Hametan Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar

Kadınların yanından eksik etmediği Hametan krem içeriği ile birçok kişinin dikkatini çekiyor. Bu yazımız içerisinde Hametan nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Eczaneler içerisinde Hametan krem ve Hametan pomad olmak üzere 2 farklı formül üzerinden satılan Hametan, oldukça uygun fiyatlı olması ile de tercih ediliyor. Kullanıcılar, bu kremin başta yanık ve cilt lekeleri olmak üzere yara ve sivilcelere de oldukça iyi geldiğini söylüyor. Hametan krem ile ilgili ayrıntılar;

Hametan Krem Nedir?

Hametan, eczanelerde Hametan krem ve Hametan pomad adı ile 30 ve 50 gramlık alüminyum tüpler için de satılmaktadır. Sadece reçete ile alınabilen bu krem, cilt lekeleri başta olmak üzere yanık, pişik ve sivilcelere karşı oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan etken maddeler, yaşanılan cilt sorunları için oldukça başarılı çözümler üretebilmekte. Başta emziren anneler olmak üzere 7’den 70’e herkes tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

İçerisinde bulunan Hammelis Virginnana su özütü sayesinde iltihap giderici ve kanama durdurucu etkilere de sahip olan bu krem, doku büzücü etkisi sayesinde cilt üzerinde bulunan yaralanmalara karşı protein takviyesi yaparak cilt sorunlarının büyük oranda önüne geçmektedir*. Aynı zamanda kanamayı durdurucu özelliği sayesinde yaralanma durumlarında kanama suresini kısaltarak pıhtılaşma süresini büyük oranda hızlandırmaktadır.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar
Hametan Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar

Hametan nedir ne işe yarar sorusu ile ilgili ayrıntılı yanıtları geçecek olursak; birçok kişi bu kremi sadece cilt sorunlarına iyi gelen bir krem olarak düşünmektedir. Aslında bu oldukça doğru bir durumdur. Ağırlıkla cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bu krem, son zamanlarda sivilce kremi ve nemlendirici olarak da kullanılmaktadır. Sivilce, yanık ve cilt sorunlarına iyi gelen bu krem, içeriği sayesinde oldukça güzel bir nemlendirici bir etkiye sahiptir. Bazı kişiler, sivilce tedavisi için Hametan kullandıktan sonra sivilcelerinde büyük artışlar meydana geldiğini dahi iddia etmiştir. Bunun nedeni; doğru formülü tercih etmemekten dolayıdır. Hametan yağlı ciltler için kullanılması önerilirken Hametan pomat yağlı içeriğinden dolayı normal ve kuru ciltler için önerilmektedir. Ama şunu da söylemeden geçmek istemiyoruz; Her iki formül de ilk kullanımdan sonra belirli bir oranda sivilce artışı meydana getirmektedir. Bu durum bilinçli olarak meydana gelmektedir. Krem ilk başta deri altında bulunan tüm sivilceleri yüzeye çıkarır ve ondan sonra yok etme işlemlerine başlamaktadır. Krem kullanmaya başladıktan sonra ortaya çıkan sivilcelerden kesinlikle endişe etmeyiniz.

Hangi Durumlarda Hametan Krem Kullanılır?

Hametan nedir, ne işe yarar ile ilgili bu bölüme kadar birçok ayrıntı vermeye çalıştık. Bu kremin hangi durumlarda kullanılacağı ile ilgili bilgiler ise;

 • Başta 1. ve 2. derece güneş ve yanık tedavilerinde
 • Kesik ve çizik durumlarında oluşan yaralanma durumlarında.
 • Bebeklerde oluşan pişiklerin tedavisinde
 • Emziren annelerde sık sık görülen meme ucu çatlak tedavisinde
 • Çatlamış, kurumuş, yarılmış derilerin tedavisinde
 • Cilt lekelerinin yok edilmek istenmesinde bu krem güvenilir bir şekilde kullanılabilir.
 • Aynı zamanda cildi koruyan Hametan krem, cildi yenileyerek canlılık kazanmasını sağlar.
 • Hametan krem cildinizin renk tonunu eşitler.
 • Hametan, cildin ihtiyaç duyduğu nem oranına kazandırarak kullanıldığı süre boyunca cildin nem oranını dengeler.
 • Açık yara başta olmak üzere ameliyat yaraları ve yatak yaralarını tedavi eder
 • Zedelenme, yırtık gibi durumlarda tedavi edici etki göstererek oluşan izlerin tamamını yok eder.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar
Hametan Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar

Hametan krem, eczanelerde reçete ile satılan bir krem türüdür. Doktor tarafından önerilen dozda kullanılması durumunda herhangi bir risk teşkil etmeyen bu kremi çantanızdan eksik etmeyiniz. Doğru dozda kullanılması herhangi bir risk teşkil etmeyen bu kremin nasıl kullanılacağı hakkında da bilgi verecek olursak;

 • Krem uygulanacak bölge öncelikle iyi bir şekilde temizlenmelidir.
 • Hametan krem ilk olarak nohut büyüklüğünde alınarak ilgili bölgeye sürülür.
 • Krem, etki gösterebilmesi için bölgeye ovalayarak sürülmesi gerekmektedir.
 • Eğer krem sürülen bölge yara değilse açık ya da kapalı durabilir.
 • Uygulanan bölgede kesik, ameliyat bölgesi ya da yara varsa krem sürüldükten sonra mikrop kapmaması için bir gazlı bez yardımı ile krem sürülen bölgeyi örtün.
 • Emziren anneler, meme çatlakları için bu kremi sadece emzirme sonrası kullanabilir. Krem, süt üzerine herhangi bir etki meydana getirmektedir.
 • Bebeklerde de kullanılabilen bu krem, ince tabaka halinde sürülmesi durumunda herhangi bir risk teşkil etmez.

Hametan Krem Yan Etkileri

Yapılan araştırmalarda Hametan krem kullananlar da herhangi bir yan etki durumu görülmemiştir. Genelde herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu krem, çok nadir de olsa bazı kişilerde ufak sorunlar meydana getirilmiştir. Yan etki durumlarına sebebiyet veren en büyük durumlardan birisi de kişilerin krem içerisindeki bulunan etken maddelere karşı bir alerji olmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere 7’den 70’e herkes tarafından kullanılabilir olan bu krem için nadir de görülen bazı yan etkenler şunlardır;

 • Deri döküntüleri
 • Dudaklarda şişme
 • Yüzde şişme
 • Dil ya da gırtlakta şişme

Krem kullanımı sonrasında eğer bu gibi yan etkilerden birisi ile karşılaşırsanız kesinlikle doktorunuzdan destek almayı ihmal etmeyiniz.

Hametan Krem Vajinaya Sürülür Mü?

Hametan Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar
Hametan Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar

Hametan krem ile ilgili yaptığımız açıklamalarda bu kremin renk tonunu dengelediğini, yara ve çatlaklar başta olmak üzere tüm cilt sorunlarına karşı tedavi edici bir özelliğe sahip olduğunu dile getirmiştik. Birçok kadın Hametan krem vajinaya sürülür mü diye bir soru soruyor. Cilt üzerinde yaşanan bazı sorunlar vajinada da görülebilmektedir. Eğer vajinada yaşanan sorunlar için bu kremi kullanmayı düşünüyorsanız herhangi bir sakınca durumu olmadığını söyleyebiliriz. Yani rahatlıkla bu kremi vajinaya da uygulayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken tek bir şey; kremi vajina içerisinden ziyade çevresine uygulamak gerekmektedir.

Hametan Krem Bebek Yüzüne Sürülür Mü?

Hametan krem, bebeklerde daha çok pişik tedavisi için kullanılmaktadır. Bununla beraber bebek vücutlarında oluşan çizik ve kanamalar için de bu kremi kullanabilirsiniz. Özellikle birkaç aylık bebeklerde yaşanılan yüz çiziklerine karşı oldukça güçlü etkilere sahip olan Hametan kremi ince bir tabaka halinde sürmeniz gerekmektedir.

Hametan Krem Fiyatı

Türkiye’de bulunan tüm eczanelerde reçeteli bir şekilde satılan Hametan kremi 2018 yılı içerisindeki fiyatı 7,99 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir