Ekran Kartı Modeli Öğrenme | Windows – Macbook |

Bilgisayarlarda oyun oynamanın dışında çeşitli programları çalıştırmak ve işlem yapmak için güçlü ekran kartlarına ihtiyaç vardır. Ekran kartı olmadan da çalışan bilgisayarlar yalnızca internete girmeye ve çok hafif oyunları çalıştırmaya yaramaktadır. Ancak orta – üst seviye ekran kartları bunların yanı sıra son çıkan oyunları rahatlıkla oynatmaya, en ağır programları bile zorlanmadan açmaya yaramaktadır. Peki, ekran kartınızın modelini nasıl öğrenebilirsiniz? Ekran kartı modeli öğrenme çeşitli yollarla yapılmaktadır. Programsız ekran kartı modeli öğrenme de bu yollar arasında bulunmaktadır. Ekran kartınızın kaç bit olduğu, ne kadarlık bir hafızaya sahip olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yöntemlere göz atabilirsiniz.

Windows Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Windows işletim sistemleri için ekran kartı modeli öğrenme işlemleri birkaç yolla yapılmaktadır. Bu yollardan en bilindik olanı ise şudur:

  • İlk olarak bilgisayarda başlat düğmesinde bulunan çalıştır kısmına “dxdiag” yazarak enter diyoruz.
  • Hemen ardından karşınızda bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin sol üst kısmında bulunan ekran sekmesine tıklıyoruz.
  • Ekran sekmesine girdikten sonra hemen aşağıda yer alan Aygıt kısmı, sizin bilgisayarınızda bulunan ekran kartınızın özelliklerini gösterir. Tam model ismi, kaç bit olduğu, kaç GB hafızaya sahip olduğu gibi detayları burada bulabilirsiniz.

Üstteki yöntem ile Windows ekran kartı modeli öğrenme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak, bir nedenden dolayı ekran kartınız görünmez veya siz bu işlemi yapamazsanız, boyutu oldukça ufak olan bir program ile ekran kartı modelini öğrenebilirsiniz. Bunun için yapacağınız işlemler şöyledir:

  • Google’a GPU-Z yazarak programı bilgisayarımıza indiriyor ve çalıştırıyoruz.
  • Program açıldıktan sonra üst kısımda bulunan Graphics Card sekmesine tıklıyoruz.
  • Burada ekran kartınızın tüm özellikleri yer almaktadır. Name kısmından ekran kartınızın adını ve modelini, GPU kısmından ekran kartınızın sahip olduğu işlemciyi, Revision kısmından GPU’nun ekran kartı üzerinde değişiklik yapıp yapmadığını, Release Date kısmından ekran kartınızın ne zaman çıktığını ve BIOS Version kısmından da ekran kartınızın BIOS sürümünü öğrenebilirsiniz.

Macbook Ekran Kartı Öğrenme

Üst kısımda anlatılan yöntem ve bilgiler, Windows ekran kartı modeli öğrenme için geçerlidir. Yani işletim sistemi Windows olan bilgisayarda üstteki yöntemler sayesinde ekran kartı modelini öğrenebilirsiniz. Macbook ekran kartı modeli öğrenme için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemler bilgisayarınızın sürümüne, modeline göre değişkenlik gösterebilir.

  • İlk olarak Apple Menüsüne giriş yapıyorsunuz. Bu Mac Hakkında yazan kısmı seçiyorsunuz.
  • Genel Bilgi sekmesi, Macbook ekran kartı modeli öğrenme için yeterli olacaktır. Altta yer alan Grafikler kısmının yanındaki alanda hangi ekran kartını kullandığınız yer almaktadır.

Windows’a nazaran Macbook ’ta ekran kartı modeli öğrenme yalnızca bu yöntem ile yapılmaktadır. Apple, basit bir yöntem ile ekran kartı modelini gösterdiği için yazılımcılar ek bir program üretmeye gerek duymamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir