Google asistan nasıl devre dışı bırakılır?

Akıllı teknolojiler, hayatımızın merkezinde kendisine yer bulmaya başlarken, yapay zekası da son derece hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Özellikle mobil teknoloji ile kullanıcılara önemli kolaylıklar sağlayan teknoloji devleri, yapay zeka teknolojileri ile de bunu bir adım öteye taşıyor. Düşünebilen, sorulan soruyu anlayıp, yanıt verebilen ve hayatın pek çok noktasında önemli kolaylıklar sağlayan yapay zeka teknolojileri ilk olarak dünyada mobil teknolojinin öncüsü Apple tarafından geliştirilen Siri uygulamasıydı. iPhone ve iPad kullanıcılarının cihazlarında yer alan uygulama ile işlemlerini daha hızlı ve daha kolay şekilde yapabiliyordu. Çok uzun süredir yapay zeka ve giyilebilir teknoloji alanında çalışmalarını sürdüren Google’ de Android için yapay zeka teknolojisini piyasaya sundu. Google Assistant ismiyle tanıtılan uygulama uzun süredir kullanılabiliyordu. Ancak artık sesli yönetim ve yanıt verebilme potansiyeli ile kullanıcıların beğenisine sunuldu. Önemli kolaylıklar sağlayan Google Assistant’ ı kullanmaya alışamayan veya kullanmak istemeyen kullanıcılar ise Google Asistan nasıl devre dışı bırakılır sorusunun yanıtını arıyor.

Akıllı cep telefonu kullanıcılarının uzun zamandır beklediği Google Asistan sonunda aktif şekilde hizmete verdi. Hayatın her alanında kullanıcılara önemli avantajlar sağlayacak Google Asistanı kullanmak istemeyen kullanıcılar tarafından merak edilen Google Asistan nasıl devre dışı bırakılır sorusu son dönemlerde internette en fazla araştırılan konulardan birisi haline geldi. Kullanıcılar aktif hale getirdikleri Google Asistan uygulamasını nasıl devre dışı bırakacaklarını merak ediyor. Ancak bu son derece pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen bu işlemin nasıl yapılacağı bilgi yetersizliği nedeniyle kapatılamıyor.

Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Google Android mobil işletim sistemi bulunan akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayar kullanıcılarının cihazlarında aktif şekilde kullanabilecekleri Google Asistan uygulamasının özelliklerini beğenmeyen ya da cihazını yapay zeka olmadan kullanmak isteyenler için Google Asistanı kapatmak mümkündür. Ancak kullanıcılar Google Asistan nasıl devre dışı bırakılır bilmeyebiliyor. Aslında bu işlem oldukça kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Google Andorid akıllı cep telefonunuzda veya tablet bilgisayarınızda bu özelliği kullanmak istemiyorsanız kapatabilir ve iptal edebilirsiniz. Google Asistan devre dışı bırakma işlemi için sırasıyla belirli adımları izlemeniz gerekmektedir. Bu kapsamda da Google Asistan devre dışı bırakma işlemi için sırasıyla izlemeniz gereken adımlar ise;

  • Andorid ayarla menüsünü açma,
  • Ayarlar menüsünde uygulamaları açma,
  • Uygulamalar arasında Google uygulamasını bulma,
  • Google uygulaması sayfasında ise uygulama bildirimleri seçeneğini açma,
  • Açılan ekranda uygulamayı devre dışı bırakma,

Seçeneklerine giriş yapılması gerekmektedir. Bu şekilde Google Asistan devre dışı bırakma işlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Söz konusu özelliği devre dışı bırakmanız halinde akıllı cep telefonunuzun şarjının çabuk bitmesinin önüne geçebilmenize yardımcı olacaktır. Bu işlemler ile kolay bir şekilde Google Asistan uygulamasını devre dışı bırakma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Google Asistan Neden Devre Dışı Bırakılır?

Günümüzde akıllı cep telefonlarında asistan formatında hizmet vermekte olan yapay zeka uygulamaları ile hayatın pek çok alanında çok önemli kolaylıklardan yararlanılabiliyor. Pek çok geniş özelliği bulunan Google Asistan uygulamasının yayına aktif şekilde girmesi ile birlikte beklentileri iyi bir şekilde karşıladı. Özellikle de Apple’ nin sürekli gündeme gelen Siri uygulamasına göre yanıt verebilme ve kullanım kolaylığı açısından çok daha iyi olduğu belirtiliyor. Bu şekilde kullanıcıların son derece fonksiyonel bir kullanım gerçekleştirebilmelerine yardımcı oluyor.

Google Asistan özelliğinin en önemli özelliklerinden birisi olarak gündeme gelen telefon uykudayken de sesli yönetim özelliğidir. Bu özelliği sayesinde telefona hiç dokunmadan neredeyse tüm işlemleri sesli denetim ile gerçekleştirebilmek mümkün oluyor. Bu durumda günümüzde kullanıcıların Google Asistan uygulamasına son derece yoğun bir ilgi göstermesine neden oluyor. Ancak bu özelliğin kullanımı kullanıcılara çeşitli sorunlarda oluşturabiliyor. Çünkü bu özelliğin kullanılabilmesi için öncelikli olarak kullanıcılardan neredeyse cihazdaki her noktaya erişim izni isteniyor. Bunun yanı sıra uyku modunda da sürekli olarak arka planda çalışmak durumunda kalacağından kullanıcıların cihazlarının şarj sorunlarının yaşanmasına neden oluyor. Kullanıcılar Google Asistan uygulaması aktifken daha fazla şarj gitmesinden şikayet ediyor. Bu nedenle de Google Asistanı devre dışı bırakmak isteyebiliyor.

Google Asistan Nasıl Tekrar Aktif Edilir?

Google Asistan uygulamasını kapatan kullanıcılar, uygulamayı tekrar kullanmak istediklerinde de yine aynı şekilde aktif hale getirebilme şansına sahip olabiliyor. Bu kapsamda da kullanıcıların tekrardan aynı işlemleri bu defa Google Asistanı devreye almak için gerçekleştirmesi gerekliliği bulunuyor. Bu kapsamda da kullanıcıların Google Asistan özelliğini açabilmeleri için sırasıyla;

  • Andorid ayarla menüsünü açma,
  • Ayarlar menüsünde uygulamaları açma,
  • Uygulamalar arasında Google uygulamasını bulma,
  • Google uygulaması sayfasında ise uygulama bildirimleri seçeneğini açma,
  • Uygulama ekran sayfasında yer alan “Uygulamayı Aktif Et” seçeneğine tıklama

Yapması gerekiyor. Bu şekilde Google Asistan özelliğini kaldığı yerden aktif şekilde kullanmaya devam edebiliyor.

Google Asistan Özellikleri

Çok uzun zamandır beklenen Google Asistan, en sonunda Türkçe dil desteği ile birlikte Türkiye’ deki Android kullanıcılarının hayatına da girmeyi başardı. Son derece pratik ve kolay bir şekilde Google Asistan özelliği ile akıllı cep telefonu üzerinden yapılacak işlemleri telefona dokunmadan sesli yönetim ile gerçekleştirebilmek mümkün oluyor. Kullanıcılar cep telefonuna hiç dokunmadan son derece pratik ve kolay bir şekilde her işlemi yapabiliyor. Bununla birlikte diğer yapaya zeka uygulamalarına göre çok daha etkileyici bir Türkçe’ ye sahip olduğu da belirtiliyor. Türkçe kelimeleri çok daha basit bir şekilde anlıyor ve doğru yanıtları çok daha düzgün bir Türkçe ile verebiliyor. Bu özelliği ile de Türkiye genelinde kullanıcıların zorlanmadan oldukça pratik bir şekilde bir kullanım gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmesi de sağlanmış oluyor.

Google Asistan uygulaması üzerinde kullanıcılar soru sorabilir, telefon etmek için yararlanabilir, yakınlarda yer alan tüm mekanları görebilir, görevlerinin hatırlatılmasını isteyebilir veya istediği bilgileri talep edebilir. Bu gibi özellikleri ile kullanıcılara önemli kolaylıklar sağlamakta olan Google Asistan uygulaması Google tarafından geliştirilmiş olunan bir yapay zekadır. Temel olarak geliştirme hedefi ilk olarak kullanıcıların yaşamlarının her alanında rahatlık ve konfor sağlamaktır. Kullanım işlemleri son derece basit bir temele oturtulmuş olduğundan tüm genel kullanıcılar tarafından da tüm özellikleri ile birlikte etkin bir şekilde kullanılabiliyor.İlk çıktığı dönemde Türkiye için desteği bulunmayan Google Asistan uygulaması bu süreç içerisinde oluşturduğu gelişimi ile adeta Türk Android kullanıcılarının taleplerine ve beklentilerine çok üzerinde bir şekilde yanıt verdi. Bu durumda günümüzde kullanıcıların Anrod’in Siri’ si olan Google Asistan uygulamasını, Apple’ nin Siri’sine göre daha fazla beğeniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir