İşkur Kayıt Belgesi Alma

2000’li yıllarda devlet, Türkiye’ deki işsizlik oranını düşürmek ve vatandaşlara iş olanakları sağlarken, işverenlere de işçi bulmayı daha kolay hale getirecek bir projeyle çözüm çalışması gerçekleştirmeye başladı. Bu çalışmaların sonucunda da ortaya İŞKUR gibi yıllar içerisinde milyonlarca işçiye iş, milyonlarca işverene de işçi buldu. Temel olarak iş arayanla, işçi arayanı bir araya getiren devlet denetimindeki bir platform konumunda bulunan İŞKUR proje ve çalışmaları ile Türkiye’ deki işsizlik oranlarının azaltılması açısından önemli katkılarda bulundu. İŞKUR’ un şu an gelmiş olduğu nokta itibari ile Türkiye’ deki iş başvurularından, işe alımlara kadar her cephede en etkili kurum konumdadır. Büyük bir potansiyel barındıran İŞKUR ile iş arayışında olan vatandaşlar için bir takım belgeler talep edilir. Bu söz konusu talep edilen belgeler arasında  İŞKUR kayıt belgesi de yer alır. Türkiye’ de iş arayanlar ve yeni bir işe geçmek isteyenler için online iş ve işçi bulma kurumu olarak faaliyet gösteren İŞKUR’ da sunulan imkanlardan yararlanabilmek için İŞKUR kayıt belgesi alma işlemlerinin tamamlanması gerekir. Ancak pek çok kişinin iş umudu pozisyonunda bulunan İŞKUR’ da bu kayıt belgesinin nasıl alınacağı pek çok vatandaş tarafından bilinmiyor.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir?

Türkiye’ de bir iş başvurusu yapılacağı zaman vatandaştan talep edilen belgelerin başında İŞKUR kayıt belgesi bulunuyor. Bu nedenle de vatandaşların, işe başvuru yapmalarından önce İŞKUR kayıt belgesi alma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. İŞKUR tarafından vatandaşların bu kayıt belgesini alabilmeleri için sunulan farklı kanallar bulunuyor. İŞKUR’ un vatandaşlara hizmet sunduğu Türkiye genelinde yer alan şubeleri aracılığı ile kayıt belgesi alım işlemleri gerçekleştiriliyor. Bunun dışında kayıt belgesi alma işlemleri online şube üzerinden de vatandaşlar tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. İŞKUR’ dan online şube ya da fiziksel şubeden alınabilen kayıt belgesi, vatandaşın kurumsal kuruluşta iş başvurusu yaptığından, kuruluşun talep edeceği belgelerden birisi konumunda bulunuyor. Bu belgenin alınması, vatandaşın İŞKUR’ a kaydının bulunması gerekiyor. Yani vatandaşın İŞKUR kayıt belgesini alabilmesi için öncelikle İŞKUR’a kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

İŞKUR’a kayıt işlemleri hem işçiler hem de işverenler tarafından gerçekleştirilebilir. İŞKUR kayıt başvurusu işlemleri dijital ortam üzerinde kolayca yapılabilir. Buna göre vatandaşlar İŞKUR’ un internet şubesinde yer alan ‘İş Arayan’ platformuna daha önceden kaydı bulunmuyor ise kayıt işlemlerini tamamlamak üzere ‘Üye Ol’ butonu ile üyelik işlemlerinin gerçekleştirildiği sayfaya ulaşması gerekir.  Üyelik işlemleri sayfasında vatandaşlara ‘Üyelik Sözleşmesi’ açılır. Yasal olarak vatandaşların bu sözleşmeyi dikkatlice okuması ve ardından şartların kendi cephesinden uygunluğuna göre ‘Onaylıyorum’ butonuna basarak, sözleşmeyi onayladığını ibraz etmesi gerekir. Bu onay işlemi ardından sayfada vatandaşın kimlik bilgileri ve CV bilgilerinin girilmesi talep edilir. İşlemlerin, ilerleyen süreçte en doğru ve en sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesi için bu aşamada bilgilerin doğru ve hatasız girilmesine dikkat edilmelidir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İş başvuruları için gerekli olan ve resmi olarak İŞKUR kaydının mevcut olduğunu gösteren İŞKUR kayıt belgesi alma işlemleri için sunulan 2 farklı kanal bulunmaktadır. Bu kanallar arasında İŞKUR’ un Türkiye genelinde vatandaşlara doğrudan hizmet sağlamak üzere açtığı İŞKUR şubeleri önemli ve yoğun olarak tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkıyor. İŞKUR kayıt belgesi alımı için vatandaşın doğrudan kendisinin kurumun il ya da ilçesinde bulunan müdürlüklerine/şubelerine giderek, başvuruda bulunması gerekiyor. Bu başvuru işlemleri ile kolaylıkla kayıt belgesini temin edebiliyor. İŞKUR şubelerinde bina girişinde yer alan ‘dokunmatik işlem ekranı’ aracılığı ile ‘Diğer İşlemler’ menüsünden numara alarak, çok hızlı ve çok kolay şekilde ilgili temsilciden İŞKUR kayıt belgesi alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak İŞKUR kayıt belgesi için İŞKUR’ a gitmesi mümkün olmayan ya da buna zaman ayıramayan vatandaşlar içinde devletin getirdiği önemli bir kolaylık bulunuyor.

2000’ li yıllarda dijital dünyaya devlet yapısının entegrasyonunun sağlanması çerçevesinde devletin tüm hizmetlerinin sanal ortama taşınması çalışması başlatıldı. Bu hizmetlerinde tek bir platform altında toplanması amacı ile ‘e-devlet’ sistemi kurulmuştu. İŞKUR, e-devlet sistemi üzerinde vatandaşlar tarafından tüm hizmetler için en rahat kullanılan kurumlardan birisidir. Bu çerçevede de İŞKUR kayıt belgesi alma işlemleri içinde vatandaşlar, e-Devlet platformundaki İŞKUR online hizmetlerini kullanabiliyor. E-Devlet sistemindeki Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) dijital hizmet listesinde bulunan ‘İŞKUR Kayıt Belgesi’ ekranına ulaşarak, kayıt belgesini alabiliyor. İŞKUR, kayıt belgesini e-Devlet sistemi üzerinden alabilmek için e-Devlet’ e giriş yapabiliyor olunması gerekir.

E-Devlet Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

İş başvuruları için gerekli olan İŞKUR kayıt belgesi alma işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilmek için e-Devlet ‘Kimlik Doğrulama’ işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Kimlik doğrulama işlemlerinde vatandaşlar ‘e-Devlet şifresi’ seçeneğini kullanarak, ‘T.C. kimlik numaraları’ ve ‘PTT’den aldıkları e-Devlet şifresi (sonrasında değiştirilebilir)’ ile sisteme giriş yapabiliyor. Ayrıca e-Devlet sisteminde vatandaşlar ‘mobil imza’, ‘e-imza’, ‘T.C. kimlik kartı’ ve ‘İnternet Bankacılığı’ aracılığı ile sistemde kimlik doğrulama yaparak, e-hizmetlerden yararlanabiliyor. E-Devlet sistemindeki İŞKUR sayfasından İŞKUR kayıt belgesi alma işlemleri gerekli olan şartları onayladıktan sonra kolayca gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet sisteminden alınan İŞKUR kayıt belgesi daha sonra yazıcıdan ‘çıktı’ olarak alınarak, işe başvuru dosyasına ilave ederek, başvuru işlemlerini sorunsuz şekilde gerçekleştirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir