Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Modern çağda, insanların daha sağlıklı ve daha planlı bir cinsel yaşama sahip olabilmesi açısından ertesi günü hapı keşfi büyük bir çığır açmıştır. Çok eski dönemlerden bu yana insanlar, cinsel yaşamlarında aktiflik sağlamak ve bunu yaparken de doğum kontrolünü sağlayabilmek amacı ile birbirinden farklı, zorlu ve hatta sağlıksız doğum kontrol tekniklerini deniyordu. Bu durum özellikle kadın fizyolojisi üzernden ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabiliyordu. İşte bu noktada ertesi gün hapı olarak tabir edilen kadın fizyolojisinde doğum kontrolünü sağlıklı bir şekilde sağlayacak bir ilaç geliştirildi. Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı da bu tip ertesi gün hapları arasında son dönemlerin en çok tercih edileni konumunda bulunuyor.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

21.yüzyılda çok sık duyulmaya başlanan ertesi gün hapı temel olarak bayanların istenmeyen gebeliklere karşı korunmasını sağlıyor. Özellikle de istenmeyen bir hamilelik sürecinin başlamasına engel olmak ve cinsel yaşımın daha sağlıklı bir şekilde kontrol altında tutulması açısından ertesi gün hapı çok önemlidir. Ertesi gün hapı, temel olarak bayan vücudunda bayan vücudunun yumurta hücresi üretimi gerçekleştirmesini önler. Ayrıca rahmin yapısında değişim uygulayarak, yumurtanın tutunmasına karşı önlem oluşturur. Böylelikle istenmeyen hamileliklerin başlamadan önce önlenmesini sağlar.

Bu gibi etkileri ile doğum kontrolü açısından 21. Yüzyılda çok önemli bir yeri bulunan ertesi gün hapları temel olarak ertesi gün hapı şeklinde telaffuz edilse de cinsel birlikteliklerin ardından 72 saat yani yaklaşık 3 gün içerisinde kullanımda dahi etkili olur. Yine de ertesi gün hapı ile hamilelik riskini ortadan kaldırmak açısından ne kadar erken alınırsa, o denli etki gösterir. Bu noktada cinsel birlikteliklerde Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı kullanılarak, istenmeyen hamileliklere karşı korunma sağlanır.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Neden Kullanılmalı?

Günümüzde doğum kontrolüne ve sağlıklı cinsel birlikteliklere karşı sıkça kullanılan kondom gibi doğum kontrol yöntemlerinin kullanılamaması durumunda veya kullanılan korunma yönteminin şüphe taşıması halinde cinsel birliktelik ardından Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı kullanılabilir. Bu hapın kullanımı sayesinde söz konusu cinsel birlikteliğin istenmeyen bir hamileliğe yol açmasının kesin olarak önlenebilmesi mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra korunmasız cinsel birlikteliğe imkan vermiyor olmasıdır. Yani yumurtanın ne zaman olağan şekline dönüş yapacağı bilinmiyor olunduğundan kullanımın ardından korunmasız ilişki de hamilelik riski önemli oranda bulunabilir.

Söz konusu etkenler nedeni ile de Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı mutlaka cinsel birlikteliklerden sonra en geç 72 saat içerisinde kullanılmalıdır. Böylelikle hamilelik riskinin neredeyse 0 oranına kadar indirilmesini sağlamak mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir