Garanti BES İptal Etme

Garanti Bireysel Emeklilik Sistemi yani kısaca BES, Garanti bankasının müşterilerine emeklilikleri için genç yaştan itibaren yatırım yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Diğer bankalardan farklı olarak bir ilke imza atan Garanti Bankası, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı almaktadır. Yani sizin kendi geleceğinize yatırmakta olduğunuz 100 TL’lik ödemenin yanında devlet tarafından sizlere %25 Bireysel Emeklilik Yardımı yapılmaktadır. Bu durumda aylık olarak geleceğinize devlet katkısı ile 125 TL yatırımda bulunmuş oluyorsunuz.

garanti bes nedir

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne doğrudan kediniz katılabileceğiniz gibi çalışmış olduğunuz iş yerindeki iş veren tarafından size bir BES hesabı açılabilmektedir. Bu durumda siz BES’e hiçbir şekilde ödeme yapmazsınız ve yapılacak tüm ödemeler iş verenleriniz tarafından gerçekleşir. Eğer işvereniniz tarafından size BES kaydı yapıldıysa ve siz o iş yerinden ayrılıp başka iş yerine girdiğiniz takdirde BES sözleşmeniz yeni işyerinize aktarılır ve bir önceki çalışmış olduğunuz iş yerindeki katkı payı aynı miktarda ödenmeye devam eder.

4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu uyarınca yürürlüğe giren BES; tasarrufların toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para ya da maaş ödenmesi esasına dayanır. Bu sistem, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda mevcut olan sağlık hizmetleri veya diğer hizmetleri sunmaz. BES, zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır.

garanti bes nasıl iptal edilir

Garanti Bes İptal Etme

Herhangi bir sebepten dolayı açmış olduğunuz Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) iptal ettirmek istiyorsanız karşınıza 2 seçenek çıkmaktadır. Bunlarından birincisi Garanti BBVA İnternet / mobil sisteme giriş yaparak “Sözleşmeden Ayrılma “adımlarını takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. İkinci seçenek ise 444 0 336 Garanti BBVA Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayarak iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Aşağıda sizler için sık soruların cevaplarını verdik. Merak ettiğiniz başka sorular var ise yorum kısmında yorum olarak bildirebilir ve yöneticilerin iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

İmzalanan bütün sözleşmelerin ve protokollerin farklı iptal yöntemleri bulunmaktadır. En doğru bilgileri doğrudan bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilir ve izlemeniz gereken adımları en doğru şekilde öğrenebilirsiniz. Garanti BES iletişim  numarası 444 0 336’dır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Çıktıktan Kaç Gün Sonra Paramı Alabilirim?

Bireysel Emeklilik Sistemi boyunca aylık ödemeleriniz devam ettikçe birikimleriniz fonlar ile değerlendirilir.  Herhangi bir sebepten BES sisteminden çıkmak isterseniz ilgili bankaya BES iptal başvurusu yaptıktan sonra fonlarınız yasal bir süreçle satışa sunulur. Erken çıkış veya normal çıkış fark etmeden yasal süre olan 20 iş günü içerisinde fonlarınızdan gelen gelir iade edilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Çıkarken Para Öder Miyim?

Hayır hiçbir ödeme gerçekleştirmeden BES’den ayrılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir