HIV Virüsü Öpüşmeyle Bulaşır Mı?

HIV virüsü olarak bilinen “Human Immunodeficiency Virus” pek çok kişinin korkulu rüyasına haline gelmiş durumda. Dünya genelinde milyonlarca HIV pozitif olmasına rağmen bu virüsün bulaşma yolları hususunda çok fazla bilgi sahibi değiliz. Halen daha öpüşerek HIV bulaşır mı? Sorusunun gündemden düşmemesi bundan kaynaklanmaktadır. Bu virüsün çeşitli bulaşma yolları olduğu aşikâr. Yine de her koşulda HIV pozitif birisiyle temas etmenin, öpüşmenin veya cinsel ilişkiye girmenin sizi HIV riskiyle karşı karşıya getireceği kanısı yanlıştır.

HIV virüsünün başlı başına tehlike yaratan bir unsur olmadığını ve bu sebeple pek çok insanın taşıdığı halde bunun bilincine varmadığını söyleyebiliriz. Aslında toplumsal bakış açısı HIV pozitif kişilere pek sıcak değildir. Aksine hastalıklı kişiler olarak görülürler ve tokalaşmaktan dahi kaçınan bir insan yelpazesi doğar.

Yapılan testler ve klinik araştırmalar neticesinde binlerce HIV pozitif birey arasında pek çok deney gerçekleştirilmiştir. Bu deneyler vajinal ilişki, anal ilişki, oral ilişki, sevişme ve öpüşme gibi cinsellik materyallerini de kapsamaktadır. Alınan sonuçlar ise uygun korunma yöntemleri doğrultusunda hiçbirisi için bulaşıcılığın söz konusu olmadığıdır.

HIV Virüslü Kişiyle Öpüşmek ve Cinsellik

HIV virüslü birisiyle öpüşmek, karşıdaki kişinin virüsü kapmasına neden olmaz. Bu gayet doğal bir durumdur ve iki taşıyıcı arasında da öpüşme gerçekleşebilir. Öpüşme ile beraber geçmeyeceği gibi bir takım standartlara dikkat edilmesi gerekir.

Bilindiği üzere AIDS gibi hastalıklarda ana bulaşıcılık kıstası kandır. Yani öpüşme esnasında meydana gelebilecek bir kanama ve bu kanamanın karşıdaki insanın dolaşımına dahil olması durumunda virüsün geçme ihtimali baş gösterebilir.

En sık karşılaşılan durumlar arsında diş eti kanaması vardır. Kişinin bilinçsiz bir biçimde diş etleri kanıyor olabilir. Bunun farkında olmadığı için HIV pozitif olması durumunda karşısındaki insanla öpüşebilir. Yine açıkağızla uzun süreler devam eden öpüşmelerde çeşitli deformasyon ve tahribatlardan ötürü kanamalar meydana gelebilir. İşte bu noktada da aynı süreç işlemeye başlar.

Bunun haricinde HIV virüsü taşıyan kişiyle cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir sorun yaratmadığını belirtebiliriz. Bu anal ilişki ve vajinal ilişki olarak herhangi bir fark göstermemektedir. Uzmanlar dokusal anlamda yaşanabilecek kanamalardan ötürü kondom kullanımını kesinlikle her ilişkide olduğu gibi önermektedir.

Eğer kondom kullanarak ilişkiye giriyorsanız karşınızdaki kişinin HIV virüsü taşıyor olması önemsizleşir. Korunmasız cinsel ilişkilerde HIV virüsü kapma ihtimali için ortalama %2’lik bir risk faktörü ortaya çıkmıştır. Anal seks esnasında %1.38 olan bulaşma ihtimalinin vajinal seks için %0.08 seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz.

HIV virüslü bireylerin cinsel hayatları yine virüsü taşıyan bireylerle olmak zorunda değildir. Uygun şartlar sağlanarak korunmaya özen gösterildiği takdirde cinselliğin tüm standartları yaşanabilir.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü bulaşıcı mıdır sorusuna kesinlikle evet diyebiliriz. Fakat tokalaşmak, aynı havayı solumak, tükürük teması ya da aynı eşyayı kullanmak size net olarak HIV virüsü kapacağınız anlamına gelmemektedir.

  • Korunmadan cinsel ilişkiye girmek
  • Damar yoluyla alınan ilaç veya uyuşturucular
  • Organ nakli
  • Kan nakli
  • Anne aracılığıyla bebeğe bulaşması
  • Bireyler arası kan teması

 

Eğer karşınızdaki kişinin açık bir yarası yani kanamayla alakalı bir sorunu yok ise korunmasız cinsel ilişki haricinde bulaşma ihtimali yoktur. Yine organ nakli, HIV virüsü taşıyan birisinden kan nakli, aynı iğne ucuyla dövme yaptırma, uyuşturucu kullanma veya ilaç alma gibi faktörler göz önüne alınabilir. Sık görülen bir HIV bulaşma yöntemi ise anne karnındayken anneden bebeğe geçmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir