Dedemin Bakkalı Özeti

Dedemin bakkalı özeti küçük bir kızın dedesinin bakkalını daha da kalkındırıp çok paralar hayali ile girişimler yapması üzerine kurulu. Peki yaptıkları gerçekten işe yarayacak mı? Buyurun dedemin bakkalı özetine…

Dedemin Bakkalı kitabın yazarı: Şermin Yaşar

Dedemin bakkalı kitap türü: Öykü & Hikâye

Dedemin Bakkalı Sayfa Sayısı: 200

Dedemin Bakkalı Kahramanları

Şermin: Kitabımızın ana karakteri. Bakkalı bulunan Dedesinin çıraklığını yapıyor. Aynı zaman da bakkalı büyütebilmek adına ders niteliğinde girişim örnekleri sergiliyor

Dedesi: Şermin’i çok önemsemeyen, dükkânda oynasın işte düşüncesinde olan dükkân sahibi.

Müşteriler: Şermin’in girişimcilik faaliyetlerini yadırgan ve her fırsatta dedesine şikâyet eden kitle.

Dedemin Bakkalı Özeti

Dedemin Bakkalı Özeti

Dedemin bakkalı özeti aslına bakarsanız kitabın yazarı olan Şermin Yaşar’ın hayatından küçük bir kesit, hatırlayabildiklerinden kaleme döktüğü anekdotlardan oluşuyor. Şermin henüz 8 yaşında ailesi ile birlikte Bursa’da yaşayan bir kız çocuğu. Etrafındaki hemen herkes ona büyüyünce ne iş yapacağını sorunca bu konu hakkında düşünmeye başladı. İhtimallerden birisi annesi gibi olması idi. Annesi bir ev hanımı olan Şermin, onun hayatının devamlı evde temizlik ve yemek yapmaktan ibaret olduğunu gözlemleyince çokta kendisine göre bir iş olmadığını kanaat getirdi. Bir ihtimal de Babası gibi İşçi olmasıydı. Onun her akşam eve geldiğinde “çok yoruldum” sitemleri Şermin’in bu iş içinde kendisine uygun olmadığının düşünmesine neden oldu. Diğer bir ihtimal Polis, Öğretmen hatta Mühendis olmasıydı. Şebnem tüm ihtimalleri değerlendirip düşünürken Dedesini gözlemledi, kendisi için bir karar verdi.

Şebnem Bakkal olmak istiyordu ve denemelere başladı.

Dedesinin hayatı, bakkal dükkanındaki yaşantısı ona cazip geldi. Okuldan arta kalan kısımlarda Dedesinin yanına gitti, ona yardım etmeye başladı. Bakkalı süpürdü, gelen müşterilerle ilgilendi. Bundan büyük keyif aldı. Gün geçtikçe daha çok para kazanmaları gerektiğini ve bakkalı büyütmeleri gerektiğini düşündü. Bunlar için türlü girişimler yaptı. Neler mi?

Bakkaldaki açık satılan çekirdekleri zamandan kazanmak için kese kağıdına koyup, hazır bir şekilde satmayı düşündü. Fakat müşterilerin ilgisini çekmedi, çaresiz bir şekilde hepsini dökmek zorunda kaldı ve dedesi ona çok kızdı.

Müşterilerine onların değerli olduğunu hissetmeleri için bütün kapaklı ürünlerin iç kısmına “Afiyet olsun” yazarak siparişlerini teslim etti. Müşteriler bunlar açılmış diyerek kızdı, dedesine şikâyet etti. Dedesi yine çok kızdı.

Elektrikler kesilince herkesin mumlara akın etmesini fırsat bildi. Mecbur alıyorlar, o zaman iki katına çıkarayım daha çok kar edeyim dedi, müşteriler tepki gösterdi dedesine şikâyet etti. Dedesi yine kızdı.

Şermin tüm kızmalara rağmen girişimcilik fırsatlarını hep değerlendirmeye çalıştı. Her denemesinde müşteriler dedesine şikâyet etti ve dedesinin ona kızması ile sonuçlandı. Ta ki ilaç girişimine kadar.

Bir doktor geldi Şebnem’in hayatı değişti

 

Bir gün bir müşteri Şebnem’den ağrı kesici ister, fakat dükkânda bulunmaz. Şebnem yine bir girişimcilik örneği sergiler ve evden arakladığı ilaçları dükkânda satmaya başlar. Artık kimse eczanelere, sağlık ocaklarına gitmez. Devamlı bakkal dükkanına gitmeye başlar ve Şebnem onlara ilaç satar. Kimsenin gelmemesinden şüphelenen ve bir araştırma içine giren köy doktoru durumu öğrenir. Bir hışımla bakkal dükkanına gider. Hiç belli etmeden kendisine bir ağrı kesici vermelerini talep eder. Karşısındakinin kimliğinden habersiz olan Şebnem ona ağrı kesiciyi satar. Doktor daha sonra Şebnem’i bir kenara alarak konuşmaya başlar. Yaptığının çok yanlış bir şey olduğunu bildirir ve “Oku, çabala, doktor ol. Daha sonra da reçete yaz” der… Şebnem ise yazar olacağım der, ona kimse inanmaz.

Sonra ne mi olur? Şebnem iki çocuk annesi bir yazar olup bu kitabı yazar ve Dedemin bakkalı özetini sizlere aktarmamıza vesile olur.

Dedemin Bakkalı Kitap Özeti Hakkında

Dedemin Bakkalı kitap özeti hakkında daha fazla bilgi için yorum kısmından isteklerinizi yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir