Kağıt Paranın Hammaddesi Nedir?

Günlük yaşamda en fazla tercih edilen ödeme yöntemi, paralardır. Madeni ve kağıt paralar, yakın zamana kadar tek ödeme yöntemiydi. Ancak gelişen teknoloji sayesinde dijital (kripto) paralar, kredi kartları ve benzer araçlar da bu alanda kullanılmaya başlanmıştır. Yoğun olarak kullanılan kağıt paraların hammaddesinin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Kağıt para hammaddesi denildiği zaman herkesin aklına kağıt gelir, ancak bu doğru değildir. Evet, biraz garip ama kağıt para, kağıttan üretilmez. Peki, kağıt para neyden yapılır? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

kağıt paranın hammaddesi nedir

Kağıt Para Neyden Yapılır?

Para, ilk olarak Lidyalılar tarafından bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. O dönemde, farklı metallerden paralar üretilmiştir. Yakın zamana kadar bu durum böyle devam etmiştir. Ancak değerli metallerin son dönemde çok daha değerli hale gelmesi, metal paraların kullanışsız hale gelmesine neden olmuştur. Bu ve benzer nedenlerden dolayı kağıt paraya geçiş, mecburi olarak gerçekleşmiştir.

Kağıt paraların hammaddesi, sanılanın aksine kağıt değildir. Çünkü kağıdın kendine has özellikleri, para için kullanılmasını zorlaştırmakta ve farklı dezavantajları ortaya çıkarmaktadır. Bundan dolayı hammadde olarak yumuşak dokulu ve emiciliği yüksek olan Linter pamuğu olarak bilinen bir maddeden üretilirler.

Kağıt paranın hammaddesi genel olarak Linter pamuğu olmasına karşın son yıllarda polimer ve sentetik maddeler de para üretiminde kullanılmaya başlanmıştır. Polimer maddesiyle parayı dünyada ilk defa 1988 yılında Avusturya devleti üretmiştir. Daha sonra farklı ülkelere bu uygulama yayılmıştır.

kağıt para hammaddesi

Paraların üretiminin her ülke için standart olduğunu söylemek zordur. Genel olarak hammaddeler aynı olmasına karşın, ülkeler üretim malzemelerinin bir kısmını gizli tutar. Ancak kağıt para hammaddesi genel olarak şu şekildedir:

  • Keten (%25)
  • Kumaş (%75)
  • Polivinil Alkol

Bu maddelerden üretilen paralar, nem ve benzer dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Kısa sürede deforme olmazlar ve uzun süre kullanılabilirler. Hammadde seçimi için bu tür avantajlar dikkate alınmıştır. Bundan dolayı Avrupa ülkeleri, ABD ve Türkiye gibi birçok ülke, paralarını bu hammaddelerden üretir.

Hammaddeler incelendiğinde, paraların aslında kumaştan üretildiğini söylemek yanlış olmaz. Ve bu durum çok uzun sayılabilecek yıllardır böyledir. Peki, o zaman neden kumaştan üretilen paralara kağıt denir? Bu sorunun cevabı için 618 ile 907 yıllarına gitmemiz gerekir. O tarihlerde, ilk kağıt para Çin tarafından üretildi ve kullanıldı. İlk üretilen paralar, gerçekten de kağıttandı. Çünkü kağıda ulaşmak o dönemde hiç kolay değildi. Bundan dolayı Çin’in dışındaki devletler ancak 17. ve 18.yüzyılda kağıt para kullanmaya başlayabilmiştir. İşte ilk üretilen paranın gerçekten “kağıt” olmasından dolayı bu adı almıştır.

Kağıt Para Nasıl Yapılır?

Kağıt para neyden yapılır sorusunun cevabından sonra bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım. Kağıt para yapımı için ilk olarak organik pamuk dev kazanlarda su ile işlenir. Daha sonra dev bıçaklar yardımı ile küçük parçalara ayrılır ve bir takım sıkıştırma işlemlerine tabi tutulur. Bu işlemlerin ardından elde edilen saf pamuk, keten ile karıştırılır ve sert bir hamur elde edilir. Elde edilen bu hamurdan para kağıtları üretilir.

kağıt para nasıl yapılırSon aşamada ise paranın üzerine bir takım figürler ve simgeler yerleştirilir. Bunlar, paranın sahtelerinden ayrılması için yapılan bir işlemdir. Ayrıca paraların güzel görünmesini de sağlar. Her ülke, kendi parasının üzerinde farklı figür, renk ve semboller kullanır. Bunların para üzerine işlenmesi veya aktarılması için bilgisayar destekli lazer teknolojilerinden yararlanılır. Böylece benzerlerinin yapılması, çok zor hale gelir. Bu durum ise sahte paralarla mücadeleyi kolay hale getirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir