Doğum Çatlakları Nasıl Geçer – Nasıl Önlenir ?

Annelik bebek henüz anne karnına düştüğünde başlar. Hamilelik esnasında hem bebek hem anne sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler de daha ilk haftalardan listelenmelidir.

Doğum ve doğum sonrasındaki sürecin en sağlıklı şekilde tamamlanabilmesi için anne mutlaka yiyip içtiklerine dikkat etmelidir. Nitekim halk ağzında oluşan ”anne iki canlıdır, iki kişilik yer” düşüncesi doğru bir yaklaşım değildir. Anne gebelik boyunca aldığı kilolara dikkat etmeli, alınan kilolar doğrudan bebeğe yönelik olmalı ve hamilelik sonunda anne sağlıklı bir şekilde eski formuna geri dönmelidir.

 

HAMİLELİK SÜRECİNDE ÖNERİLEN GIDALAR

Hamilelikte ideal beslenme son derece önemlidir. Anne ve bebek sağlığı için alınması gereken vitamin ve mineralleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

*Çinko: Bebeğin hem bedensel hem de zihinsel gelişiminde önemli bir görev üstlenen çinko; gebelikte alınması gereken minerallerin başında gelmektedir. Bu sebeple; süt, yoğurt, yumurta ve deniz ürünleri hamilelikte tüketilmesi gereken gıdalardandır.

 

*D Vitamini: Hem anne hem de bebeğin kemiklerinin sağlıklı bir şekilde gelişimi için D Vitamini deposu güneş ışığından günün en uygun saatlerinde (öğleden önce ve öğleden sonra 4 ile 5 saatleri arasında) mutlaka yararlanmak gerekmektedir.

 

*Demir: Hamilelikteki en önemli unsurlardan biri de vücuda yeterli miktarda demir alımını sağlamaktır. Kırmızı et, kuru baklagiller, kuru meyve, yumurta ve koyu yeşil renkli sebzeler demir yönünden zengin sebzeler olmakla birlikte sadece bunlar yeterli olmamaktadır. Mutlaka doktor tavsiyesinde ek demir tavsiyesi uygulanmalıdır. Bu ilaçlar yemekler esnasında değil aç karnına tüketilmelidir.

 

*B12 Vitamini: Süt, kırmızı et, yoğurt, peynir gibi gıdalarda bol miktarda bulunan B12 Vitamini gebelik esnasındaki DNA sentezi açısından son derece önemlidir. Vitamin eksikliğinde anne karnında sağlıklı bir şekilde DNA sentezi yapılamamaktadır.

 

*C ve E Vitamini: Her iki vitamin alımı da sadece hamilelik sürecinin değil sonrasındaki sürecin de sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi adına son derece önemlidir. C Vitamini gebelikte üst seviyeye çıkan demir ihtiyacının vücut tarafından kolay emilimini sağlaması yönünden önemlidir. Brokoli, kivi, patates ve kuşburnu gibi gıdalar C Vitamini deposudur. Badem, yeşil zeytin, ıspanak, fındık ve yerfıstığı da E Vitamini açısından zengin besinlerdir.

 

Hem C hem de E Vitamini hamilelik sonrasındaki çatlakları onarma konusunda da yardımcı gıdaların başında gelmektedir.

SAĞLIKLI HAMİLELİK, GEBELİK SONRASI SAĞLIKLI BİR YAŞAM DEMEKTİR

Şüphesiz ki hamilelik; isteyen her kadın için en duygusal en heyecan verici ve en sıra dışı süreçtir. Mutlu ve sağlıklı bir bebek demek; hamilelikte ve hamilelik sonrasında sağlıklı ve mutlu bir anne demektir. Çünkü bebeğin kalbi annede, annenin kalbi de bebeğinde atar.

 

Aslında son derece kolay bir beslenme programı ve düzenli yapılan egzersizlerle gebelik sürecinizi en sağlıklı şekilde tamamlamanız mümkün. Doktorunuzun kontrolü ışığında pilates yaparak sağlıklı bir hamilelik geçirebilir, rahat bir doğum yapabilir ve hamilelik sonrasındaki kilolarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE OLUŞAN ÇATLAK, FAZLA KİLO ve ŞİŞKİNLİKLERDEN KURTULMAK

Doğru beslenmek, doğru bir spor programı ve uygun cilt ürünlerini kullanarak kısa sürede doğum sonrası oluşan fazla kilolarınızdan ve bedensel sağlığınıza gölge düşüren çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

 

Gebelik sonrası sağlıklı ve güzel bir bedene kavuşmak adına yapılacakları şöyle sıralayabiliriz:

 

1- Havuç, dut, çilek ve somon balığı sağlıklı bir bedenin ihtiyacı olan kolajen dengesini kurmaya yardımcı olmakta ve annenin bedeninde yenilenme, tazelenme süreci başlatmaktadır. Dolayısıyla bu tür gıdalar annelere eski bedensel görünümlerine kavuşma noktasında en büyük desteklerden biridir.

 

2- Kol, bacak, özellikle de karın bölgesinde meydana gelen çatlakların asıl sebebi hamilelik döneminde alınan fazla kilolardır. İdeal kilo alımına dikkat etmek gerekmektedir. Sağlıklı bir hamilelikte normal kilo alımı 9 ile 12 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Anne ve bebek sağlığı için, bebeğin gelişimi açısından günlük kalori miktarına ek +250-300 kalori alımı yeterli olacaktır.

 

3- Şeker kullanımı da yine hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Şeker miktarı yüksek gıdalardan ziyade şeker tadı veren ürünler tercih etmek anne ve bebek sağlığı açısından daha doğru olacaktır. (Stevya bitkisi doğal tatlandırıcı aroması ile şeker takviyesi noktasında en çok tercih edilen gıdaların başında gelmektedir.)

 

4- Bitkisel yağlar, gebelik esnasında fiziksel görünümü koruma noktasında anne adaylarının en büyük yardımcılarından biridir. Zeytinyağı, jojoba yağı, kakao yağı veya bu yağlardan oluşan çatlak kremleri; hamilelik döneminde kalça ve karın bölgelerinde oluşan çatlakları azaltmakta hatta oluşumlarını en aza indirerek zaman içinde yok etmektedir.

 

Bitkisel yağlar içeriklerindeki yapılandırıcı özellikle cildin ve bedenin kendisini yenilemesine yardımcı olmakta, cildin esnekliğini arttırmakta ve cildi besleyerek tazeliğini korumaktadır.

 

Duş sonrasında birkaç dakika ayırarak karın ve kalça bölgelerinize yapacağınız masaj hem bedeninizi rahatlatacak hem de çatlak oluşumlarının önüne geçecektir. Doğru ellerde, doğru bir şekilde yapılan masaj vücuttaki kan dolaşımını arttıracaktır.

 

5- Su tüketimi hamilelik ve hamilelik sonrasında son derece önemlidir. Su vücudun nem dengesini koruyacak ve annede cildin kurumasını engelleyecektir. Bununla birlikte gece yatmadan önce vücuda sürülecek olan uygun nemlendiriciler de annenin vücudunun nem ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

 

6- Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerden biri de çamaşır kullanımıdır. Anne adayı kan dolaşımını negatif yönde etkilemeyecek çamaşırlar tercih etmemelidir. Pamuksu dokudaki çamaşırlar annenin vücudunu sararak rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Vücudun kan dolaşımının sağlıklı olması annenin bedenindeki çatlak oluşumunu da engelleyecektir.

 

7- Bitkisel yağları ve çatlak önleyici kremleri doktor kontrolünde gebeliğin 12.haftasından itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

8- Doktorlar günde 3 litreye yakın su tüketimi yapan bir annenin sağlıklı bir doğum geçireceğini ve kısa sürede eski bedensel sağlığına kavuşacağını belirtmektedir.

 

Hamilelik bir anne adayı için hayatının en unutulmaz süreçlerinden biridir, sağlıklı bir beslenme ve uygun egzersizlerle hamileliğinizi sıkıntısız ve mutlu bir sürece yayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir