CMD Komutları İle İnternetini Hızlandırma

Bilgisayar ve bilişim teknolojileri hızla gelişmeye devam ettikçe, internete olan ihtiyaçlar çok daha yüksek seviyeye ulaşıyor. Bu durumda daha hızlı ve ışık hızında internet bağlantısı ihtiyaç ve isteğini ortaya çıkartıyor. Ancak Türkiye’ de bir türlü internet kullanıcısının dilediği yüksek hızda internete ulaşabilmesi şu an için gerçekleşebilmiş değil. Özellikle de dünyadaki örneklere bakıldığında internet hızındaki problemler gerçekten de 21. Yüzyıl teknolojisinin gelişim hızıyla uyumlu seviyede olmadığı görülüyor. İşte bu noktada internet hızı her kullanıcı için önemli bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. Genellikle de internet hız problemlerinin çözümü için internet servis sağlayıcısı (ISS) aranarak, destek talebi oluşturuluyor olsa da yine istenen sonuçlar alınamıyor. Ancak bunlar ile hiç uğraşmadan CMD komutları ile internetini hızlandırma yöntemleri de bulunuyor. Bu yöntemleri kullanarak, internet bağlantısına biraz daha hız kazandırabilmek mümkün oluyor.

İnternet Hızı Kontrol Edilmeli

Genel internet kullanıcısı problemi olan internet bağlantı hızını arttırabilmek için yöntem arayışları oldukça yoğun şekilde gerçekleştiriliyor. İşte bu noktada yardımcı olacak CMD komutları ile internetini hızlandırma yöntemleri ile internet bağlantısını biraz daha hızlandırabilme şansı bulunuyor. Ancak bu işlemi yapmadan önce mevcut internet bağlantı hızı durumunu net olarak ortaya çıkarmak gerekiyor. Bunun içinde yine CMD komutlarını kullanabilmek mümkündür. İnternet bağlantı hızının gerçekten ne durumda olduğunu öğrenebilmek için günümüzde internet ortamında özellikle internet servis sağlayıcıları tarafından sunulan ve aynı zamanda da farklı teknoloji siteleri tarafından sunulan internet hız testi sayfaları bulunuyor. Ancak buralardan alınacak internet hızı verileri her zaman sağlıklı sonuçları vermeyebiliyor.

Bu doğrultuda da internet kullanıcısının CMD komutları ile internetini hızlandırma için gerçek mevcut internet bağlantı hızı verilerini alması çok önemlidir. Bu verileri alabilmek içinde internet kullanıcıları bilgisayarlarında CMD komutlarını kullanabilmektedir. Bu çerçevede de internet bağlantı hızını kontrol edebilmek için “Komut İstemi” isimli ekranı kullanarak, ağ geçidine ping atabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için sırasıyla;

Bilgisayarın “Başlar” menüsü açılmalı,

“Başlat” menüsünde yer alan arama kısmına “cmd” yazılmalı,

Üst kısımda çıkan seçenekler arasından “Komut İstemi” program seçeneğine Mouse (fare) ile sağ tık yapılarak, “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneği ile açılmalı,

Açılan “Komut İstemi” ekranında ise klavyeyi kullanarak (Mouse ile bu ekranda işlem yapılamaz) “ipconfig/all” yazarak, “enter” tuşuna basılması,

Bu şekilde “IP adresi” bulunur ve ardından “ping-t” yazarak, “enter” tuşuna basılması,

Gerekmektedir. Bu şekilde CMD komutları ile internetini hızlandırma öncesinde varsayılan/mevcut internet hızı verilerini görebilmek mümkündür.

Komut İstemi Üzerinde IP Yenileme Nasıl Yapılır?

İnternet, genellikle bilgisayarı kullanmamızdaki en önemli nedenlerden birisidir. Bu yüzden de internet bağlantıları oldukça yüksek potansiyelli olarak kullanımdan geçmektedir. Bu durumda bilgisayarlar üzerinde yer alan ve internet çıkışını sağlayan ve internetteki bilgisayar adresini oluşturan “IP adresi” üzerinde şişkinliğe neden olabilmektedir. Bu durumda aslında internet hızının ideal seviyeye ulaşması noktasında önemli problemler oluşturabilmektedir. Bu durumun olumsuz etkilerinden sıyrılmakta CMD komutları ile internetini hızlandırma için yapılması gereken ilk adımı oluşturmaktadır. Bu yüzden de mutlaka “IP yenileme” işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Kullanıcıların CMD komutları ile internetini hızlandırma işlem sıralamasının ilk adımını oluşturan “IP yenileme”  işlemi son derece pratik ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Çünkü “IP yenileme” işlemleri zaten mevcut/varsayılan internet hızını öğrenebilmek amacı ile “ağa ping atma” işleminin gerçekleştirilmiş olduğu “Komut İstemi” penceresi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu doğrultuda da zaten önceki adımları yapabilmek amacı ile açılmış olan “Komut İstemi” sayfasında;

Direkt olarak “ipconfig/renew” yazarak, “enter” tuşuna basması,

Gerekmektedir. Bu şekilde çok kısa zaman dilimi içerisinde bilgisayar tarafından otomatik olarak yeni “IP adresi” alımı gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında siyah fonlu pencere içerisinde yazılarak geçmeye başlar. Bu yazıların geçmesi durduğunda ve imlecin yeni bir komut için yanıp-sönmeye başlaması ile yeni IP adresi alınmış olur. Bu şekilde CMD komutları ile internetini hızlandırma işleminin ilk adımı atılmış olur.

Kullanıcıların “IP adresi yenileme” işlemi ile internet bağlantı hızında önemli oranda bir artış elde edebilmesi mümkündür. Bu yüzden de internet bağlantı hızından şikayet eden ve CMD komutları ile internetini hızlandırma yapmak isteyen kullanıcıların mevcut internet hızını öğrenmesinin ardından yapması gereken ilk adımı bu işlem oluşturmaktadır. Ancak internet hızının arttırılabilmesi için bu işlemin ardından diğer komutlarında uygulanmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu şekilde işlem tam olarak yapılarak, etkisi daha yoğun bir şekilde hissedilebilecek düzeyde internet hızı artışı sağlanabilmektedir.

DNS Kayıtlarını Yenileme

İnternet hızını arttırabilmek ve daha yüksek hızda internet kullanımı gerçekleştirebilmek amacı ile yapımına başlanan CMD komutları ile internetini hızlandırma işlemlerinin son aşamasını ise “DNS kayıtlarını yenileme” işlemi oluşturmaktadır. Bu işlem en önemli aşamalardan birisini oluşturmaktadır. Çünkü internetin mevcut hız potansiyelini yakalayabilmesinin önünde yer alan en önemli engellerden birisini bu kısım oluşturmaktadır.

DNS kayıtlarının bu denli önem taşımasının ve etkili olmasının nedeni ise aslında dijital teknolojinin internet kullanımını daha pratik ve daha interaktif bir hale getirme amacı taşıyor olmasıdır. Çünkü bilgisayarlar, “DNS çözümleyici önbelleği” içerisinde internet kullanıcılarının bilgisayar üzerinde en fazla erişim sağlayacağı web sitelerine ilişkin ve bu web sitelerinin “IP adresi” verilerine ilişkin son derece kapsamlı ve yüklü bir liste bulundurmaktadır. Bazı durumlarda söz konusu veriler haftalar boyunca ve hatta aylar boyunca dahi geçmez ve orada kalır. Bu durumda internet bağlantı hızını etkileyecek düzeyde ağ yapısında bir ağırlığın meydana gelmesine neden olabilir. İşte CMD komutları ile internetini hızlandırma işlemi kapsamında gerçekleştirilecek “DNS kayıtlarını yenileme” işlemi bu sebep ile yapılır.

Bu işlem ile “DNS çözümleyici önbelleği” tamamen temizlenir ise eski verilerin yok edilmesi sağlanmış olur. Bu şekilde de “DNS çözümleyici önbelleği” isimli tablo üzerinde yeni girişler oluşturulabilir. CMD komutları ile internetini hızlandırma işlemi kapsamında bu aşamaya gelinirken kullanılan ve zaten açık olan “Komut İstemi” ekranı kullanılabilmektedir. Kullanıcıların “DNS kayıt yenileme” işlemini bu pencere üzerinde yapabilmek için; “ipcongin/flushdns” yazarak, “enter” tuşuna basması gerekmektedir.

Söz konusu CMD kodunu kullanan kullanıcılar, her kaynağa ilişkin olarak yeni “DNS” aramaları ihtiyacı ile karşı karşıya kalır. Bu durumda ilk aşamada kullanıcıların nispeten daha ağır/daha yavaş bir internet bağlantı hızı ile karşı karşıya kalabilir. Buna karşın bilgisayarda sıkça kullanılan tarayıcı üzerinde web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlamış olacaklar. Bu durumda sürekli olarak şikayet etmiş oldukları yavaş internet bağlantı hızı sorunlarından kurtularak, çok daha verimli ve çok daha etkili bir internet sörfü gerçekleştirebilir durumda olabilmelerini sağlamaktadır.

Son Komutla İnternete Hız Kazandırma

Son olarak CMD komutları ile internetini hızlandırma işlemi kapsamında “Komut İstemi” ekranını kapatmadan önce “netshinterfacetcpshowglobal” komutunu yazarak “enter” tuşuna basması gerekir. Çıkan sonuçlar içerisinde ise “RecieveWindow Auto-Tuning Level” kısmının karşısında “disabled” yazıyor ise “normal”  duruma getirebilmek için “netshinttcp set globalautotuninglevel=normal” yazarak “enter” tuşuna basması gerekmektedir. Eğer otomatik şekilde “normal” durumda görünüyor ise herhangi bir işlem yapılması gerekmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir