Ege Bölgesi Haritası  ve Şehirleri

Türkiye’nin  en sıcak,  güzel bölgelerinden biri olarak karşımıza Ege Bölgesi çıkıyor.  Ege Bölgesi haritası ve şehirler hakkında bilgi vereceğiz.

Ege Bölgesi Haritası

Ege Bölgesi Hakkında Bilgi

Ege Bölgemizde bulunan iller  batıdan başlayarak doğuya kadar gider. Ege Bölgesi haritası incelendiği zamanda yer alan şehirler şu şekilde sıralamak mümkündür. Buna göre; İzmir,  Aydın, Manisa, Muğla, Uşak, Denizli, Kütahya ve Afyonkarahisar bulunur.  Ege bölgesini kapsayan şehirlerin toplamda 8 adet olduğunu söyleyebiliriz. Saymış olduğumuz bu 8 ilin toplamdaki yüz ölçümünü hesaplamaya başladığımız zaman ise  89.339 km² olduğunu söyleyebiliriz. Ege bölgesinde yer alan nüfus  10.265.111 kişi olmakla birlikte, 133 ilçeyle 1227 köy yer alır.

Ege Bölgesi,  Türkiye topraklarının %11’ini kapsamaktadır. Türkiye nüfusunun yüzde 13 lük kısmı ise Ege Bölgesindeki illerde yaşamlarını sürdürmektedir. Ege Bölgesinin en büyük şehirlerinden biri İzmir’dir. Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biri olarak ön plana çıkan Ege Bölgesine ulaşım çok kolay şekilde yapılmaktadır. Tren, karayolu ulaşımı ya da hava yolu ulaşımları üzerinden Ege Bölgesi çevre illerine  ziyaret kolaylıkla yapılmaktadır. Ege ve İç Batı anadolu olmak üzere toplamda iki ana bölüme ayrılmaktadır. Ege Bölgesinin Kuzey cephesinde Marmara bölgesi bulunur. Doğu tarafında İç Anadolu  kalırken,  güneyde Akdeniz bölgesi bulunmaktadır. Ege Bölgesi ise batı bölümde yer alır. Ege Bölgesi denildiği zaman es geçilmeyecek olan güzelliklerinden biri de Ege Denizi’dir. Ege Denizi, ilk öncelerde Akdeniz olarak bilinirdi.  Fakat tarihler 1963 yılını gösterdiği zaman ise Ege Denizi olarak adlandırılmıştır.  Ege Bölgesi aynı zamanda da Türkiye’nin en uzun diyebileceğimiz bir kıyı şeridine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ege Bölgesi İlçe Haritası

Ege Bölgesi İlçeler Haritası

Ege bölgesi haritası incelendiği zaman hangi ilçelşer yer alır, ilçeler arası mesafe ve ulaşım gibi her türlü bilgilere kolaylıkla ulaşmak mümkündür diyebiliriz. Ege bölgesinde dikkat çeken bir diğer ö nemli unsurlar arasında antik  yapılar yer alıyor. Ege Bölgesinde antik tarihi  bölgeleri ziyaret etmeniz mümkündür. Öyle ki  Efes Antik Kenti en çok ziyaret edilen belli başlı yerlerden biri olarak karşımıza çıkar. Ege Bölgesinin iklim kuşağının nasıl olduğu da bir diğer merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Akdeniz iklim hakimiyeti  burada görülmektedir.

Toplumsal yapı ve kentleşme nasıl  olduğuna dair bir araştırma yaptığımız zaman, Kentleşmenin en yoğun olarak yaşanmış olduğu bölge  olduğunu görebiliyoruz. Verimli ovalar,ana yollara ayrılan oluklar, kırsal yerleşmeler görülmektedir. Nüfus yoğunluğu Ege Bölgesinde de az denilmeyecek kadar fazladır. Bu durum Marmara Bölgesinden sonra ikinci sırada yer almasına neden olmuştur.

Ege Bölgesi Tarım Ürünleri Haritası

Ege Bölgesi Tarım Haritası

Ege bölgesi haritası içerisinde tarım ürünleri hakkında da bilgileri görebiliyoruz. Tarım faaliyetleri Ege bölgesinde de aktif şekilde yapılmaktadır. Hatta  Ege Bölgesi denilince aklımıza gelecek meşhur ürünlerinde yer almış olduğunu söyleyebiliriz. Bölgenin özellikle sebze üreticiliği konusunda önemli bir üretime sahip olduğunun altını çizebiliriz. Ağırlıklı olarak yetiştirilen tarım ürünlerine göz atıldığı zaman ise daha çok biber, patlıcan, domates, alata, kereviz, pırasa yer almaktadır.  Ege Bölgesinde her ne kadar hayvancılıkla ilgili olarak üretimler yapılıyor olsa da daha çok tarımsal faaliyetlere yön verilmiş olduğunu görmekteyiz. Meyveye oranla daha çok sebze üretimlerinin yaygın şekilde yapıldığını belirtebiliriz. Aynı zamanda meyve üretimine de bakıldığı zaman ise İncir, Üzüm en çok yetiştirilen meyveler arasında bulunuyor.

Ege Bölgesi haritası detaylı şekilde incelemek istiyorsanız aşağıda sizler için bırakıyoruz.  Böylece Ege Bölgesi haritası içerisindeki illeri,  körfeze yakın yerleri, tarım ürünlerini, nüfus, ulaşım gibi öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri de harita incelemesi yaparak  rahatlıkla öğrenmeye başlamış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir