En İyi Kış Filmleri

Aşkın, romantizmin ve aile sıcaklığının etkileyici bir sembolü olan kış ayları özellikli de kar teması ile son derece güçlü bir etki uyandırıyor. Dünyanın her yerinde kış aylarında özellikle kar yağışıyla birlikte son derece duygusal bir etki ortaya çıkmaktadır. Bu durum sinemada da etkisini somut bir şekilde gösteriyor. Kar ve kış temasına sahip olan birbirinden keyifli ve sıcak filmler, sinema tutkunları tarafından büyük bir beğeni topluyor. Soğuk kış temasını yansıtan birbirinden kaliteli filmler, sinema tarihine damga vuran yapımlar olarak öne çıkıyor. Dünya sinemasında son derece sık şekilde tercih edilen kış temaları kimi zaman romantik komedi sunarken, kimi zaman sıcak bir aile filmi, kimi zamanda gerim gerim gerilmeye neden olacak korku ve gerilim konusu işliyor. Bu sayede de her tarzdaki film tutkununa hitap etmekte olan birbirinden başarılı ve etkileyici yapımlar vizyona giriyor. Bizde kar yağışlarının son derece etkili ve kuvvetli olduğu kış aylarında evdeyken izleyebileceğiniz birbirinden kaliteli filmlerden oluşan etkileyici bir en iyi kış filmleri listesi hazırladık.

Hem yerli sinemadan, hem de yabancı sinemadan oluşan filmlerin yer aldığı en iyi kış filmleri ile soğuk temada sıcak bir film keyfini doyasıya yaşayabilmek mümkün oluyor. Son derece etkileyici temaya sahip olan birbirinden kaliteli yapımların bazılarını duymuş olabileceğiniz gibi bazılarını daha önce duymamış olmanıza rağmen kaliteleriyle kendilerini kanıtlamış olan filmlerden oluşuyor.

The Thing (Şey)

1982 yapımı ilk versiyonu ile son derece büyük bir beğeni toplayan The Thing filmi en iyi kış filmleri listemizde kendisine yer bulan en önemli ve en başarılı yapımlardan birisi konumunda bulunuyor. Filmde kuzey kutbundaki buz tutan topraklarında bir kurt peşinde olan Norveçli bilim insanları Amerikan Antartik Araştırma Üssü’ne dek gelmeyi başarmış ancak sıra dışı bir şekilde ölmüşlerdir. Amerikan üssünde bulunan bilim adamları da bu esrarengiz olayı çözebilmek amacı ile Norveç üssüne gitmeye karar verirler ki bundan sonra her şey çok ürkütücü bir hale gelecektir.

Ice Age Series (Buz Devri Serisi)

Animasyon film türündeki en başarılı yapımlardan birisi konumunda bulunan Ice Age animasyon filmi, en iyi kış filmleri listemizde kendisine yer buluyor. Son derece eğlenceli konusu ile tarih ve bilim kitaplarında buz devri olarak isimlendirilen çağda yaşayan canlıların öyküsünün aktarıldığı film uzun soluk bir seriye dönüştür. Hem dünyada hem de Türkiye’ de yüksek izlenme oranlarına ulaşan Buz Devri filmi kendi halinde bir mamut, bir kaplan ve hem sakar hem de munzır bir rakunun sıra dışı bir şekilde bir araya gelerek, kurdukları arkadaşlığı son derece etkileyici bir şekilde aktarıyor.

30 Days of Night (30 Gün Gece)

Kış temasını vampir teması ile bir araya son derece başarılı bir şekilde getiren 30 Days of Night filmi en iyi kış filmleri listemizde kendisine yer buluyor. Amerika’ nın kuzeyinde bulunan Alaska eyaletinde bulunan Barrow isimli bir kasabada bir ay boyunca yalnızca gece oluyor. Bu zaman dilimi içerisinde de son derece sıra dışı olaylar ile karşı karşıya kalırlar ve çok sayıda insan zarar görmeye başlar. Zaman içerisinde azalan kasaba nüfusu ile birlikte söz konusu olayların sorumlularının bir grup vampir olduğu anlaşılır.

120

1.dünya savaşı sırasında sınırda bulunan birliklerde cephane kalmaz. Bu neden ile de sınırda bulunan cephelerde savaşmakta olan Osmanlı birlikleri cephanesizlik ile mücadelede etmeye başlarlar. Bu süreçte Van’ da ciddi top sesleri gelmeye başlar. Kışın son derece etkili bir şekilde kendisini hissettirdiği bu süreçte asker tarafından Van’ daki vatandaşlardan destek istenir. Ancak bu bölgede yaşayan tüm erkekler Osmanlı İmparatorluğu’ nun geniş coğrafyasına yayılan cephelerde savaşmak üzere evlerinden ayrılmışlardır.  Bu sebeple ile de gelen bu yardım talebine olumlu şekilde yanıt veremezler. Oğlunu bir savaş sırasında kaybetmiş olan bölgede bulunan bir okul müdürü, cephanenin Sarıkamış’a götürülmesi amacı ile 12 ile 17 yaş aralığında olan toplam 120 gönüllü çocuk ile yola çıkar. Bu şekilde başlayan film savaşın, kışın, yokluğun ve çaresizliğin tüm etkilerini son derece çarpıcı bir şekilde izleyiciye aktaran son derece başarılı yerli yapımlar arasında kendisine yer buluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir