Iron Man (Demir Adam) Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

Demir Adam serisi, Marvel dünyasının belki de en çok sevilen filmlerinden birisidir. 2008 yılında vizyona giren Iron Man filmi tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izlenmesinden dolayı bir seri haline getirildi. 2010 yılında 2. film, 2013 yılında ise 3. film seri ile beyazperde veda eden Demir Adam film serisi ile ilgili merak edilenleri bu yazımız içerisinde dile getirmeye çalışacağız.

Iron Man 1 Film Özeti

Iron Man (Demir Adam) Film Serisi Konusu ve Oyuncuları
Iron Man (Demir Adam) Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

Tony Stark son derece kendisini beğenmiş, ukala bir kişiliğe sahiptir. Tüm hayatın merkezinde sadece kendisinin bulunduğunu düşünen Tony Stark aynı zamanda iş adamı sıfatı ile büyük bir popüler kimliğe de sahipti. Endüstriyel silah üretimi konusunda aile şirketine devralan Tony Stark, bir gün yeni roket denemesi için Afganistan’a doğru gider. Burada Afganistan’da terör örgütlerinin eline düşen Tony Stark, örgütün elinden kurtulmak için hayalindeki tasarımı hayata geçirir. İşte ilk Demir Adam olma yolundaki bu girişim milyonlarca kişinin hayatına dokunmuştur.

Afganistan’da kurtulduktan sonra yeni bir hayata uyanan tony Stark aslında ürettikleri silahların dünyada ne gibi facialar meydana getirdiğini farkına varmıştır. Silahların kötü güçler tarafından amacı dışında kullanılması önüne geçmek için iyi gibi bir kahramanlık programına başlayan Tony Stark, demir adamı yaratarak büyük bir serüvenin başlangıcı haline getirmiştir

Iron Man 2 Film Özeti

Iron Man (Demir Adam) Film Serisi Konusu ve Oyuncuları
Iron Man (Demir Adam) Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

Artık Demir Adam kimliğine bürünmüş olan Tony Stark başka bir görünüme sahip olmuştur. Kimliği gizli bir şekilde yaptığı eylemler ile dünyada büyük bir yankı uyandıran Demir Adam, Amerikan hükümeti tarafından tepki görmeye başlamıştır. Demir Adam’ın zırhını teslim edilmesi üzerine başlatılan operasyonlar halk tarafından büyük tepki ile karşılaşılmıştır. Bu esnada Ivan Vanko adında bir Rus, babasının ölüm döşeğinde iken Tony Stark ın kendisine ve ailesine büyük oranda zararlar verdiğini intikamının alınması üzerine bir vasiyet bırakır. Demir Adam’ın benzer bir kostümünü tasarlayan Ivan, Tony ile karşılaşarak büyük bir savaşa girer. Bu savaşın ana nedeni güç reaktörünün Ivanın babası tarafından tasarlandığı, sSarkların güç reaktörünü hapishanedeyken baba Ivanda çalındığını iddia edilmesidir. Bu olaylar zincirinde devam eden savaş burada bitmemiştir. Demir Adam 2. filminde Iron Man ile Ivan Vanko arasındaki savaşın oldukça çetin bir şekilde gittiğini görmekteyiz. Halkında bu durumdan olumsuz etkilenmesi Demir Adama olan inancın giderek azalmasına neden olmuştur.

Iron Man 3 Film Özeti

Iron Man (Demir Adam) Film Serisi Konusu ve Oyuncuları
Iron Man (Demir Adam) Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

Tony Stark, demir Adam 3 serisinde daha güçlü ve kontrol edilemeyen bir düşmanla karşı karşıya kalır. Karşısındaki düşmanın Tony Stark’ın özel hayatına müdahale etmesi Demir Adamın büyük oranda sinirlenmesine neden olmuştur. Karşısındaki düşman ile ilgili araştırmalar yaptığında karşısına oldukça farklı olayların geldiğini gören Stark, bu mücadelenin tahmin ettiği gibi olmayacağını anlamıştı. En yakınlarını korumak için gireceği bu mücadelede zekası ve cesareti ile beraber içgüdülerine de güvenmesi gerektiğinin bilincindeydi. Tony Stark acaba gireceği bu savaştan sağ bir şekilde çıkıp en yakınlarını koruyabilecek mi? 2013 yılında vizyona giren bu film, aynı zamanda Iron Man serisinin sonunun geldiğini de bizlere göstermişti. Marvel dünyasına giriş yapmak istiyorsanız Iron Man başlangıç için oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

Iron Man Serisinde Rol Alan Oyuncular

Robert Downey Jr. – Tony Stark (Iron Man)

Terrence Howard- Rhodey

Jeff Bridges- Obadiah Stane

Gwyneth Paltrow- Pepper Potts

Rebecca Hall- Maya Hansen

Guy Pearce- Aldrich Killian

Ben Kingsley-The Mandarin

Don Cheadl -James Rhodes / War Machine

Jon Favreau – Happy Hogan

William Sadler – President Ellis

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir