En Güzel Lif Modelleri Lif Örnekleri 2020

Lifler damat ve gelinler için bohçalarında olmazsa olmazları arasındadır. Damat ve geline özel olarak çeşit çeşit lifler yapılır ve bohçalanır. Gelin ve damadın annelerine özel olarak lifler yapılır. Biz de bugünki yazımızda çeşit çeşit lif modellerini sizler için derledik ve yapılışını anlatmaya çalıştık.

Üzümlü Lif Modeli

İsmini şeklinden alan bu lif modeli en güzel lif modelleri kategorisinde yerini almıştır. Yapılışında trabzan ve fıstıklarla yapılan bir modeldir. Üzümlü Lif modelimiz için üç farklı renk ip kullanılacaktır. 8 parça şeklinde bir görüntüye sahip olacaktır. Yapılışında ilk olarak orta göbek kısmından başlanıyor.

En Güzel Lif Modelleri Lif Örnekleri 2019
En Güzel Lif Modelleri Lif Örnekleri 2020

Biz pembe ip tercih ettik. Pembe ip ile 8 adet zincir çekerek başlıyoruz. Sonrasında ilk yapılan zincire batırılır ve bir yuvarlak oluşturulur. Sonrasında 1 adet zincir çekilir. Daha sonra 3 kere dolama yoluyla 1 adet fıstık oluşturulur.

Fıstık arasına 2 adet zincir çekilir. Yuva içerisine 3 kez dolayarak 1 adet daha fıstık yapılır. 2 zincir çekilir. Böyle 8 adet fıstık yapılır. İlk fıstık üzerine batarak sıramızı tamamlıyor ve ipimizi kırıyoruz. Pembe ipi tekrardan üzüm yapacağımız zaman kullanacağız.

Şimdi yeşil ipimizi alıyoruz. Yaptığımız pembe ipin üzerine yeşil ipimizi sabitliyoruz. Pembe iple yaptığımız fıstıklarla arasındaki yere 1 adet fıstık yapıyoruz ve tekrardan 2 zincir çekip aynı yuvaya batırıyoruz. 1 zincir çekilecek diğer yuvaya geçilecek oraya da 1 fıstık 2 zincir yani yuvaya 1 adet daha fıstık yapılacak.

Üzümlü Lif Modelinin En Zorlanılan Yeri

Böylelikle toplam da 16 adet adet fıstık elde edecek ve sonrasında yeşil ipimizi de koparacağız.

Şimdi de beyaz ipimizi alıyoruz. 2 fıstık yaptığımız yerin içine beyaz ipimizi sabitliyoruz ve 1 adet fıstık yapıp 2 zincir çekip 1 fıstık daha yapıyoruz. Sonrasında 2 zincir çekilip daha önce yeşil ipte 1 zincir çekilen yere 2li trabzan yapıp 1 adet fıstık yapıyoruz.

İki adet zincir 1 trabzan 2 adet zincir bir fıstık yapılacak şekilde sıra sonuna kadar aynı işlem uygulanacaktır. Beyaz iple ikinci sıraya geçiyoruz. 1fıstık 1 zincir 1 fıstık sonra 2 zincir ve önceki sırada yapılan trabzanın sağ tarafına 1 trabzan yapılacak 2 zincir sonrasında daha önce ki sırada yapılan trabzanın bu kez de sol tarafına batırarak 1 trabzan daha yapılır.

2 zincir ve yuva içerisine fıstık 1 zincir 1 fıstık daha. Sonra 2 zincir trabzan 2 zincir trabzan yaparak bu sırayı da bitiriyoruz.

Her sırada trabzan sayımız artacaktır. Bu şekilde lifi istediğiniz boyuta getirene kadar örme işlemine devam ediniz.

Çubuk Lif Modeli Yapılışı

En Güzel Lif Modelleri Lif Örnekleri 2019
En Güzel Lif Modelleri Lif Örnekleri 2020

Yapımı oldukça kolay olan ve lif örnekleri 2020 modelleri arasında en çok istenilen bir lif modelidir. Hemen yapım aşamalarında geçelim.

3 farklı ip kullanarak yapılacaktır. İsteğe göre 2 renk ip ile de yapılabilir.

4 adet zincir çekilir ve başı alınarak ilk zincirin içine bastırılır. 3 adet dolgu yapılarak 1 adet fıstık elde edilir. Bir zincir çekilecek ve 1 adet fıstık daha yapılarak bu çektiğimiz zincire batırılacaktır. Bu şeklide toplamda yan yana 23 adet olacaktır.

3 zincir çekilecek ve üst kısma geçilecektir. Yıldız şeklinde normal lif şeklinde örmeye devam ediyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. En son da bulunan fıstık boş bırakılarak üst sıraya geçilir. Başka bir renk ipimizi alarak 2 fıstık atlayarak ipimizi sabitleyelim. Sıra sonuna kadar yıldız şeklinde devam edelim. Son sırada da 2 adet fıstık kalacaktır. Dönerek üst kısmı da tamamlayıp ipimizi kıralım.

Başka renk bir ip alarak yeni aynı işlemler uygulanmalıdır. Bu şekilde yukarıda ve aşağı da 3 fıstık kalana kadar örmeye devam ediyoruz.

Kare Helezon Lif Yapılışı

4 renk ip kullanılarak yapılacaktır. İsteğe göre 2 renk ip de kullanılabilir. Ama 4 parça ip olursa daha hoş görünecektir.

İlk renk ipimizi alıyoruz. 8 zincir çekerek bir halka oluşturuyoruz. 3 zincir başını 1 doladı ve yuva içerisine 1 adet fıstık 1 zincir 1 fıstık ve kapattık. 1 zincir yapıp ipi kırmadan başka renk ipe geçiyoruz. 1 zincir ile aynı yuvaya 1 fıstık 3 zincir 1 fıstık ve kapatıp 1 fıstık daha yaptık ipimizi bırakıp başka ipe geçiyoruz. Diğer 2 renk iple de aynı şekilde örmeye devam ediyoruz. Bu şekilde boyutunu isteğinize göre ayarlayarak örmeye devam edebilirsiniz.

Düz Kare Lif Yapımı

En Güzel Lif Modelleri Lif Örnekleri 2019
En Güzel Lif Modelleri Lif Örnekleri 2020

Düz kare lif yapımı en güzel lif modelleri arasında yerini alıyor. Yapımı ise oldukça kolaydır. İlk başta 23 adet fıstık çekerek örmeye başlıyoruz. İstediğiniz kadar renk kullanabilirsiniz. Üst kısmını yıldız şeklinde yapar 2 sıra yıldız yapmaya devam edip ip değiştirebilirsiniz. Boyutunu kendinize göre ayarlayınız.

Lifler Nerelerde Kullanılır?

Örgü lifler genellikle banyoda kullanım için uygun değildir. Süs amaçlı yapılır. Genel anlamda çiçekli böcekli olduğu için vücutta kullanımda tene zarar verebilir. O yüzden süs amaçlı kullanılır.

Lifler Nerelerde Satılır?

Lifler tuhafiyeler de ve çeyizlik eşya satan yerlerden kolayca temin edilebilir. Ama komşularınızda illaki örüp satan kişiler vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir