahverengi bu bağlamda gösterilebilecek en keskin örneklerin başında gelmektedir. Kahverengi hangi renklerden oluşur? Kahverengi hangi renklerin birleşimi ile oluşur? Ya da Kahverengi hangi renklerin karışımıyla oluşur? Soruları son derece merakla cevap bekleyen sorular olarak görülmektedir.

kahverengi hangi renklerden oluşur

Kahverengi Hangi Renklerin Karışımıyla Oluşmaktadır?

Kahverenginin elde edilebilmesi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak her tonda kahverengi elde edilebilmekle birlikte en yalın anlamıyla kahverengi olarak bilinen rengin açıklıkla ortaya çıkarılmasına da imkan tanınmaktadır. Dolayısıyla kahverengi pek çok karışımın yapılmasıyla elde edilebilmeye müsait bir renk olma özelliğine sahiptir. Kahverengi hangi renklerin karışımıyla oluşur? Ya da Kahverengi hangi renklerin birleşimiyle oluşur? Sorunlarının cevabı birden fazla alternatife yönlendirmektedir.

Bütün ana renkler kullanılarak kahverengi elde etmek mümkündür. Bunun için öncelikli olarak yeşil ve mavi aynı oranda karışıma konularak karıştırılmasının sağlanması gerekmektedir. Bu karışıma siyah ve kırmızının aynı oranda karıştırıldığı başka bir karışım eklenir ve son olarak sarının eklenmesiyle kahverengi elde etmiş olunur.

Yeşil ve kırmızı renklerinden kahverengi elde etmekte mümkündür. Yeşil elde etmek için öncelikli olarak mavi ve sarının karıştırılması gerekmektedir. Karışım ile elde edilen yeşil rengine yarı oranında sarı rengi ilave edilecek olursa ortaya çıkacak olan renk kahverengidir. Burada dikkat edilmesi gereken temel mesele ilk karışımda yeşil elde etmek adına sarı ve mavinin eşit oranda kullanılması ile nu karışıma eklenecek olan sarının az miktarda olması gerekliliğidir.

Başka Hangi Renklerle Kahverengi Oluşturulabilir ?

Son olarak ise en belirgin olarak kullanılan yöntem kahverenginin oluşumunda bilinen en kesin yöntemdir.  Kırmızı ve sarı renklerinin birleştirilmesi ile elde edilen turuncuya, mavi renginin ilave edilmesiyle kahverengi tam olarak oluşturulabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken temel mesele ise kahverengi elde edebilmek için turuncu ile mavinin karıştırıldığı durumda ilave edilecek mavinin daha az kullanılmasıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir