En Güzel Dantel Örnekleri 2020

Gelenek ve göreneklerimizde özel bir yeri bulunan elişi kullanımı, özellikle dantel örtü kullanımında daha yaygındır. Evlerde kullanılan bu örtüler için kız çocukları küçük yaşlarından itibaren bu örgülerin nasıl örüldüğünü öğrenmeye başlar ve çeyizleri için minicik elleriyle örgü hazırlarlar. Sizler için en güzel dantel örnekleri 2020 yılı modasını sunacağım. Dantel örgülerinde hepimizin bildiği gibi beyaz renk tercih edilirken en güzel dantel örnekleri 2020 modasında farklı renkte dantel iplikleri de kullanılıyor.

Bu renkler bazen ev içinde kullanılan perdeye bazen ise mobilyanın rengine göre seçilebiliyor. Ancak anneannelerin kızları ve torunları için hazırladıkları dantel örtülerde yine alışılmışın dışına çıkılmadan bembeyaz rengin hakim olduğu dikkat çekiyor. Sizlerde sunmuş olduğum en güzel dantel örnekleri 2020 modası için istediğiniz renkte dantel ipliğini tercih edebilir, zevkinize göre renk ve model seçimi yapabilirsiniz.

Kolay Masa Örtüsü

En Güzel Dantel Örnekleri 2019
En Güzel Dantel Örnekleri 2020

Özellikle yeni gelin evlerinde hoş bir görüntü oluşturacak olan naif masa örtüsü modelinde 50 numaralık dantel ipliği ve 16 numaralı tığ yeterli oluyor. Bu dantel modeli kare masalar için uygun olduğu gibi bu model ile yatak örtüsü veya pike takımı da örülebiliyor. Modelimize 10 adet zincir çekilerek başlanır. Zincirler birleştirilerek aralarında üç adet zincir bulunan 8 adet basit birit yapılır ve birleştirilir. İkinci sırada birit aralarındaki zincirlerin içine 4 adet basit birit yapılır ve 3 zincir çekilerek aynı kutucuğa yine dört adet basit birit yapılır, her dört basit biritten sonra üç zincir çekilir ve alt sıradaki zincirlerden bir tanesi boş bırakılarak diğerine atlanır.

Bir boş bir 4 basit birit, üç zincir ve 4 basit birit şeklinde ikinci sıra tamamlanır. Üçüncü sırada, ikinci sırada boş bırakılan zincirlere 4 adet birit yapılır, ikili biritlerin üzerine yine ikili birit yapılarak, ikinci sırada 4 basit birit yapılan yerlerin üzerine 3 zincir çekilir ve üçüncü sıra tamamlanır. Son sırada ise tüm biritlerin üzerine 3 zincirli pipirik yapılarak model tamamlanır. Bu motifli masa örgüsü modeli 20 × 20 motif ile tamamlanan bir modeldir. Son derece gösterişli olan bu modelde motifler birbirine pipiriklerle birleştirilir. Çiçek bahçesi görünümüyle hem çok basit hem de çok gösterişli bir modeldir. Farklı renklerle de hazırlanabilir.

Kare Oda Takımı

En Güzel Dantel Örnekleri 2019
En Güzel Dantel Örnekleri 2020

En güzel dantel örnekleri 2020 modasında kare oda takımı modellerinde kumaş, boncuk ve halka detayları kullanılabiliyor. Bu modeller renkli dantel iplikleri kullanılarak yapıldığında daha kullanışlı oluyor ve çabuk kirlenmemesi açısından da rahat bir kullanım sağlıyor. Kare oda takımı için 50 numara dantel yumağı tercih edebilirsiniz. On adet zincir çekilerek birleştirilir. Birleştirilen zincirler üzerine 8 adet trabzan yapılır ve 8 adet zincir çekilir. Bu işlem bu sırada 4 kez tekrarlanır ve birleştirilerek ikinci sıraya geçilir.

İkinci sırada trabzanların üzerine 8 adet sık iğne yapılır hiç zincir çekilmeden 6 adet sık iğne, 3 zincir ve aynı boşluğa tekrar 6 adet sık iğne yapılır. İkinci sıra bu şekilde tamamlanır. Üçüncü sırada trabzanların üzerine trabzan yapılarak devam edilir. Trabzanlarda tığın başı bir kez dolanır ve tamamı çekilmeden 6 adet trabzanın tamamı birden çekilir. 14 adet zincir çekilir ve bir önceki sırada yapılmış olan pipiriğin üzerine batılır. Tekrar 14 adet zincir çekilir ve 6 adet trabzanın birlikte çekme işlemi yapılır. Modelin son sırasında tüm örgünün kenarı sık iğne ile kapatılır.

Kumaş Kenarına İşlenen Dantel Modelleri

Dantel modellerinin en kolay ve gösterişli olanlarından biri de kumaş kenarına yapılan dantel örgülerdir. Bu modeller için saten kumaş tercih edilebilir. Kare şeklinde bir dantel modeli için kare bir kumaş gereklidir. Kumaşlı dantellerle masa örtüsü veya yatak örtüsü örmek son derece kolaydır.

Çeyizim Yetişmeyecek Diyenlere Kolay Çeyiz Hazırlama Önerileri

Düğününüze kısa bir süre kaldı ve çeyizinizi yetiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız en güzel dantel modelleri 2020yılı modasına uygun kumaşlı ve işlemeli zarif modelleri tercih edebilirsiniz.

Artmış Renkli Dantel İplikleriyle Kolay Örtü Yapımı

En Güzel Dantel Örnekleri 2019
En Güzel Dantel Örnekleri 2020

Daha öncesinde kullandığınız ancak yarım kalmış olan ipliklerinizi kullanarak çok güzel ve rengarenk örtüler hazırlayabilirsiniz. Bunun için uzun bir zincir çekerek üzerlerini aralarında 2 şer zincir bulunan basit biritlerle oldukça zarif kare motifli örtüler hazırlayabilirsiniz.

Değişik Dantel Örnekleri

Kendi zevkinize uygun olan değişik dantel örnekleri hazırlayabilirsiniz. Bunun için güzel bir dantel ipliği seçerek düz bir çizgi şeklinde zincirler üzerine trabzanlar yapabilir ve bunu kare şekline dönüştürebilirsiniz. Veya yine yuvarlak bir şekilde zincir birleşimi yaparak içlerini istediğiniz büyüklükte tranbzanlarla birleştirebilir, üzerlerine basit birit veya pipirik ekleyebilirsiniz. Dantel örme konusundaki başarınızı kendi ürettiğiniz modellerle etrafınızdaki kişilere kanıtlayabilirsiniz.

Dantel Örmeye Yeni Başlayanlar İçin Örgü Modelleri

Dantel örmeye yeni başladıysanız ve kolay örgü modelleri arıyorsanız, bu işe model çıkarmayı öğrenerek başlayabilirsiniz. Beğendiğiniz bir modele bakarak kısa süre içinde dantel örgü örme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Dantel örgüsünde en zor olan sık iğne modeli ve trabzanların hep birlikte toplanması işidir. Bu iki dantel örgü şeklini öğrendiğinizde yapamayacağınız hiç bir dantel örgü modeli yoktur. Kısa sürede dantel örgüsü örmek için ise kumaş veya peçete kenarlarına geometrik temalı modeller oluşturabilir, hoş örgüler ortaya çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir