Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Bilgisayar teknolojileri gündelik yaşamın en önemli parçalarından birisidir. İnsanların dünya ile iletişimini kesintisiz olarak sağlayan ve her işlemde önemli kolaylıklar sağlayan bilgisayar teknolojilerinin donanımsal parçaları, yazılım teknolojisi ile bir araya gelerek, en yüksek kapasiteli verimliliği sağlıyor. Özellikle de son yıllarda görsel teknoloji alanında yakalanan gelişim ivmesi ile birlikte kullanıcılara çok daha yüksek görüntü kalitesinde bilgisayar kullanımı sağlanıyor. İşte bu noktada donanımsal olarak yakalanan gelişim bilgisayara ekran kartı teknolojileri ile birlikte ulaşıyor. Bilgisayarda en yüksek ve en ağır grafiğe sahip olan oyunları, videoları ve programları çalıştırabilmeye olanak veren ekran kartı teknolojisi, her bilgisayarın en olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Ancak gelişen yazılım teknolojisi ile birlikte ortaya çıkan sorun ve yeni ihtiyaçlara yönelik olarak ekran kartı güncelleme işlemleri gerçekleştiriliyor. Ancak ekran kartının en güncel sürüm özelliklerini içeren bir güncelleme işlemi çoğu genel kullanıcı tarafından bilinmiyor olabilir. İşte bu noktada ekran kartı nasıl güncellenir şeklinde bir arayış içerisinde olurlar.

Ekran kartı, diğer adı ile grafik kartı bilgisayarın işlemci parçasında işlenmiş olan bilgilerin görsel şekilde monitöre aktarılmasını sağlayan ve görüntü alınmasını sağlayan bir bilgisayar donanımı parçasıdır. Günümüzde bilgisayar teknolojisi için ekran kartları, bilgisayar performans verimliliğini direkt olarak etkileyen en temel donanım parçalarından birisi konumunda bulunur. Bu çerçevede de en yeni gelişmelere ilişkin olarak yeni özellikleri getirecek ve aynı zamanda da mevcut sorunları ortadan kaldıracak sürücüleri içeren güncellemelerin periyodik olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Ekran kartı nasıl güncellenir ile kolay bir şekilde güncelleme yapılabilecek ekran kartı sürücüleri ile bilgisayarın performans verimliliği açısından oldukça önemli bir katkı oluşturulur. Günümüzde kullanıcıların yapacakları ekran kartı sürücü güncelleme ile bilgisayarının performansında önemli bir artış yakalayabileceği gibi aynı zamanda da hatalı ekran kartı sürücülerini yüklemeleri durumunda tüm bilgisayar sisteminde ve işletim sisteminde çok ciddi sorunların meydana gelmesi ve çözümünün oldukça zorlu olduğu durumlar ile karşı karşıya kalınabilmesi söz konusu olabilir. Bu yüzden bilgisayarın ekran kartının güncellemesi için mutlak suret ile dikkatli bir şekilde hareket edilmesi ve işlem yapılması gerekir.

Bu gibi etkenler dolayısı ile ekran kartı güncelleme işlemleri son derece büyük bir önem taşımaktadır. Eğer hatalı bir ekran kartı sürücü yüklemesi yapılması durumunda çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Ekran kartı sürücüleri her zaman güncel tutulabilmesi bilgisayarda her konuda en yüksek performansın alınabilmesine yardımcı olacaktır. Kullanıcıların ekran kartı güncellemesi için ilk olarak bilgisayarında kullanmakta olduğu ekran kartının marka ve model bilgilerini doğru olarak öğrenmesi gerekir.

Ekran Kartı Marka ve Modeli Öğrenme

Bilgisayar donanımı arasında yer alan ekran kartının marka ve model bilgilerini kolay bir şekilde öğrenebilmek mümkündür. Kullanıcıların ekran kartı marka ve modelini öğrenmeleri için sırasıyla;

  • Başlat düğmesine basması,
  • Çalıştır komutuna giriş yapması,
  • Çalıştır komutunda ‘dxdiag’ komutunu yazması,
  • Açılan pencerede ekran kısmına giriş yapılması,

Gerekir. Bu işlemler ile kolay bir şekilde ekran kartı marka ve modelini öğrenebilmek mümkün olur. Bunun dışında kullanıcılar küçük bir program kullanarak da kolay bir şekilde ekran kartı marka ve model bilgilerini öğrenebilme şansına sahip olabiliyor. Kullanıcıların internet üzerinde resmi sitesi üzerinden ya da güvenilir kaynaklardan bilgisayarlarına indirebilecekleri GPU-Z isimli küçük programı, bilgisayarına indirebilir. Bu programı çalıştırdığında kullanıcılar ekran kartı, işlemci ve diğer pek çok donanımsal ve teknik bilgiyi öğrenebilme şansına sahip olabiliyor.

Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın performansının artması ve verimliliğinin korunabilmesi açısından sürücü güncellemeleri çok önemlidir. Bilgisayar kasasının içerisinde yer alan her bir donanım parçasının bilgisayarın işletim sisteminde özel bir sürücüsü bulunur. Mevcut teknolojik ve yazılımsal çerçevesinde özellikler barındıran bu sürücüler için dönem dönem yeni ihtiyaçlara ya da mevcut sorunlara yönelik olarak yenilikler barındıran yeni ve güncel sürücüler gelir. Resmi olarak yayınlanan bu sürücülerin düzenli olarak sürdürülmesi hem hızlı hem de güvenli ve sorunsuz bir bilgisayar kullanımının gerçekleştirilebilmesi açısından çok önemlidir. İşte bu noktada ekran kartı içinde bilgisayarda özel bir sürücü bulunmaktadır. Bu nedenle de kullanıcıların kullandıkları marka ve modele göre ekran kartı güncellemesi ile sürücüsünün en güncel halde olmasını sağlaması gerekmektedir. Ancak ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır herkesçe bilinen bir işlem değildir. Buna karşın kullanıcılar son derece pratik bir şekilde ekran kartı güncellemesi yapabilmektedir.

Ekran kartı güncellemesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise ekran kartı marka ve modeline göre sürücü güncellemelerinin değişkenlik gösterebilmesidir. Bu nedenle de ekran kartı güncellemesi işlemlerinin muhakkak direkt olarak ekran kartının marka ve modeline göre yapılması gerekliliği bulunmaktadır.

Nvidia GeForce Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Nvidia GeForce ekran kartı kullanan kullanıcıların, ekran kartı güncellemesi için öncelikli olarak Nvidia’nın resmi sitesindeki sürücüler ekranında bulunan tüm ekran kartı modelleri içerisinden kullanılan ekran kartı modelinin bulunarak, güncel tarihli sürücüsünün bilgisayara indirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada Nvidia kullanıcılara kolaylık sağlamak amacı ile sürücüler sayfasında ekran kartı modelinin otomatik olarak belirlenmesi ve uygun sürücünün kolayca bulunabilmesi için ‘Otomatik Belirleme’ seçeneği sunmaktadır. Bu şekilde indirilen sürücünün pratik kurulumu ile ekran kartının en güncel sürücüye sahip olması sağlanabilir.

Asus Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Asus ekran kartı kullanıcılarının da ekran kartı sürücü güncelleme işlemi için Asus’ un resmi sitesinde bulunan sürücüler (drivers) sayfasına giriş yapması gerekiyor. Burada yine Asus ekran kartlarından hangi model kullanılıyor ise ilgili olan sürücüyü indirerek, güncelleme gerçekleştirilebilir.

Aygıt Yöneticisinden Ekran Kartı Güncelleme

Ekran kartı sürücü güncellemelerinin yapımında bu yöntemlerin haricinde kullanılabilecek ikinci bir yöntem de bulunmaktadır. Bu noktada kullanıcılar doğrudan bilgisayarları üzerinden işlem gerçekleştirmektedir. Bunun için bilgisayarda kullanıcılar aygıt yöneticisi sayfasını kullanabilmektedir. İkinci bir güncelleme yöntemi olarak ise kullanıcılar bilgisayarlarında ‘Windows tuşu’ + ‘R’ tuşuna basarak, açılan çalıştır penceresine ‘devmgmt.msc’ komutunu yazarak, aygıt yöneticisi açılmalıdır.

Açılan aygıt yöneticisi sayfasında kullanıcıların ‘Görüntü Bağdaştırıcıları’ seçeneğine tıklaması gerekir. Buraya tıklandığında altta ekran kartı ile ilgili kısım açılır. Bu açılan seçeneğe sağ tık ile tıklanması gerekir. Açılan seçenekler içerisinden ise kullanıcıların ilk sırada yer alan ‘Sürücü Yazılımını Güncelleştir’ seçeneğine tıklaması gerekir. Buraya basıldığında kullanıcıların karşısına çıkan pencerede sürücü yazılımını nasıl aramak istediği sorulmaktadır. Bu yüzden de pencerede;

Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara; Bu seçeneği tercih etmesi durumunda bilgisayar internet üzerinden otomatik olarak ekran kartının yayınlanmış olan resmi bir sürücü yazılımı olup, olmadığını araştıracaktır. Bu sürücü yazılımını bulması durumunda ise otomatik olarak güncellemeyi yapar.

Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara; Bu seçeneğin tercih edilmesi halinde ise ekran kartı sürücüsü, bilgisayarda araştırılır. Eğer indirilen bir ekran kartı sürücüsü mevcut ise buradan güncelleme dosyalarını otomatik olarak, güncelleme işlemini tamamlayacaktır.

Şeklinde iki seçenek sunulur. Bunlardan birisi seçilerek, kolay bir şekilde de ekran kartı güncellemesi yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir