İğne Oyası Yapıp Satarak Para Kazanma

Anadolu coğrafyasının köklü tarihinde özellikle kadınlar arasında çok popüler olan örgü ve oya işleri günümüz modern ticaret dünyasının sunduğu fırsatlar ile birlikte evde ek iş fırsatı haline dönüyor. Günümüzde iğne oyası yapıp satarak para kazanmaimkanı bulunuyor. Çocukları olmasından dolayı dışarıda işe giremeyen ev hanımlarından, henüz eğitimini sürdüren genç kızlara kadar herkesin yoğun ilgi gösterdiği bir evde ek iş fırsatıdır. Evde ek iş fırsatları genel olarak özel ve spesifik bir uzmanlık veya kabiliyet gerektirmez. Ancak iğne oyası gibi evde ek iş uygulamalarında iğne oyasının yapımı konusunda bilgi, deneyim ve yeteneğe sahip olunması gerekir. Bu şekilde özel bir sınıfta bulunuyor olması da daha özellikli/vasıflı bir evde ek iş alanı haline gelmesine neden olduğundan, uygulanan ücretlendirmelerde diğer evde ek iş fırsatlarına göre çok daha yüksek seviyede oluyor.

Bu özellikleri ile de günümüzde iğne oyası yapıp satarak para kazanma fırsatları, diğer pek çok evde ek iş fırsatına göre çok daha yüksek kazançlar elde edebilme imkanı sağlıyor. Bu neden ile de günümüz Türkiye’ sinde hemen hemen her kentte iğne oyası yapma ve satarak para kazanma evde ek iş fırsatları son derece yoğun ve sık bir şekilde ilgi görüyor.

İğne Oyası Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Anadolu kültüründe evlilik çağına gelen her genç kızın ve hatta bölgelere göre erkeklerin çeyizleri hazır hale getirilmektedir. Çeyiz denilen olgu ise bir yuvanın kurulması noktasında tekstil ihtiyaçlarının önemli kalemlerini kapsamına almaktadır. İşte bu noktada iğne oyası yapıp satarak para kazanma fırsatı bu aşamada doğuyor. Çünkü eski dönemlerde Anadolu coğrafyasında insanlar evlilik çağında olan genç kızların “piko”, “nakış” ve “delik işi” gibi alanlarda eğitiminin, bilgisinin veya tecrübesinin olmasını sağlayacak bir eğitim veriyordu. Ancak günümüz modern yüzyıl dünyasında kaybolan gelenek ve mesleklerden birisi olarak, gördüğü rağbeti neredeyse tamamen yitirmiştir. Buna karşın çeyiz hazırlığı halen Anadolu kültüründe evlilik için en önemli noktalardan birisini oluşturuyor. Bu durumda eski dönemlerde nasılsa bugünde çeyizlerde yer verilecek ürünlere ihtiyacın mevcut olmasına neden oluyor.

Evlerde bireysel olarak bu tip uygulamaların artık çok fazla yapılmaması da çeyize koyulacak örgü ve tekstil ürünlerinin doğal olarak dışarıdan temin edilmesi ihtiyacını doğuruyor. İşte bu aşamada ev hanımları iğne oyası yapıp satarak para kazanma şansına sahip olabiliyor. Bu şekilde yoğun talebin bulunduğu alana yönelik olarak el emeği iğne oyaları, fabrikasyon üretimlere göre çok daha büyük bir değer taşıyor. Bu yüzden de çeyizlerde kullanılacak örgü ve tekstil ürünlerinin daha çok el emeği olması tercih ediliyor. İşte bu istek ve talep yüksekliği de günümüzde özellikle bayanların evde bulundukları boş vakitlerinde sadece iğne oyası yaparak, aile bütçesine destek sağlayabilmesi mümkün oluyor.

İğne Oyası Nasıl Satılır?

Günümüzde oldukça yüksek kazançlar elde edebilme imkanı sağlayan özel evde ek iş fırsatlarından birisi olan iğne oyası yapıp satarak para kazanmaişleri oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Zaten mevcut olan iğne oyası yapabilme kabiliyeti ve bu alandaki deneyimini kullanmak isteyen bayanlar, bu işi iki farklı yöntem ile gerçekleştirebilme şansına sahip oluyor. İlki, ikamet ettiği bölgedeki bireysel sosyalliğini kullanarak, elden satış gerçekleştirebileceği yöntemdir. İkincisi ise bölge genelinde faaliyet gösteren tekstil üzerine üretim ve satışları bulunan firmalar tarafından iğne oyası yapımına yönelik  verilen evde ek iş ilanlarına başvuru gerçekleştirilmesidir. Bu ikinci yöntemde hem ortaya çıkartılacak ürün hem tasarım hem de üretim miktarı gibi detaylar tamamen belli olduğundan ilkine göre çok daha basit bir şekilde uygulanabilmesine olanak veriyor.

İğne oyasıyla üretilmiş olan tekstil ürünlerinin oldukça yoğun şekilde rağbet görüyor olması bu alanda bayanların doğru bir planlama ile aile bütçesine aylık önemli oranlarda katkılar sağlayabilmesi mümkün oluyor. İğne oyası yapıp satarak para kazanma için kendi sosyal çevresini kullanmak, her zaman garantili bir kazanç sağlamaz ve daha zahmetlidir. Çünkü doğrudan sıcak satışın söz konusu olduğundan mevcut talepleri ve rağbet gören ürünleri tespit etmek ve karmaşık sayılarda üretimlerini gerçekleştirmek gerekliliği doğar. Ancak kurumsal firmaların evde ek iş ilanlarında yapılacak her şey belirlidir.

Bölge genelinde tekstil firmaları tarafından verilen evde ek iş ilanları aracılığı ile kolay bir şekilde başvuru gerçekleştirilebiliyor. Başvuru sonucunda yapılan görüşmelerde işletme tarafından ek işe ilişkin olarak talep edilen tasarımlar, miktar ve ne kadar sürenin olduğu gibi bilgiler tüm ayrıntıları ile verilmektedir. Bayanlarda evdeki iğne oyası yapıp satarak para kazanma potansiyellerine göre istediği şekilde anlaşma sağlayabiliyor. Böylelikle işletmeyle anlaşılan süre içerisinde iğne oyalarını yaparak, kendisi açısından çok basit bir şekilde yüksek kazançlar elde edebilme şansına sahip olabiliyor. Bu neden ile de son yıllarda iğne oyası yapıp satarak para kazanma iş imkanları bayanlar tarafından tüm Anadolu coğrafyasında oldukça yoğun şekilde ilgi görüyor.

Günümüzde bazı tekstil işletmeleri tarafından bayanların iğne oyası yapıp satarak para kazanma işine ilişkin daha özgür şekilde hareket edebilmesine de fırsat veriyor. Yani bazı işletmeler tarafından hazır taslaklara uygun bir üretim gerçekleştirilmesi talep edilirken, bazı işletmeler tarafından da bayanların çeyiz ürünleri konusundaki deneyim ve bilgilerine güvenmeyi tercih ediyor. Bu doğrultuda da bayanların kendi tasarımlarını, ürünlerini kendilerinin belirlemesine olanak veriyor. Böylelikle bayanlar kendileri için en kolay olan ve ilgi çekmesi daha yüksek olasılıkta olan tasarımlarda iğne oyası ürünlerini yaparak, işletmelere satabiliyor. Böylelikle çok daha pratik bir şekilde iğne oyasıyla aile bütçesine önemli oranlarda katkılarda bulunabiliyor.

İğne Oyası Yapıp Satarak Ne Kadar Kazanılır?

Son yıllarda tesettür ve çeyiz sektörlerinin oldukça popüler bir hale gelmesi, bu alanda oldukça yoğun bir talebin söz konusu olmasına neden oluyor. Bu gelişmelerde iğne oyası yapıp satarak para kazanma arzusunda olan kişilerin, kazanç potansiyellerinin oldukça yüksek seviyelere ulaşmasına neden oluyor. Özellikle de bayanların iğne oyası yaparak, kazanç elde edebilmelerinde sektördeki yoğun talep fiyatların daha yüksek olmasına yardımcı oluyor. Yapılan iğne oyası işinin niteliğine göre değişkenlik gösterecek biçimde 3 bin TL ile 7 bin TL aralığında değişen oranlarda kazançlar elde edebilme fırsatı bulunmaktadır.

İğne oyası yapıp satarak para kazanmaaçısından fiyatlandırmalar yapılacak iğne oyasının niteliğine, kalitesine ve diğer etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin kişisel olarak tasarımının ve taslağının özgün şekilde oluşturulması gereken iğne oyası işlerinde fiyatlandırmalar çok daha yüksek seviyede olur. Bunun dışında iğne oyası yaparak, sonucunda ortaya çıkartılacak tekstil ürününün fonksiyonuna göre de fiyatlandırmalarda artış söz konusu olur. Yani daha yüksek kazançlar elde edebilmek için fonksiyonel ve özgün iğne oyası işlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak bu kesinlikle diğer standart iğne oyası işlerinin değecek bir kazanç sağlamayacağı anlamına gelmez. Çünkü yoğun talebin bulunduğu bir sektör olması çerçevesinde her türlü iğne oyası işi oldukça önemli kazançların elde edebilmesine imkan verebilmektedir. Bu noktadaki tek önemli nokta bayanların kabiliyetleri ve tabii ki bu işe ne kadar vakit ayırabileceği ile ilgilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir