Iphone & Ipad Garanti Durumu Sorgulama

20.yüzyıldan bu ana dünyanın en değerli ve en büyük teknoloji şirketi konumunda bulunan Apple’ nin tüm ürünleri dünyanın her yerinde daha çıkmadan büyük bir heyecan ile bekleniyor. Günümüzde dünyanın her yerinde fırtına yaratan, son derece yoğun şekilde kullanılmakta olunan mobil akıllı cihaz teknolojisinin bile ilk geliştiricisi konumunda bulunan Apple’ nin tüm ürünlerini her yeni versiyonu büyük bir merak uyandırıyor. İlk satış gününde mağazalarının önünde günler öncesinden kuyruklar oluşmaya başlanan Apple’ nin ürünlerinin kalitesi ve performansı kadar satış sonrasında sunduğu destek hizmetleri de kullanıcıların son derece profesyonel bir ürün kullanım standardına sahip olmasını sağlıyor. Dünyanın her yerinde kullanıcılar son derece kaliteli bir bilgisayar ya da mobil cihaz kullanımını gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. İşte bu noktada iPhone ve iPad akıllı mobil cihazları yoğun kullanımları ile öne çıkıyor. Kullanıcıların yaşadıkları sorunlara ilişkin olarak Apple teknik destek hizmetlerine göndermiş olduğu iPhone ve iPad akılı cihazlarının durum kontrolünü de yapabiliyor. Profesyonel hizmet standartları çerçevesinde Apple tarafından kullanıcılarına iPhone ve iPad garanti durumu sorgulama hizmeti sunuyor.

Tüketicilerin sıfır ya da ikinci el aldığı Apple’ nin iPhone ya da iPad cihazlarına ilişkin olarak garanti durumunu kolay bir şekilde öğrenebilmelerine yardımcı oluyor. Kullanıcılar sıfır ya da ikinci elden aldıkları iPhone ve iPad cihazlarının garanti durumunu normal olarak merak edebiliyor. Özellikle de cihazların garantisinin devam etmesi veya garantisinin ne kadar süreyle daha devam ettiği ürünün değerinin yani fiyatının belirlenmesinden, kullanım kalitesinin etkilenmesine kadar pek çok önemli konuda önem taşıyor. Bu nedenle de günümüzde kullanıcılar aldıkları sıfır ya da ikinci el bir cihazın garantisinin olup, olmadığını ya da var olan garantisinin daha ne kadar süresi olduğunu Apple tarafından sunulan iPhone ve iPad garanti durumu sorgulama hizmeti ile öğrenebilme şansına sahip olabiliyor.

Apple Garanti Sorgulama Nereden Yapılır?

Kullanıcıların aldıkları tüm Apple ürünlerinde olduğu gibi iPhone ve iPad gibi cihazların satın alımlarında da sıfır ya da ikinci el olması fark etmeksizin kolay bir şekilde Apple’ nin iPhone ve İpad garanti durumu sorgulama ekranından, garanti durumuna ilişkin olarak tüm bilgileri öğrenebilme şansı bulunuyor. Bu çerçevede de kullanıcıların Apple garanti durumu sorgulama işlemleri için mutlaka Apple’ nin resmi internet sitesini ziyaret etmesi gerekiyor. Kullanıcılar ‘checkcoverage.apple.com/tr/tr’ adresine giriş yaparak, cihazlara ilişkin olarak Apple garanti durumu sorgulama işlemini yapabilmektedir.

Bu sayfa üzerinde Apple’ nin iPhone ve İpad garanti durumu sorgulama hizmetini kullanabilmek için ‘Donamınızın Seri Numarasını Girin’ kısmında iPhone veya iPad cihazınızın IMEI numarası bilgisini girmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise sayfa içerisinde yer alan güvenlik doğrulama bilgisini eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra ‘Devam’ tuşuna basarak, sorgulama işleminin gerçekleştirilesi gerekir. Bu aşamadan sonra kullanıcıların karşılarına gelen ekranda sorgulama yaptığı iPhone ya da iPad cihazının ayrıntılı bilgilerini öğrenebilme şansına sahip olabiliyor. Apple’ nin bu garanti sorgulama sonuçlarında cihazlara ilişkin olarak 3 farklı bilgiye ayrıntılı olarak yer verilmektedir. Bu kapsamda da iPhone ve iPad garanti durumu sorgulama ekranında kullanıcılar cihazlara ilişkin olarak ‘Geçerli Satın Alma Tarihi’, ‘Telefonla Teknik Destek’ ve ‘Onarım ve Kapsamı’ bilgilerini tüm detayları ile ayrı ayrı olarak öğrenebiliyor. Buna göre Apple’ nin iPhone ve iPad garanti durumu sorgulama ekranı üzerinde kullanıcılar;

  • Geçerli satın alma tarihi kısmı; Garanti durumu sorgulama sonuç ekranındaki bu kısım Apple geçerli ürünlerini bulma ve gereksinim duyulan yardımın bulunabilmesi ile ilgilidir.
  • Telefon ile teknik destek kısmı; Apple bu kısımda, sorgulama yaptığınız iPhone ya da iPad cihazının garantisinin başladığı tarih ile birlikte 4 aylık bir aralığında alınabilecek randevu ile telefon destek hizmetlerinin sunumu için uygunluğun görülmesine yardımcı olur. Kullanıcıların bu süreyi geçmeleri durumunda ise bu telefon destek hizmetleri hakkı da sona ermektedir.

Onarım ve servis kapsamı kısmı; Bu kısımda ise iPhone ya da iPad cihazın ne kadar süre daha garanti kapsamında olduğunu öğrenebilmek mümkün olur. Bununla birlikte kullanıcılar iPhone veya iPad cihazlarında yaşadıkları soruna veya arızaya ilişkin olarak hasar ve onarım amacı ile randevu alımlarını da bu kısım üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Şeklinde detaylı bilgilere bu sorgulama ekranı üzerinden ulaşabilme şansına sahip olabiliyor.

iPhone ve iPad Numarası Nasıl Öğrenilir?

Apple tarafından sıfır veya ikinci el iPhone ya da iPad cihazlarından birisini alan kullanıcılara yönelik olarak sunulan garanti durumu sorgulama ekranından tüm bilgilere ulaşabilmek için kullanıcıların mutlaka cihazların IMEI numarasını bilmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda da günümüzde iPhone ve iPad cihazlarının IMEI numarasını bilmeyen kullanıcılar, Apple’ nin iPhone ve iPad garanti durumu sorgulama ekranını kullanarak, garanti durumları ile ilgili olarak bilgi alamamaktadır. Bu kapsamda da IMEI numarası bilinmeyen iPhone ve iPad cihazlarının IMEI numarası kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Bu noktada kullanıcılar aldıkları cihazın faturası ya da kutusu üzerinden IMEI numarası bilgisine ulaşabiliyor. Ancak bu veriler kullanıcının elinde bulunmuyor ise de IMEI numarası bilgisini öğrenebilme şansı bulunmaktadır. Bu kapsamda da kullanıcılar iPhone IMEI numarası öğrenme işlemi için; cihazın arama sayfasında ‘#06# kodunu tuşlayarak, öğrenebiliyor. Bu kodu imleçler olmadan tıkladıktan sonra kullanıcıların arama tuşuna basmaları gerekmektedir. Bu şekilde sadece saniyeler içerisinde detaylı olarak IMEI numarası bilgisi öğrenilebilmektedir.

Cihazlarda Sorun Varsa Ne Yapılmalı?

Tüketicilerin yeni aldıkları sıfır ya da ikinci el iPhone veya iPad cihazlarına ilişkin bir sorun mevcut olması durumunda API anahtarı adresine giriş yapmaları gerekliliği bulunuyor. Bu çerçevede de kullanıcıların ‘getsupport.apple.com’ adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu internet adresine giriş yapan kullanıcılar sayfa içerisinde karşılarına çıkan hata seçenekleri içerisinden cihazdaki soruna hangisinin daha uyumlu olduğuna göre ilgili hataya giriş yapması gerekmektedir. Bu şekilde cihazdaki soruna ilişkin olarak üst kategori seçiminden sonra daha odaklı alt kategoriler çıkacaktır. Böylelikle cihazdaki soruna ilişkin olarak daha spesifik bir yardım imkanından yararlanılabilmektedir.

Bu kapsamda da ilgili adres üzerinde sunulan hata seçenekleri arasında;

  • Pil, güç ve şarj,
  • Apple kimliği ve parola,
  • İphone’u iTunes’la kullanma,
  • Aramalar ve sesli mesaj,
  • iTunes Store, App Store ve iBook Store,
  • İnternet ve AirPlay,
  • iOS ve uygulamalar,
  • Onarımlar ve Fiziksel hasar,

Şeklindeki hata seçenekleri yer almaktadır. Kullanıcılar bu seçenekler arasından en uygun olanını seçerek, daha odaklı ve daha hızlı bir teknik destek hizmeti alabilme şansına sahip olabiliyor. Bu seçenekler arasından yapılan seçimlere ilişkin olarak bir mail kısmı gelir. Bu noktada kullanıcıların e-posta adresi bilgisini girmesi gerekmektedir. Bu e-posta adresine bir doğrulama maili gönderilir. Bu aşamada ise kullanıcıların iPhone ya da iPad cihazındaki Safari uygulamasına gelen mailde yer alan anahtarı girerek, arama yapması gerekmektedir. Gelen koşul ve yükümlülük bilgilerini okuyup, onay vermek gerekiyor. Bu aşamadan sonra ise cihazınızda otomatik denetleme yapılır ve mevcut soruna göre yönlendirmeler ya da teknik servis randevusu alımı gerçekleştirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir