Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları

Bilgisayar donanım teknolojileri, her geçen gün gelişmeye, potansiyelleri büyümeye ancak boyutları küçülmeye devam ediyor. Bununla birlikte tüm dünya da piyasanın günümüze kadar şekillenmiş olması temelde aynı donanımların daha gelişmiş modelleriyle karşılaşmamıza neden oluyor. Harddiskler, bilgisayarların depolama alanları olarak en önemli işlevlerden birine sahip. Harddiskler teknolojik alt yapı olarak, gelişen donanım teknolojisinde hemen hemen en az yeniliğe sahip donanımlar. Bununla birlikte ide bağlantıdan SATA’ ye dönüşerek daha hızlı veri transferi sağlanması, SSD harddisklerin geliştirilmesiyle de özellikle işlemcilerde yaşanan büyük değişimlere ayak uydurması sağlandı. Yine de genel kullanımda SATA bağlantılı harddisklerin daha yoğun olması SSD harrdisklerin daha pahalı olması nedeniyle sık karşılaştığımız bir durum. Genellikle format sonrası, harddiski değiştirince veya halihazırda çalışan harddiskleri bilgisayarların görmemesi sorunu, sık karşılaşılan bir soru  olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları bilgisayar kullanıcıların en sık aradığı başlıklardan biri.

Neden Bilgisayar Harddiski Görmez

Bilgisayarın harddiski görmemesi sorunu, çoğunlukla donanımsal değil yazılımsal bir sorundur. Ancak bazı durumlarda harddisklerde veya başka donanımlarda yaşanan donanımsal sorunlarda harddiskin görülmemesi olarak yansıyabilir. Bir format sonrasında, daha önce çalışan harddiskiniz görünmez olduysa, bölümleme veya biçimlendirme hatalarından kaynaklanıyor olabilir. Ya da yeni aldığınız bir harddiski takıp bilgisayarınızı çalıştırdığınızda görünmüyorsa, bu sürücülerin yüklenmemiş olmasına, BİOS ayarlarının yapılmamış veya yanlış yapılmış olmasına bağlı olabilir. Doğrudan sata veya ide kablosunun yanlış takılmış olması veya kabloda bir sorun olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ana kartınızda oluşan bir veya birkaç sorun nedeniyle ya da doğrudan hard diskte oluşan donanımsal bir sorun nedeniyle de görünmüyor olabilir. Kesin olan şudur ki, bu sorunun nedeni çok büyük bir yüzdeyle yazılımsal, daha küçük bir yüzdeyle de donanımsal olmasıdır. Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları konusunda yapılabilecekler, sorunun kaynağının çok farklı ve fazla olmasından kaynaklı olarak değişkenlik gösteriyor. Aşağıda sorunun çözümüyle ilgili nedenlere bağlı bir listeleme sunuyoruz.

Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Öncelikle sorunun nasıl başladığı önemlidir. Örneğin hali hazırda çalışan bir bilgisayarda birden HDD görünmemesi durumuyla karşılaşıldıysa bu pek çok soruna işaret ediyor olabilir ve buna göre de çözümü farklıdır. Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları arasında başvurulması gereken ilk yöntem, masaüstünde veya burada bulamazsanız Başlat menüsünde bulunan Bilgisayar simgesinin üzerine sağ tık yaparak, açılan pencerede “ Yönet “ bölümüne girmeniz gerekiyor. Açılan pencerede “ Depolama ve Disk Yönetimi “ seçeneğine tıkladığınızda Harddiski burada görmeniz gerekiyor. Eğer burada görünüyorsa sağ tıklayıp seçenekler içerisinden “ Birimi sil “ ‘ i bulmanız ve tıkladığınız da birimin NTFS ya da FAT32 şeklinde biçimlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız, depolama biriminin tümden silineceğiniz ve var olan tüm bilgilerin kaybolacağını da bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla “ Depolama ve Disk Yönetimi “ bölümünde HDD görünüyorsa, biçimlendirme veya format sonrasında bölümlendirme sırasında harf atama ile ilgili bir sıkıntı yaşamış olması kuvvetle muhtemeldir.

Bu bölümde diskin görünmesi, sorunun donanımsal değil de yazılımsal olduğunun net işaretidir. Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları arasında diğer bir yöntem, HDD’ de donanımsal bir sorunun olup olmadığını anlamak için, diskin sökülerek harici olarak çalışan bir bilgisayara bağlanmasıdır. Özellikle yeni takılmış bir HDD görünmüyorsa, öncelikle bu yöntemi deneyerek, diskte donanımsal bir arıza olup olmadığını hızlı ve pratik bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer harici olarak bağlandığında da HDD görünmüyorsa donanımsal bir arıza olduğu kesindir ve aldığınız yere başvurmanızın da zamanı gelmiş demektir. Göründüyse yüksek ihtimalle HDD’ ye sürücüleri yüklenmemiş veya biçimlendirme ya da bölümlendirme sorunu oluşmuş anlamına gelir.

Format Sonrasında Oluşan Görünmeme Sorununun Çözümü

Bilgisayara format atıldıktan HDD görünmüyorsa, geri dönerek Biçimlendirme sırasında bir yanlışlık yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Genellikle biçimlendirme sırasında sistemin kurulacağı bölüm otomatik olarak harf atanarak oluşturulur. Ancak HDD’ yi böldüyseniz, bölünen diğer kısma dönerek manuel olarak harf ataması işlemini sizin yapmanız gerekir. Bu aşamada HDD birkaç bölüme ayrılabilir ve istediğiniz miktarda birimi harf atayarak ayrı bir depolama alanına dönüştürebilirsiniz. Ancak harf ataması yapmadan bu bölümleme işlemi tamamlanmadığı için, bilgisayar açıldığından atama yapılmayan bölümler görünmez. Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları arasında format sonrasında bölümleme aşamasına yeniden geri dönerek, harf atama işlemini tamamlamanız durumunda sorunun çözümünü oluşturacağınız bu yöntem de bulunuyor. Bunun yerine bu işlemi yapabilmenizi sağlayan çeşitli programlarda bulunuyor. Pratik bir yöntem olarak bu programlardan herhangi birine başvurabilirsiniz. Ancak en sağlıklı yöntem bölümleme aşamasına gelerek gerekli harf atamasını yapmanız ve bölümlemeyi tamamlamanızdır.

Yeni Bir Harddisk Takıldığında Oluşan Görünmeme Sorununun Çözümü

Yeni bir HDD aldınız ve takmış olmanıza rağmen HDD görünmüyorsa, ilk akla gelen bu sorunun donanımsal olduğu olsa da, doğru değildir. Yeni bir Harddisk, daha önceki Harddisk ile aynı donanım özelliklerine sahip olmadığı için BİOS tarafından tanınmıyor veya yanlışlıkla BİOS’ ta ilgili birim konusunda ayar yapılmış olması ihtimalleri ya da HDD ye sürücülerin yüklenmemiş olması ihtimali daha güçlüdür. Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları arasında BİOS a girilerek HDD ile ilgili bölümde herhangi bir ayar değişikliğinin olup olmadığına bakılması da vardır. İDE veya SATA girişleriyle ilgili BİOS ayarı yanlış yapılmış olabilir. HDD Biosta görünüyorsa sürücü veya ayarlarla ilgili bir sorun olduğunun kesin işaretidir. Bu durumda önce Bios ayarlarına bakılabilir ardından HDD nin sürücülerinin yüklenmesi yoluna başvurulabilir.

Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları sürücü yüklemesi yapmak çoğunlukla sorunun çözülmesini sağlayan yöntemdir. Bunu yapabilmek için, HDD sürücüleri yüklenmiş olan işletim sistemi DVD leri kullanmanız gerekebilir. Ya da doğrudan Ana kartınızın sitesi üzerinden bulmanız gereken ilgili sürücüleri, kendiniz entegre edebilirsiniz. Yanı sıra sürücü güncelleme konusunda yardımcı olan bazı profesyonel programlara da başvurabilirsiniz. Bu programların bazıları profesyonel ve pratik sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları genelde çok zor olmasa da uğraştırıcı yöntemler olarak öne çıkar. Bu sebeple zaman bulmak ve bu sorunla uğraşmak hayli zor olabiliyor. Bu tür sorunla karşılaştığınızda HDD yi harici olarak bağlayarak, donanımda bir sorun olup olmadığını kolayca tespit edebilirsiniz. Sorunun yazılımsal olduğu anlaşıldığındaysa, bu alanda hizmet sağlayan profesyonellere başvurmak işinizi hayli kolaylaştırabilir.

Ancak çalışırken birden sorun çıkaran ve görünmez olan harddiskler genelde donanım sorunlarına işaret ederler. Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları karmaşık yapıları nedeniyle, belirli bir birikim ve deneyimin olmasını gerektiriyor. Çalışırken birden görünmez olan HDD ler genel olarak diskin kendisinde oluşan arız, ide veya Sata kablolarındaki arıza, anakart arızası ya da doğrudan işletim sistemi sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bunu anlamak ve işe yaracak Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları arasından doğru seçeneklere başvurmak için, bu alanda deneyimli kişilerden yardım alınması öncelikli önerimizdir. Ancak böyle bir olanak yoksa, öncelikle HDD nin harici olarak çalışan bir bilgisayarda denemesi, sizi birçok uğraştan kurtaracak bir yöntemdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir