En İyi Modem Router’lar ( En İyi 10 Kablosuz Modem Router)

İnternet, modern çağın en önemli araçlarından birisi haline geldi. Dünyanın iki ucundaki kişilerin dahi anlık iletişim sağlayabilmesine yardımcı olan internet, bilgiye erişim kolaylığı ve işlem pratikliği ile fonksiyonelliği sağlıyor. Bu neden ile de 21. Yüzyıl dünyasının kurumsal, bireysel ve toplum yaşantısını şekillendiren ve yürüten bir unsur haline geldi. Bu etkileri ise internetin modern dünya insanları için elzem bir gereksinim haline gelmesine neden oluyor. İşte bu noktada bilgisayarların internete erişimini sağlayacak cihazlar olan modem router’lara ihtiyaç duyuluyor. Bilgisayarın, internet altyapısına bağlantısının sağlanması noktasında aracı bir cihaz rolü gören bu cihazlar, insanların internete erişimini mümkün kılıyor.

Modem Router Nedir?

Temel açıklaması ile router kavramı iki bilgisayar arasında özel bir ağ aracılığı ile iletişim kurabilmesine yardımcı olan teknolojik bir donanımdır. Süratle gelişimini sürdüren teknoloji dahilinde iki bilgisayarın herhangi bir aracı donanıma sahip olmasına gerek olmadan da birbirleri ile olan bağlantılarını ‘ethernet kablosu’ olarak isimlendirilen bir kablo ile sağlaması mümkün hale geldi. Tüm bu gelişmelerin ışığında router yerel ağ içerisindeki her bir bilgisayarın birer IP yani İnternet Protokol adresine sahip olmasını sağlayarak, söz konusu ağda denetimi mümkün kılar. Bu sayede aynı ağ içerisinde diğer mobil cihazlar ve internet bağlantısı mümkün olan donanımların, internet bağlantısını paylaşabilmeleri ve aynı zamanda da kendi aralarında iletişim kurabilmelerine yardımcı olmaktadır. Günümüzün hızla gelişen teknolojileri ile birlikte router yani modem aynı zamanda da hem Ethernet kablosu ile hem de kablosuz yani (Wİ-Fi) özelliklerine sahip olabilmektedir.

Modem ve Router Arasındaki Farklar Nelerdir?

Temel olarak router bir modem cihazına bağlantı sağlayarak, kapsam dahilinde yer alan tüm cihazlarda olduğu gibi internet erişimi gerçekleştirir. Kapsam içerisinde bulunan modem ve router cihazları arasında mevcut bir bağlantı sadece ‘ethernet kablosu’ aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu kapsamda da modem cihazlarında internet erişimi mevcut değil ise router’a da bağlantı sağlanabilmesi mümkün olmaz. Bu yüzden de router, modem cihazlarına ihtiyaç duymakadır.

En Kaliteli Kablosuz Modemler ve Özellikleri

İnternet bağlantısı ile çalışmalarını gerçekleştiren ya da yoğun emekler harcadığı bir online oyun oynayan kullanıcıların modem seçimlerini dikkatli yapmaları gerekir. İnternet bağlantısını stabil sağlayamayan, yüksek kapasiteli internet hızlarına uyumlu olmayan veya sürekli bağlantı sorunları teşkil eden kablosuz modemler ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden de en iyi modem router’lar arasından seçim yaparak, kullanımını gerçekleştirmek gerekir.

TP-Link Archer C5400 V2 Modem

Son derece basit bir şekilde kurulumu gerçekleştirilerek, kullanıma hazır hale getirilebilen modem, 4*Gigabit Ethernet, 1*WAN, 1*USB 2.0 ve 1*USB 3.0 bağlantı özellikleri ile 802.11 ac: 2,167Mbps, 802.11n:1000Mbps hız kapasitesine sahiptir. Herkes tarafından son derece pratik bir kullanım yapısına sahiptir. Alexa ve IFTTT desteği bulunan cihaz son derece yüksek hız gücüne sahip olması ve yüksek internet hızlarını destekleyebilme özelliğine sahip olması ile son derece uzun ömürlü bir kullanımı, teknoloji alanındaki bu hızlı gelişim ivmesine rağmen karşılayabiliyor.

Asus RT-AC5300 Modem

Tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken bu güçlü modem, son dönemlere damgasını vuruyor. Tasarımı kadar modemin son derece başarılı bir Wi-Fi kapsamına sahip olması etkili bir kullanım sunuyor. Özellikle de oyun tutkunları tarafından stabil düzeyde yüksek internet hızı bağlantısı sağlayabilmesi nedeni ile tercih edilebilecek cihazlardan birisi konumunda bulunuyor. Mevcut modem piyasasında yer alan diğer modellere nazaran tasarım büyüklüğü biraz daha yüksek olan cihazın mevcut olan tek olumsuz özelliği ise USB 3.0 portununun olmasıdır. Üzerinde Wi-Fi sinyallerini daha güçlü bir şekilde yayabilmesine yardımcı olacak 8 adet anten bulunuyor.

Asus RT-AC88U Modem

En hızlı kablosuz modemlerden birisi olması nedeni ile en iyi modem router’lar arasında kendisine yer buluyor. Son derece geniş bir kapsam alanı ile daha geniş alanlarda özgürce yüksek hızda internet kullanımının gerçekleştirilebilmesine yardımcı oluyor. Günümüzde son derece popüler hale gelen online tabanlı bilgisayar oyunları çerçevesinde oyun tutkunlarının bu yüksek grafik özellikli online oyunları çok daha rahat ve çok daha stabil bir şekilde kablosuz bağlantı üzerinden de oynayabilmesine yardımcı oluyor. Bu neden ile de son dönemlerde en fazla tercih edilen en iyi modem router’lar arasında kendisine yer bulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir