En İyi Dram Filmleri

Sinema filmleri, toplumun yansıyan aynasıdır. Her dönemin toplumsal yaşamını, mevcut sorunlarını ve hatta hayat görüşünü anlayabilmek eski dönemlerde kitaplar ile mümkün olurken, günümüzde daha görsel bir hale bürünüyor. Sinema, dünyanın her yerinde son derece yoğun talep gören başlıca sanat dallarından birisi konumunda bulunmaktadır. Özellikle de insanların son derece keyifli zamanlar geçirebilme şansına sahip olabildikleri sinema aynı zamanda da insanların duygu yoğunluğuna sahip olabileceği bir film deneyimini de yakalayabilmesine yardımı oluyor. Bu neden ile de günümüz modern yüzyıl dünyasında duyguların ön planda olduğu ve özellikle de filmi izledikten sonra boğazda bir düğüm bırakacak etkileri bulunan yapımlar bulunuyor.

Dünya sinemasının birbirinden farklı konuları işlese de hüzün, acı ve dram temasında birleşen birbirinden kaliteli yapımları bulunuyor. Bu çerçevede de hayatın içerisinde gerçek acıklı hikayeleri konu edinmekte olan ve son derece başarılı bir yapım olarak izleyicinin karşısına çıkmakta olan dram filmleri oldukça yoğun şekilde ilgi görüyor. Bu neden ile de günümüzde bu tip filmlerden çok sayıda çekiliyor. Ancak bunların her biri oyunculuk, yapım ve diğer faktörler açısından kaliteli olmayabiliyor. İşte bu noktada iyi bir dram türünde film izlemek isteyen izleyicilere yönelik olarak en iyi dram filmleri listesi hazırladık.

Dünyanın her yerinden birbirinden kaliteli dram filmlerini bir araya getirdiğimiz en iyi dram filmleri listemiz sayesinde ilginizi çekecek en iyi yapımları kolayca bulabilirsiniz. Konuları, oyunculukları ve teması ile son derece çarpıcı etkiler oluşturmakta olan birbirinden kaliteli filmlerinden oluşan listemizdeki filmlerin bir kısmını daha önce duymuş ve izlemiş olabileceğiniz gibi bazılarını kalitesine rağmen reklama önem verilmemesinden dolayı duymamış olabileceğiniz yapımlardan oluşmaktadır.

Hayat Güzeldir (La vita è bella)

1997 yapım film, ikinci dünya savaşı döneminde geçiyor. Bu dönemde savaşın masum insanların yaşamları üzeirnde oluşturduğu etkileri gösterebilmek ve daha iyi kavrayabilmek açısından son derece başarılı bir yapım olarak öne çıkıyor. Hayat Güzeldir isimli yapım en iyi dram filmleri listemizde kendisine yer buluyor. Oğlu ile birlikte bir Yahudi toplama kampına gönderilen Guido, buradaki acımasızlığı oğluna oyun oynayarak anlatmaya çalışan bir babadır. Özellikle de oğlunun mutluluğunu sağlayabilmek amacı ile hiçbir koşulda tükenmeyen çabası filmde konu ediniliyor.

Yeşil Yol (The Green Mile)

En iyi dram filmleri arasında en iyi filmlerin başında da Yeşil Yol gelir. Türkiye’ de de büyük bir hayran kitlesine sahip olan Yeşil Yol filmi, son derece acıklı ve çarpıcı hikayesiyle her sahnesinde boğazı düğümlemeyi başarıyor. 2 çocuğun cinayeti dolayısıyla yargılanmakta olan John Coffrey,  büyük cüssesinin altında son derece iyi ve naif bir karakter taşımaktadır. Bu süreçte Paul Edgecomb mevcut gidişata ilişkin olarak bazı şeyler hakkında şüpheler yaşamaya başlayacaktır ki bu durum çok önemli sorgulamaların yapılmasına neden olur.

Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Dünyaca ünlü yönetmen Steven Spielberg’ in en önemli eserlerinden birisi olan Schindler’in Listesi filmi yine 2.Dünya Savaşı’ nı konu edinen bir yapımdır. Renkli sinema döneminde olmasına rağmen dönemin atmosferinin daha iyi anlatılabilmesi amacı ile siyah beyaz olarak çekilmiş bir filmdir. Film, Alman bir işadamı olan Oskar Schindler isimli bir adamın, fabrikalarında çalışmakta olan Yahudi’leri kurtarabilmek amacı ile verdiği mücadeleyi konu ediniyor. Kırmızı paltolu küçük kız gibi ikonik detayları ile de dikkat çeken filmin başrolünda ise Schindler rolü ile Liam Nesson muhteşem bir oyunculuk sergiliyor.

Leon: Sevginin Gücü

Fransız sinemasının, dünyaya sunduğu en önemli eserlerden birisi olarak karşımıza çıkan Leon filmi, en iyi dram filmleri arasında yer almaktadır. 12 yaşında olan Mathilda isimli küçük bir kızın ailesinin yaşadığı son derece kopuk aile ilişkileri ve yaşam tarzının etkileriyle boğuşmaktadır. Sorunlu ailesine karşı hem nefret hem de sevgi besleyen Mathilda için babasının karıştığı bir iş ile birlikte yaşam çok farklı bir noktaya ulaşacaktır. İşte tam bu aşamada yan dairede oturan ve sürekli apartmanda karşılaştığı sıra dışı bir adam olan seri katil ile yolları kesişecektir. Müzikleri ve oyunculukları ile sinemanın en iyi filmleri arasında yer almaktadır. Özellikle de Jean Reno, Natalie Portman ve Gary Oldman oyunculukları ile dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir