Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti bir Orta Avrupa ülkesidir. Ülkedeki okuma-yazma oranının %99 olması ve sanata, müziğe oldukça önem vermeleriyle tanınan Çek halkı, bunun dışında, nüfusun yarıdan fazlasının ateist olmasıyla da bilinir. Manastırlarını ve kiliselerini konser alanı, galeri veya davet salonu olarak kullanmalarının sebebi de bu olduğu söylenmektedir.Çek Cumhuriyetinde genellikle resmi dil olan Çekçe konuşulur. Ülkede azınlık olarak Slovaklar ve Almanlar da yaşamaktadır. Avrupa’da en büyük 5. Otomobil üreticisi olan Çekya, sanayiye dayalı bir ekonomisi olmasına rağmen oldukça yüksek gelirli bir ekonomi ve refah yaşam standartlarına sahip bir ülkedir.

Ülkenin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi de turizmdir. Güvenli ve suç oranının düşük olması, turistler için Çek Cumhuriyeti’ni oldukça cazip bir hale getirmiştir. Aynı zamanda Schengen bölgesi olan Çek Cumhuriyeti, Türkiye de dahil olmak üzere, birçok ülkeye vize şansı tanımaktadır.Çekya’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız, öncesinde ziyaret türüne karar vermiş olmalıdırlar. 90 gün ve altındaki ziyaretleriniz için Çek Cumhuriyeti vizesi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak daha fazla gün sayısında seyahat edecekseniz, Ulusal vize için başvuru yapmış olmanız gerekmektedir.

 • Acentelere , en çok başvuru yapılan vize türleri ; Turistik vize, Ticari vize, Aile veya arkadaş ziyareti vizesi veya eğitim vizesi şeklindeki kısa süreli vizelerdir. Resmi pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günü aşmayan ziyaretlerinde Çek Cumhuriyeti vizesi almalarına gerek yoktur.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurularınızı; Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna ve Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş Vize başvuru merkezlerine müracaat edebilirsiniz.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir

Eğer ülkeye seyahat etme planınız varsa, öncelikli olarak yapmanız gereken şey, Çek Cumhuriyeti seyahat amacınıza uygun vize başvurusu yapmanızdır. Yani, turistik bir amaçla ziyarette bulunuyorsanız, Çek Cumhuriyeti Ticari vize başvurusu yapmamalısınız. Evrakta sahtecilik, sahte beyan gibi durumlar sizi; sınır dışı edilme veya seyahat yasağına maruz kalmak gibi çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir.

 

 • Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti’ni keşfetmek ve doya doya bir kültür gezisi yapmak isteyen vatandaşlarımızın tercih etmesi gereken vize türüdür. Eğitim veya diğer vize türlerinden tamamen bağımsızdır. Sunulması gereken belgeler şunlardır;

 1. Pasaport: en eski kullanım süresi olarak 10 yıllık pasaportları kabul eden Çek Cumhuriyeti, pasaportunuz üzerinde yırtık veya diğer deformasyonlar, eksik sayfalar olduğu takdirde başvurunuzu kabul etmemektedir. Evlendikten sonra kendi soyadıyla devam etmek isteyen hanımların veya soy ismini değiştiren hanımların bunu bildirmesi ve pasaport yenilemesi gerekmektedir. Eğer varsa, pasaport evraklarınız arasına, eski Schengen vizelerinizi de eklemenizi tavsiye ederiz.

 

 1. Çek cumhuriyeti vizesi başvuru formu: başvuru formunuz; kimlik bilgisi, özel bilgiler, adres bilgileri gibi bilgileri içerdiğinden, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmuş olmanız gerkemektedir. Eksik/ yanlış beyanlar vize inceleme sürecinde farkedilerek red cevabı tarafınıza iletilir. Ayrıca, sahte evrak veya beyanların çok ciddi hukuki yaptırımları olduğunu da bilmenizi isteriz. 18 yaş altındaki çocukların seyahat edebilmeleri için kendilerine özel hazırlanan başvuru formunun doldurulup, ebeveynler tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

 

 1. Biyometrik fotoğraf : Çek Cumhuriyeti tarafından belirtilen ölçülerdeki biyometrik fotoğraflarınızda; yüz hatlarınzın belirgin ve ortalanmış, saç diplerinizden itibaren yüzünüzün tam görünür olması gerekmektedir. Herhangi bir aksesuar takmadan çektirmeniz ve boyun bölgenizin görüneceği şekilde bir kıyafet seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Arka fon kesinlikle beyaz olmalıdır. Vesikalık formatta çekilen fotoğrafların asla kabul edilmediğini ve biyometrik fotoğrafınızın eksik olduğu evrak dosyasının kabul edilmeyeceğini hatırlatmak isteriz.

 

 1. Nüfus cüzdanı : başvuru yapacak kişinin mutlaka arkalı önlü, net bir şekilde fotoğrafın ve bilgilerin göründüğü kimlik fotokopisi vermesi gerekmektedir. Başvuru sahibi evliyse, evlilik cüzdanı ve beraberindeki fotokopisini de yanında getirmelidir.

 

 1. Finansal durumunuzu ispatlayıcı nitelikteki evraklar : Bu belgeler maaş bordrosu, banka hesap cüzdanı veya burs alıyorsanız bunu belgeleyici nitelikteki evraklar olabilirler. Buradaki amaç, Çek Cumhuriyeti’ndeki tüm masraflarınızı karşılayabildiğinizi ve herhangi bir sorun çıkmayacağını kanıtlamaktır. Bu yüzden hesaplarınızda teminat olarak belli bir miktarda para göstermiş olmanız gerekmektedir. Para miktarını başvurunuz sırasında öğrenebilirsininiz.
 • Vize başvurusunda bulunacak kişi emekliyse; sadece emekli maaş döküm bilgisi yeterli olacaktır.
 • Vize başvuru sahibi öğrenciyse; ebeveynlerinin tüm masraflara sponsor olduğunu gösterir bir dilekçe yazılıp ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır. Bunun yanı sıra, anne-babanın iş giriş belgeleri, maaş dökümleri de evraklara eklenmelidir.
 • Başvuran kişi reşit değilse ailelerin muvafakatname de eklemiş olmaları gerekmektedir.

 

 1. Otel veya uçak rezervasyon bilgilerinin belgelenmesi : Başvuru sahiplerinin, dilekçelerinde bahsetmiş oldukları seyahat planlarını yapmış oldukları uçak biletinin gidiş-dönüş ve otel rezervasyon giriş-çıkış bilgileri olacak şekilde ;  belgelerle  desteklemiş olmaları gerekmektedir. Bu bilgilerin fotokopilerini yanınızda bulundurmuş olmanız , gerektiği durumularda iki adet kopya temin etmeniz gerekmektedir.

 

 1. Sağlık sigortası : Seyahat yapacak kişinin gei sırasında olası herhangi bir sağlık probleminde hastane masraflarını ve tıbbı destek masraflarını karşılayabileceğini göstermesi açısından bir teminattır. Teminat bedeli genellikle 30000 Euro ’dur. Herhangi bir güncelleme/değişme durumunda Konsolosluk veya aracı firma tarafından başvuru sırasında Ayrıca, sağlık sigortanızın seyahat başlangıç tarihinizden bir gün öne başlamış olup, dönüşünüz itibarıyle  15günlük daha kullanım süreci olması gerekmektedir.

 • Çek Cumhuriyeti Ticari Vize

Kısa süreli ticari faaliyetleriniz, iş görüşmeleriniz veya fuar gezileriniz için maksimum 90 günlük bir süreçle alabileceğiniz vize türüdür. Bu vizeyle herhangi bir iş başvurusunda bulunamaz veya şirket açamazsınız. Böyle durumlar yaşandığı takdirde sınırdışı edilebilir veya ülkeye giriş yasağı cezası alabilirsiniz.

Diğer vize türlerinde olduğu gibi, ticari vizelerde de pasaport, başvuru formu, seyahat dilekçesi, sağlık sigortası ve fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopileri zorunludur. Bunların yanı sıra, ticari vizelere özel olarak temin edilmesi gereken evraklarsa şöyledir:

 

 1. Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna hitaben yazılmış,firma tarafından şirketin antetli kağıdı üzerine; başvuru sahibinin ad-soyad, kimlik, şirketteki pozisyonu ve davet amaçlarını belirten detaylı bir dilekçe yazılmış olması gerekmektedir. Davet süresi, davet eden kişinin özel bilgileri (ad-soyad, kimlik bilgileri, adres), firma ünvanı gibi bilgiler de davetiyede olmalıdır.

 

 1. Davet edilen kişi bir çalışan ise : imzalı ve kaşeli SGK hizmet bildirimleri dökümü, maaş bordrosu (son 3 aylık )

Davet edilen kişi firma sahibiyse : faaliyet gösterilen bölgedeki ticaret odasından alınmış şirket faaliyet belgesi, son yıla ait vergi beyanı, vergi levhası, ticari sicil gazetesi gibi evrakların fotokopilerinin, gerekirse ikişer nüshası bulundurulması gerekmektedir.

 

 • Çek Cumhuriyeti Aile/ Arkadaş Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan aile üyeleriniz ve arkadaşlarınzı kısa süreliğine ziyaret etmek için alabileceğiniz vize türüdür.  Vize süresi 90 günden az olmak durumundadır. Vizeyi alabilmek için yakınınız veya arkadaşınız tarafından size gönderilmiş olan davetiyeyi konsolosluğa vermeniz gerekmektedir. Ayrıca, sunmuş oladuğunuz belgenin güncel olması ve geçerliliğini yitirmediğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Diğer vize türlerindeki başvuru evraklarının ( pasaport-kimlik-sigorta-başvuru formu) dışında bulundurmanız gereken, Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesine özgü bazı evraklar vardır. Bu evrakların temin edilmesi vizenizin alınmasında büyük önem taşır.

 1. Seyahat amacınızın detaylandırıldığı bir dilekçe : kaç gün kalacağınız, nerede kalacağınız ve nereleri ziyaret edeceğinize dair açıklamalar yapmalısınız.
 2. Davetiye mektubu : Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden yakınınızdan adınıza gönderilmiş davetiye.
 3. Davet eden kişinin oturma izni fotokopisi
 4. Oturduğu yere ait tapu veya kira kontrat belgesi
 5. Davet sahibinin; davet ettiği kişinin orada barınacağı süre boyunca masraflarının karşılanacağına, kalacağı gün ve döneceği gün sayısına, nerelerde bulunulacağına dair taahhüt ettiği noter onaylı belgesi
 6. Davet edilen kişi 18 yaşından küçükse, ebeveyn izin belgesi
 7. İkametgah bilgisini gösteren belgeler.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Ücretleri

Çek Cumhuriyeti vize ücretleri 60 Euro’dur. Bakanlıklar ve Konsolosluklar ücrette değişiklik yapmadığı sürece güncel fiyat üzerinden en doğru değerlendirmeyi konsolosluklardan öğrenebilirsiniz. Vize harcınızı yatırdıktan sonra vize işlemleriniz red cevabıyla sonuçlanırsa, harcınız tarafınızıa iade edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir