Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır?

Türk tarihinin ve Türklerin ilk alfabesi olarak kabul edilen Göktürkçe, yazım şekli bakımından diğerler alfabelere göre oldukça farklılık göstermektedir. Dışarıdan bakıldığında hiçbir anlam veremediğimiz, şekillerle dolu olan alfabe; Türklerin kabul ettiği ve kullandığı ilk alfabe olarak tarihe geçmiştir. Bu alfabeyi genellikle araç camlarında, sosyal medya profillerinde, telefon ve bilgisayarların duvar kâğıtlarında görmüş olabilirsiniz. Göktürkçe Türk yazısı, yapısı itibari ile genelde kullanılmaktadır. Peki, Göktürkçe Türk nasıl yazılır? Bunu bilmek ve anlamak için birkaç yöntem mevcuttur. Göktürkçe Türk yazılışı, araştırılmadığı zaman çok fazla bilinecek bir yazı tipi değildir. Ancak internet aracılığı ile bunu öğrenmek mümkündür.

Göktürkçe Türk Yazılışı

Göktürkler zamanından kalan anıtlarda ve Göktürkçede Türk kelimesi yerine Türük kullanılmakta idi. Bu yüzde Göktürkçe Türk nasıl yazılır ilk olarak bizim söylediğimiz şekilde olana bakalım.

Toplam 4 harften oluşan Göktürkçe Türk yazılışı, soldan sağa doğru bakıldığında ilk başta ters durmuş bir F harfi vardır. Hemen yanında M harfinin ortasından aşağı bir çizgi çekilerek yukarı kaldırılmış gibi görünmektedir. Üçüncü olarak N harfi yer almaktadır ancak bu harfin sağdaki bacağı yukarıda duruyor. Son harf ise aslında bildiğimiz h harfi ancak biraz daha kıvrımlı.

Göktürkçe Türük Yazılışı

Yukarıda anlatılan Göktürkçe Türk yazılışıydı. Aslında gerçek yazılışı o şekilde değil. Çünkü Göktürkler zamanında Türk değil Türük kelimesi kullanılmaktaydı. Göktürkçe Türük yazılışı ise aşağıdaki gibidir.

Göktürkçe Türük yazılışına yine soldan sağa baktığımızda ilk harf h ‘ye benzemektedir ancak h ‘nin üstünde bir çentik daha mevuttur. İkinci harf üstte de anlatılan gibi M harfinin ortasından aşağı çizgi çekilerek yukarı kaldırılmış gibi duruyor; yani aynı harf. Üçüncü harf de üstteki ile aynı, N harfinin ikinci ayağının yukarı kaldırılmış hali denebilir. Son harf ise yine bildiğimiz h, ancak biraz daha uçlarında kıvrım mevcut. Görüldüğü üzere Göktürkçe Türk yazılışı ile Türük yazılışının arasında tek harf, en soldakidir. Geri kalan yazım şekli aynıdır.

Göktürkçe Türk yazılışını en kolay internetten bularak kopyalayabilirsiniz. Göktürkçe görüldüğü gibi yazılacak bir alfabe değildir. Elle yazmayı deseniz bile bir yerde hata yapma şansınız oldukça yüksektir. İnternetten bulabileceğiniz Türk ve Türük kelimelerini CTRL+C yaparak kopyalayabilir, CTRL+V yaparak istediğiniz bir alana yapıştırabilirsiniz. Aynı işlemi Mouse ‘dan sağ tıklayıp kopyala ve istenilen yere yine sağ tıklayıp yapıştır diyerek yapabilirsiniz.

Neden Türük Deniliyor?

Bilge Kağan Anıtı başta olmak üzere Orhun anıtlarına da bakıldığında, Türk kelimesi yerine Türük kullanıldığı görülmektedir. Hüseyin Namık Orkun, bu konu ile alakalı olarak Türk Sözünün Aslı adlı eserini 1940’da basmıştır. Orkun’un tespitlerine göre Göktürkler zamanında Türük olarak adlandırılan isim zaman içerisinde Türk haline çevrilmiştir. Bu yüzden günümüzde Türük değil Türk olarak adlandırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir