.Bin Dosyası Nasıl Açılır

.Bin dosyası nasıl açılır sorusuna yanıt arıyor ve .bin uzantılı dosyayı nasıl açacağını bilmiyorsanız elinizde oldukça eski bir kaynak olabilir. Hatta bu kaynak kuvvetle muhtemel bir oyun yazılımıdır. .bin uzantıları geçmişte yoğun olarak kullanılsa da günümüz artan teknolojisi içinde tozlu raflardaki yerini aldı. Bunun yerine kullanılan ve daha fazla randıman alınabilen uzantılar var.  Peki dosyayı açamayacak mıyız? Her şeyin bir yolu tabi ki var tabi ki… Sizlere. Bin dosyası nasıl açılır sorusunun yanıtını verelim.

Bin Uzantılı Dosya Nedir, Nerelerde Kullanılır?

.Bin uzantısı geçmişte kullanmış olduğumuz DVD ya da CD üzerindeki bilginin türetildiği eski bir dosya uzantısı. Dosya karşımıza gelince bunu tıklayarak açamayız. Windows dosyanın açılımı için yardımcı kaynaklara ihtiyaç duyar. Mesela onu öncelikli olarak bir diske yazdırman gerekebilir, ya da sanal sunucu kullanmak zorunda kalabilirsin. Bunların dışında da bir .ISO uzantılı dosyaya çevirmek diğer ihtimaller arasındaki yerini alıyor. Peki bunları nasıl yapacağız, en kolay yol hangisi? Sizler için konuyu biraz daha detaylandıralım.

Bin Dosyası Nasıl Açılır

Bin Dosyası Nasıl Açılır? Dosyayı Açmanın Yolları Nelerdir?

Tek tek size açabileceğiniz yöntemleri aktaracağız. Kendiniz için sunacağımız 3 yöntem arasından en kolay yolu seçip Bin uzantılı dosyayı açabilirsiniz.

  1. İlk yöntemimiz yardımcı bir program indirmek. Windows bu dosya uzantısını tanımadığı için ona tanıtacak yardımcı bil program kullanabilirsiniz. En çok kullanılan programların başında PoweISO gelmektedir. İnternette küçük bir arama yaparak indirme kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Yardımcı programımızı bulup bilgisayarınıza kurduktan sonra ayarlarına girerek BIN seçeneğini aktif etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Eğer bu seçimi yapmazsanız indirdiğimiz yardımcı program hiçbir işimize yaramayacaktır.
  2. Bu yöntemde bir sanal sürücü kullanacağız. Bunun için kullanabileceğiniz o kadar çok alternatif var ki… Bizler en yoğun kullanılanına değinelim. Programımızın ismi Daeman Tools. Bu programı indirip kendinize bir sanal sürücü oluşturarak .BIN uzantılı dosyayı açabilmeniz mümkün. Sanal sürücü oluşumundan sonra içindeki uzantıları tek tek bu programa okutmanız gerekmektedir.
  3. Bu yöntemimizde uzantıyı normal bir CD gibi lanse edeceğiz. Yine yardımcı bir programa ihtiyacımız var. Farklı programlar kullanılsa da en yaygın olarak kullanılanı PowerIso. Bu programı indirerek uzantıya normal CD görünümü verebilir ve dosyanızı açabilirsiniz.

Bin Dosyasını Açmak İçin En İdeal Yöntem Hangisi?

Değişik yöntemleri olsa da günümüzde ağırlıklı olarak kullanılan 3 yöntemden bahsettik sizlere. Bu yöntemler sayesinde sorunsuz bir şekilde .bin uzantılı dosyayı açabilirsiniz. Tavsiyemiz bir sanal sürücü oluşturmanız. Bu sayede çok daha sağlıklı bir sonuç elde edilebiliyor. Bu durumda da 2. Yöntemi kullanmanız gerekiyor. Daeman Tools ya da kullanabileceğiniz farklı bir sürücü bu dosyayı açıp işinizi görmenizde fazlası ile yardımcı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir