Hercai Özeti

Hercai özeti arayışında olan roman sever okuyucularımız için hercai kitabın özetinin dışında yazarı, kahramanları ve rakamsal verilerini sizler için detaylandırdık. Arayışınıza bir son vererek içeriğimizi detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Hercai Kitap Yazarı: Sümeyye KOÇ

Hercai Kitabı Sayfa Sayısı: 432

Hercai Kitabı Türü: Roman

Aşağıda Hercai kahramlanlarını ve daha sonra hercai özetini sizlerle paylaştık.

Hercai Kahramanları

  • Miran Karaman: Kitabımızın ana karakteri, roman bu isim üzerinden dönüyor. İçinde durdurulamayacak kadar yoğun bir intikam ateşi bulunan Miran Karaman, çocukluğundan beri hayalini kurduğu sinsi planlarını faaliyete geçirebilmek amacıyla uygun bir zaman arayışı içindedir.
  • Hazar Şanoğlu: Miran Karaman henüz 4 yaşında iken babasını gözlerinin önünde öldürebilecek kadar cani bir kişilik. Oldukça soğuk kanlı ve iki çocuk babası.
  • Reyyan Şanoglu: Romanda Hazar Şanoğlu’nun 19 yaşında ki genç, duru bir güzelliği olan karakter.
  • Bedirhan Şanoğlu: Reyhan Şanoğlu’nun erkek kardeşi.

Hercai Kitap Özeti

Hercai Kitabı Konusu ve Hercai Kısa Özeti

Hercai kitabı ana kahramanımız olan Miran Karaman’ın İstanbul’dan Midyat’a adım atması ile başlar. 4 yaşında babasının ölümüne tanık olup yetim kalan ve içini durdurulamaz bir intikam ateşi kaplayan Miran, tüm kurguladıklarını faaliyete dönüştürebilmek amacı ile Midyat’a gidecektir. Miran tüm intikam planları Reyyan üzerinden gerçekleştirmek ister ve bunları gerçekleştirebilmek için Reyyan’la evlenme çabası içine girer. Bunun içinde babasının katili olmasına rağmen Hazar Bey’in gözüne girebilmek için yoğun bir çaba harcar. Hazar Bey bu davranışlar sonucu kimliğinden ve gerçeklerden bihaber olduğu Miran’a inanır ve ona çok güvenmeye başlar. Bu nedenle de kızı Reyhan’la görüşmelerine de izin verir. Fakat bu durum Reyyan’ı çok mutlu etmedi. Çünkü onu tanımıyordu, tek bildiği Miran’ın adı ve yaşı. Onun hakkında başka hiçbir bilgisi yok. Üstelik Miran oldukça yakışıklı birisiydi. Reyyan İstanbul’dan Midyat’a gelen ve hemen kendisi ile evlenme isteğini bildiren Miran’a şüpheli bir yaklaşım sergiler. Her ne kadar düşünceleri bu yönde olsa da gördüğü andan itibaren oda Miran’dan etkilenmiştir. Etkileşim sonucu kısmen razı olur ve “en azından görüşelim” yorumunu yapar. Miran o kadar kararlıdır ki görüşmelerin sonucunda ne yapar eder ve Reyyan’ı ikna ederek evliliğe razı eder.

Önce Nişan Yapılır, Peki Kahramanımız Planlarını Uygulamaya Devam Edebilecek Mi?

(Hercai özeti devamı #2)

Miran hedeflediği yolda ilerlemeye devam etti ve Reyyan’la nişanlandı. İkili devamlı beraber vakit geçirmeye başladı, Reyyan ondan git gide etkileniyordu. Miran ’da da duygusal tepkimeler başladı. Ona karşı bir şeyler hissediyordu. Fakat bu durumu asla kabullenmek istemedi. Öyle ya onun bir hedefi vardı ve baş düşmanının kızına asla âşık olamazdı. Reyyan’ı kendine bağlamak için yaptığı sıcak davranışları her ne kadar planlarının bir parçası gibi kendine yansıtmaya çalışsa da aslında içinden gelerek ve isteyerek yaptığı davranışlardı. Miran’ın öncelikli amacı öyle ya da böyle Reyyan’la evlenip Diyarbakır’da kiralamış olduğu evde birkaç gün kalmak daha sonra İstanbul’a gitmekti. Sonunda amacına ulaşmaya başardı ve düğün günü geldi çattı. Düğün gecesinin ilk sabahında kahvaltı sofrasında otururken Reyyan Miran’ın soğuk bakışlarının rahatsızlığını hissetti ve bunun nedenini sordu. Miran artık dayanamadı ve tüm olan biteni anlattı. Babasının babasını vurduğunu ve intikam duygusu ile onunla evlilik yaptığını söyledi. Reyyan göz yaşları içinde orayı terk edip annesini arayıp durumu anlattı. Annesi dönmesini istese de Reyyan durumu kabul etmedi ve bunun üzerine annesi onu İstanbul’da bulunan süt annesinin yanına gönderdi.

Evlilik Yapıldı Fakat Planlar Tasarlandığı Gibi Olmadı

(Hercai özeti devamı #3)

Miran’ın Reyyan’a gerçekleri anlatması ve onun konağa dönmemesi planlarını alt üst etti. Bunları anlattıktan sonra ailesinin yanına döneceğini düşünüyordu. Düşüncelerinde hesap edemediği başka bir detay daha çıktı, pişmanlık. Miran her ne kadar kabul etmese de Reyyan’a âşık olmuştu. Bu nedenle yaptığı şeyden pişmanlık duyuyor ve Reyyan’a karşı özlem hissediyordu. Onsuz nefes alamıyor ve onu özlediğini artık kabullenmeye başladı.

Miran arayışları sonucu Reyyan’ın yerini buluyor. Fakat Reyyan büyük kızgınlığı nedeni ile onunla gelmek istemiyor bir de Miran’dan gizlediği büyük bir gerçek vardı ki oda ondan hamile olmasıydı. Miran en sonunda Reyyan’ı kaçırarak yeni aldığı evine getirir. Reyyan ona oldukça kızgındır fakat bir yandan da bebeğini düşünür. Onu şimdiye kadar herkesten büyük bir özveri ile sakladı. Bebeğinin hatırına affetmese de yanında durur, günler geçer gider. Artık ailesi ile de telefonla görüşebiliyordu. Bir gün babasına her şeyi anlattı. Babası da gerçekleri gizleyemedi ve Miran’ın annesi ile geçmişte beraber olduğunu Miran’ın kardeşi olabileceğini bildirir. Gerçekler Reyyan’ın şoke eder ve serinin ikinci kitabına doğru yeni bir serüven başlar.

Hercai özetini sizlere sunmaya çalıştık eğer özet veya kitap hakkında başka sorularınız varsa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir