Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü

Disk yazmaya karşı korumalı hatası çok can sıkar. Tam USB’yi taktınız, önemli bir şey yazdırmak istiyorsunuz ki bir baktınız karşınızda kocaman bir mesaj; “Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın” Bu mesaj her Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümüne kadar can sıksa da ortadan kaldırıp işlemimize devam edebilmenin yöntemleri mevcut. Şimdi buyurun Diskiniz yazmaya karşı korumalı hatasını ortadan kaldırmaya.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasını Nasıl Kaldırabilirim?

USB’ye yazdırma korumasından, içine girebilecek virüse kadar türlü nedenleri vardır. Biz ne yazık ki Diskinizin yazmaya karşı korumalı hatasına hangi sorunun neden olduğunu bilmediğimiz için aşağıdaki maddeleri tek tek uygulayıp tüm sebepleri ortadan kaldıracağız.

1-Öncelikle içinde bir virüs var mı kontrol edelim: İçine sızacak bir virüs sizin müdahale şansınızı ortadan kaldırmak için yazmayı kısıtlamış olabilir. Bu nedenle kapsamlı bir taramaya ihtiyaç duyacağız. Kullandığınız antivürüs programı ile (Eğer yoksa da mutlaka kurun, bilgisayarınızı her türlü tehlikeden korur) belirtilen yolu hedef göstererek bir tarama gerçekleştirin. Eğer virüs varsa yazılım bunu temizleyip sorunu ortadan kaldıracaktır.

2-Yazmaya karşı korumalı olmadığından emin olun: Kullanmış olduğunuz USB ya da hafıza kartı yazmaya karşı korumalı olabilir. Sağ tıklayıp özelliklerinden kontrol edin, eğer bu özellik aktif ise pasif konuma getirin ki tekrar yazabilesiniz.

3-Hafızayı doldurmuş olabilirsiniz, yeniden biçimlendirin: Hafıza dolu olduğu için yazmanıza müsaade etmiyor olabilir. Sağ tıklayarak hafıza boyutunu ve doluluk oranını kontrol ediniz. Eğer boş olmasına rağmen bu hatayı alıyorsanız yine sağ tıklayarak “Yeniden biçimlendir” diyebilirsiniz. Bu sayede içindekileri boşaltıp kurtarma ihtimaliniz oluşuyor.

4- Low Level Format işlemini deneyin: Bu formatlama şekli biçimlendirme ya da slip yeniden kurmanın dışında daha kapsamlı bir silme işlemidir. Bu işlemi yapabilmek için Low Level Format aracını indirmeniz gerekli. İnternetten üzerinden küçük bir araştırma yaparak çeşitli kaynaklara ulaşabilirsiniz. İndirme tamamlandıktan sonra editörü açarak silmek istediğimiz bölümü seçiyoruz ve evet diyoruz. İşlemi yaparken oldukça dikkatli olun yanlış bir bölge seçimi sizi geri dönüşü olmayan bir yola itebilir.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası

Komut Sistemi İle Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasını Ortadan Kaldırma İşlemi

 Yukarıdaki parametreleri uyguladıktan sonra bu hatanın ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Eğer tüm bunlara rağmen sorun yaşamaya devam ediyorsanız komut sistemi ile mutlaka çözüme ulaşacaksınız.

  • Bunu yapmak için Komut sistemini yönetici modu ile çalıştırıyoruz. Öncelikli olarak başlat menüsüne giriyorsunuz ve daha sonra “CMD” yazarak “ENTER” tuşuna basıyorsunuz.
  • Karşınıza birtakım yazılar gelecek, bunları takip etmenize gerek yok. Yazılar bittikten sonra “diskpart” yazıp yine enter tuşuna basıyoruz.
  • Sıra geldi sürücüleri listelemeye, bunun içinde “list volume” yazarak enter tuşuna basın.
  • Karşınıza liste ve numaralar gelecek. İşlem yapacağımız yeri seçerek numarayı not ediyoruz daha sonra da “select volume NO” yazarak enter tuşuna basıyoruz. No kısmına kaydettiğimiz numarayı kullanacağız.
  • Ardından şunu yazmanız gerekiyor, “attributes disk clear readonly”
  • Ekrandaki yazılar tamamlanınca da son olarak “attributes volume clear readonly” yazacağız.

Disk yazmaya karşı korumalı hatası artık tarih oldu! İşlemi başarılı bir şekilde uygulamışsanız karşınıza “Disk attributes cleared successfully. / Disk öznitelikleri başarı ile temizlendi.” Tarzında bir mesaj gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir