Çalışma Belgesi Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

Çalışanların bir işten ayrılırken veya yeni bir işe başlarken sunmaları gereken farklı belgeler vardır. Çalışma belgesi de bunlardan birisidir ve çok önemlidir. Peki, çalışma belgesi nedir ve çalışma belgesi nereden alınır? Çalışma belgesi ne işe yarar? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çalışma Belgesi Nedir?

Çalışma belgesi; çalışanın yaptığı işi ve kişisel bilgilerini içeren bir evraktır. Bir tür referans olarak da görülebilir. İşverenler, işe alacakları kişilerin daha önce hangi işi yaptıklarını ve hangi pozisyonlarda çalıştıklarını öğrenmek isterler. Bunu bazen sözlü olarak yapmalarına rağmen, bazen de bunun için bir evrak talep ederler. İşte çalışma belgesi, bu türden bir evraktır.

Çalışma belgesinde kişinin daha önce hangi işleri, ne kadar süre ile yaptığı yer alır. Çalışanın bir tür karnesi olarak da ifade edilebilir. Çalışma belgesinin kendi içinde iki farklı türü vardır.

Bunlar;

  • Alelade Çalışma Belgesi: Çalışılan işi süresi ve niteliğine ilişkin bilgilerin yer aldığı evraktır.
  • Tam Çalışma Belgesi (Bonservis): Çalışma süresi ve işin niteliğinin haricinde, çalışan hakkında eski işverenin görüşleri de yer alır.

Günümüzde işverenler alelade çalışma belgesini talep ederler. Bonservis adındaki çalışma belgesi ise çok nadiren, özel durumlarda talep edilebilir.

Not : Çalışma belgesine bakıldığı zaman çalışan hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Bundan dolayı üzerinde olması gereken bazı bilgiler vardır.

Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Adı Soyadı
  • T.C Kimlik Numarası
  • Doğum Tarihi
  • Adresi
  • İş Yerindeki Görevi
  • İşe Başlama Tarihi
  • İşten Ayrılma Tarihi
  • Toplam Çalışma Süresi

Yukarıda yer alan bilgilere bakıldığında kişinin kimlik bilgileri ve yaptığı işe ilişkin bilgilerin çalışma belgesinde olduğu görülecektir. Kısacası bu belge, çalışanın hangi işi ne kadar süre yaptığını gösteren bir evraktır denilebilir.

Çalışma Belgesi Nereden Alınır?

Çalışma belgesi, çalışanın eski iş yerinden alabileceği bir belgedir. İşten ayrılırken, işverenden bu belge talep edilmelidir. Çünkü yeni bir işe girerken, bu belgenin istenmesi muhtemeldir.

Her çalışılan iş yerinden çalışma belgesi alınmalıdır. Böylece söz konusu belgeler zaman içinde birikir ve çalışanlar için ciddi referanslar oluşur. Bundan dolayı alınan belgelerin saklanması son derece önemlidir.

Çalışma Belgesi Nasıl Alınır?

Çalışma belgesini almak için eski iş yerine başvurulması yeterlidir. Ancak çalışanın işten ayrılma nedenine bağlı olarak işveren ile arasında sorunlar olabilir. Bundan dolayı çalışanlar, eski işverenlerinin bu belgeyi vermeyeceklerini düşünebilirler. Fakat işverenin bu belgeyi vermesinin zorunlu olduğu bilinmelidir.

Yasal Çerçevede
“4857 Sayılı İş Kanunu’nun 28.maddesine göre çalışanlar işten ayrıldıkları zaman, talep etmeleri durumunda işverenlerin çalışma belgesini vermeleri zorunludur.”

Yani burada bir keyfilik durum söz konusu değildir. Hatta işverenlerin bu belgeyi vermemeleri durumunda çalışanlar, eski işverenlerini bölge müdürlüklerine şikayet edebilirler. Bunun üzerine işverene para ceza verilmesi durumu ortaya çıkabilir. Para cezası almamak için işverenler, istenen çalışma belgesini kısa sürede çalışanlara verirler.

Çalışma Belgesi Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çalışma belgesi, yeni bir işe girileceği zaman talep edilmesi muhtemel bir evraktır. Bazı çalışanlar bu belgeyi çok fazla önemsemezler ve işten ayrılırken almayı düşünmezler. Ancak yeni bir işe başvurduklarında talep edildiğinde, çalışma belgesinin önemini anlarlar. Yukarıda da ifade edildiği gibi bu belge çalışanın karnesi ve referansıdır. İşverenler, bu belgeye bakarak çalışanın yeterliliğini anlar.

Her yeni işe girileceği zaman çalışma belgesi istendiğini söylemek zordur. Özellikle herhangi bir vasıf gerektirmeyen basit işler için çalışma belgesi genellikle talep edilmez. Ancak vasfın ve niteliğin önemli pozisyonlar için bu belge, işverenler tarafından talep edilir.

Sonuç

Hepsinden daha önemlisi, iş görüşmesine gittiğinizde işveren sizin geçmişinizi siz göstermediğiniz sürece bilmeyecektir. Bu belgelerle görüşmeye gitmeniz hem daha ikna edici hem de maaşınıza etki yaratabilecek önemli bir nedendir.

Çalışma Belgesi Örneği

Doldurulmuş Çalışma Belgesi Örneği (Word) : İndir
Boş Çalışma Belgesi Örneği (Word) İndir

Aşağıdan resim olarakta belgelerimizi görebilirsiniz.

DOLDURULMUŞ ÇALIŞMA BELGESİ

çalışma belgesi örneği

BOŞ ÇALIŞMA BELGESİ

çalışma belgesi örnek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir